Studijos tampa auksinėmis

Studijos tampa auksinėmis

Studijos tampa auksinėmis

MOKESTIS UŽ STUDIJAS PERKOPS IR 11 TŪKSTANČIŲ LITŲ

Šiaulių universiteto (ŠU) senatas patvirtino patikslintas mokamų studijų kainas priimtiems studijuoti į pirmąjį kursą 2009-2010 mokslo metais. Brangiausiai kainuoja dailės studijos — per 11 tūkstančių litų kasmet. Panašias kainas išlaiko ir kiti universitetai. Studnetai baiminasi per sunkios skolų naštos.

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Kainos panašios

Nors formaliai studijų kainas gali nusistatyti kiekviena aukštoji mokykla savarankiškai, dieninių studijų kainas, siekant konkurencingumo, mėginama išlaikyti visur vienodas. Daugiau laisvės aukštosios mokyklos sau leidžia, nustatydamos neakivaizdinių ir vakarinių studijų kainas.

Studijų kainą sudaro trys dedamosios dalys: dėstytojų atlyginimai, ugdymo priemonių ir paslaugų kaina bei skatinamųjų stipendijų fondas. Į šį vadinamąjį studijų krepšelį nebeįeina socialinės stipendijos. Studentų skatinimo stipendijos — visiems vienodos — 325 litai per mėnesį.

Gerai vidurines mokyklas baigusiems abiturientams studijų kainą padengs valstybė, skirdama studijų krepšelį. Prasčiau mokyklas baigusiems už mokslą teks susimokėti patiems.

Visos studijų programos pagal jų kaštus yra suskirstytos į septynis blokus, kuriuose kaina svyruoja nuo 4000 ir daugiaum litų iki 18,5 tūkstančio litų.

ŠU taikomos penkių studijų blokų kainos, nes čia nerengiami brangiausiai kainuojančių specialybių studentai — medikai, dainininkai, pilotai.

Diskutuota, bet pasiduota

Senate kilo nemaža diskusija: kodėl reikia taip skubėti, jeigu naujojo Aukštojo mokslo įstatymo dar nepriėmė Seimas? Kas bus, jeigu apskritai šiemet įstatymas nebus priimtas? Kodėl neatsižvelgiama į sunkmetį ir panašiai?

Pristatydamas kainas docentas Juozas Pabrėža, ŠU studijų prorektorius, aiškino, kad taip elgtis verčia ministerija, ir pusė aukštųjų mokyklų jau patvirtino kainas. Esą reikia būti pasirengusiems kainas operatyviai paskelbti, kai tik bus priimtas įstatymas.

Nedrąsiai svarstyta, ar negalima būtų dempinguoti studijų kainos sunkiai besiverčiantiems studentams, to labai neafišuojant. Senato pirmininko profesoriaus Aloyzo Gudavičiaus teigimu, tai būtų nesolidu. Liko neatsakyta į klausimą, ar stipendijoms neatiteks ir tų, kurie moka už mokslą, dalis pinigų. Dar neaišku, kas bus su studijų krepšeliu, jeigu studentas liks kartoti kurso.

Iš 36 senato narių už studijų kainų patvirtinimą balsavo 23 senatoriai, septyni susilaikė.

Bijo skolos kupros

Studentų atstovas senate Tomas Urniežius nuogąstavo, kad abiturientai, bijodami didelės skolos, gali nebesirinkti kai kurių meno specialybių, kuriose studijos ŠU kainuos 11,5 tūkstančio litų per metus.

„Kada jaunas mažai uždirbantis menininkas išgalės grąžinti daugiau kaip 40 tūkstančių litų paskolą valstybei? Lengviau bus teisininkams ar gydytojams, kurie uždirba daugiau“, — “Šiaulių kraštui“ sakė vaikinas.

Vakarinės ir neakivaizdinės studijos vidutiniškai pusantro karto bus pigesnės už dienines, tačiau kai kuriose specialybėse kainos irgi šiek tiek didėja.

To labiausiai išsigando didžiausio ŠU Socialinių mokslų fakulteto dekanas docentas Teodoras Tamošiūnas. „Dieninių studijų kainos šokiruoja. Bet brangsta ir vakarinės bei neakivaizdinės. Mūsų fakultetas gali tapti nepaklausus“, — dekanas siūlė atidėti kainų tvirtinimą.

KAINOS: ŠU senato nariai patvirtino naujas studijų kainas.

SPADIMAS: Prorektorius Juozas Pabrėža atkakliai įrodinėjo, kad studijų kainas reikia patvirtinti jau dabar, nes spaudžia ministerija.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

IŠNAŠA: Gerai vidurines mokyklas baigusiems abiturientams studijų kainą padengs valstybė, prasčiau mokyklas baigusiems — teks susimokėti patiems.

Kai kurios mokamų studijų kainos, priimtiems į I kursą 2009-2010 metais Šiaulių universitete (kainos per metus)

Dieninio skyriaus bakalauro studijos

11 440 litų — audiovizualinis menas, dailė, estrados menas, taikomoji dailė ir verslas, muzikos pedagogika.

8060 litų — optometrija, dekoratyvioji želdininkystė, ekologija, dailė ir dizainas, informatika, elektronikos ir mechanikos inžinerija, siuvinių dizainas ir techologija, statybos inžinerija, fizika ir kitos.

6500 litų — anglų filologija, anglų ir rusų kalbos, lietuvių filologija, rusų, vokiečių filologija ir kitos.

5460 litų — kūno kultūra, ikimokyklinė ir priešmokyklinė pedagogika, pradinis, ikimokyklinis ugdymas, specialioji pedagogika, matematika ir informatika bei kitos.

4160 litų — ekonomika, verslo ir viešasis administravimas, edukologija, meninis ugdymas, socialinė pedagogika, istorija, filosofija ir pilietinis ugdymas bei kitos.

Vakarinis skyrius

3640 litų — ekonomika, verslo ir viešasis administravimas, anglų filologija.

3120 litų — informatika ir jos inžinerija, mechanikos ir statybos inžinerija, elektronikos bei elektros inžinerija, aplinkos ir profesinė sauga.

Neakivaizdinis skyrius

4160 litų — dekoratyvioji želdininkystė.

3640 litų — ekonomika, verslo ir viešasis administravimas, edukologija, kūno kultūra, specialioji ir socialinė pedagogika, sveikatos edukologija, audiovizualinis menas.

3120 litų — ši kaina taikoma 16 specialybių ir jų specializacijų: dailės technologijoms, muzikos pedagogikai, ikimokyklinio, priešmokyklinio, ugdymo pedagogikai, filosofijai, istorijai, lietuvių filologijai, informatikai, elektronikos ir elektros inžinerijai, mechanikos ir statybos inžinerijai bei kitoms.