Streikas tęsiasi

Streikas tęsiasi

Strei­kas tę­­sia­­si

Va­kar na­cio­na­li­nį ne­ter­mi­nuo­tą švie­ti­mo dar­buo­to­jų strei­ką pra­dė­jo ir Šiau­lių kraš­to švie­ti­mo įstai­gos. Šiau­lių mies­te ir ra­jo­ne to­kių bu­vo dvy­li­ka. Nors strei­ko die­no­mis pe­da­go­gai pra­ran­da at­ly­gi­ni­mą, jie nu­si­tei­kę strei­kuo­ti, kol pa­vyks de­ry­bos su Vy­riau­sy­be.

Ži­vi­lė KA­­VA­­LIAUS­­KAI­­TĖ

zivile@skrastas.lt

Var­go va­­ka­­rie­­nė

Pa­sak Šiau­lių švie­ti­mo pro­fe­si­nių są­jun­gų (PS) su­si­vie­ni­ji­mo pir­mi­nin­kės Ra­sos Jas­mon­tie­nės, va­kar Šiau­lių mies­te strei­kas vy­ko Didž-d­va­rio, „Ro­mu­vos“, Si­mo­no Dau­kan­to gim­na­zi­jo­se, Vin­co Ku­dir­kos, Ra­gai­nės, „Ro­mu­vos“, Dai­nų pro­gim­na­zi­jo­se, dar­že­liuo­se-lop­še­liuo­se „Vo­ve­rai­tė“ ir „Kregž­du­tė“. Šiau­lių ra­jo­ne prie strei­ko pri­si­jun­gė Meš­kui­čių gim­na­zi­ja, Dau­gė­lių pa­grin­di­nė mo­kyk­la, Kur­šė­nų lop­še­lis-dar­že­lis „Eg­lu­tė“.

Vie­no­se įstai­go­se strei­ka­vo tik pro­fsą­jun­gų na­riai, ki­to­se na­rius pa­lai­kė ir ne­prik­lau­san­tys pro­fsą­jun­goms.

Dau­gu­mo­je mo­kyk­lų pa­mo­kos ne­vy­ko, ki­to­se bu­vo ge­ro­kai su­trum­pin­tos, su­spaus­tos.

R. Jas­mon­tie­nė su­lau­kė ke­le­to mo­ky­to­jų krei­pi­mų­si dėl ki­lu­sių ne­sklan­du­mų. Mo­ky­to­jos iš Šiau­lių ra­jo­no krei­pė­si į ją no­rė­da­mos iš­siaiš­kin­ti, ar tei­sin­gai ad­mi­nist­ra­ci­jos yra kal­ti­na­mos už tai, kad vai­kai neat­vy­ko į pa­mo­kas. Pa­sak R. Jas­mon­tie­nės, ra­šy­ti­nis pro­fsą­jun­gos su­si­ta­ri­mas su ad­mi­nist­ra­ci­ja ro­do, kad vis­kas at­lik­ta pa­gal įsta­ty­mus, o si­tua­ci­jos ne­su­val­dė ad­mi­nist­ra­ci­ja. Vie­no­je iš mies­to mo­kyk­lų be­si­mo­kan­čio vai­ko ma­ma skun­dė­si, kad pa­va­da­vu­si mo­ky­to­ja ne mo­kė, o žai­dė su moks­lei­viais. Pre­ten­zi­ja ne­pa­sit­vir­ti­no.

„Mo­ky­to­jams nė­ra ma­lo­nu ne­dirb­ti sa­vo dar­bo, jie su­si­rū­pi­nę dėl vai­kų. Bet kaž­ką da­ry­ti rei­kia. Ši Vy­riau­sy­bė vil­ki­no pro­ce­są, o da­bar už­sii­ma de­ma­go­gi­ja, kad pro­fsą­jun­gos ne­si­de­ri“, – sa­ko R. Jas­mon­tie­nė.

Pa­sak su­si­vie­ni­ji­mo pir­mi­nin­kės, strei­ko truk­mė pri­klau­sys nuo to, kaip vyks de­ry­bos: „Strei­kas ga­li tęs­tis iki be­ga­ly­bės, jei tik žmo­nės su­tin­ka.“

R. Jas­mon­tie­nei juo­ką ke­lia sta­tis­ti­nis mo­ky­to­jo at­ly­gi­ni­mo vi­dur­kis – per 800 eu­rų. Jos duo­me­ni­mis, rea­liai į ran­kas mo­ky­to­jas gau­na apie 300 eu­rų.

„Lie­tu­vo­je pro­fsą­jun­gos yra ne­pap­ras­tai silp­nos, strei­kų fon­dų ne­tu­ri­me, žmo­nėms ne­ga­li­me kom­pen­suo­ti už strei­ko die­nas, kas da­ro­ma už­sie­nio ša­ly­se. Pas mus yra var­go va­ka­rie­nė“, – sa­ko R. Jas­mon­tie­nė.

Jos tei­gi­mu, pir­miau­sia įstai­gų va­do­vai tu­ri su­pras­ti, kad kal­ba­ma dėl bend­rų švie­ti­mo rei­ka­lų.

„Jei mo­ky­to­jas yra sau­gus sa­vo dar­bo vie­to­je, vi­sai ki­taip vyks­ta pa­mo­kos. Svar­biau­sia, kai mo­ky­to­jas yra lais­vas, kai ne­bi­jo pa­sa­ky­ti sa­vo nuo­mo­nės, ne­bi­jo prieš­ta­rau­ti, strei­kuo­ti, reikš­ti rei­ka­la­vi­mų. Tai yra svar­biau­sia, nes ug­do­me lais­vą as­me­ny­bę“, – sa­ko R. Jas­mon­tie­nė.

R. Jas­mon­tie­nės ži­nio­mis, va­ka­rykš­tį strei­ką tęs be­veik vi­sos va­kar Šiau­liuo­se ir ra­jo­ne pra­dė­ju­sios strei­kuo­ti švie­ti­mo įstai­gos.

Ban­do pra­muš­ti le­­dus

Strei­kuo­jan­tys Šiau­lių Didžd­va­rio gim­na­zi­jos mo­ky­to­jai į mo­ky­to­jų kam­ba­rį va­kar rin­ko­si nuo 8 va­lan­dos 30 mi­nu­čių. Mo­ky­to­jai gim­na­zi­jo­je bu­vo tiek, kiek bū­tų tu­rė­ję pa­mo­kų.

„Kaip ga­li žmo­gus jaus­tis, kai nie­kas į jo no­rus neat­siž­vel­gia?“ – re­to­riš­kai klau­sė Egi­di­jus Ado­mai­tis, gim­na­zi­jos pro­fe­si­nės są­jun­gos ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas, fi­zi­kos, ast­ro­no­mi­jos mo­ky­to­jas.

Jo są­ra­še įra­šy­tos 43 strei­kuo­jan­čiųjų pa­var­dės. Per de­šimt mo­ky­to­jų nu­spren­dė dirb­ti.

Šiuo me­tu pro­fsą­jun­gai pri­klau­so sep­ty­ni as­me­nys. E. Ado­mai­tis šyp­so­si: kai bu­vo iš­ki­lu­si grės­mė dėl dar­buo­to­jų at­lei­di­mo, pro­fsą­jun­gai pri­klau­sė dau­giau nei pu­sė mo­ky­to­jų.

Jaut­ri vie­ta strei­kuo­jan­tiems – fi­nan­sai, nes dėl ne­dar­bo die­nos pa­ti­ria nuo­sto­lių.

E. Ado­mai­tis sa­ko ne­ti­kė­jęs, kad ko­lek­ty­vas, o ypač – jau­ni žmo­nės, taip pa­lai­kys strei­ką.

„Vis­kas yra ban­dy­mo sta­di­ja, mes pra­mu­ša­me le­dus, atei­ty­je gal bus žy­miai leng­viau. Ant­ra ver­tus – kiek­vie­nas gal­vo­ja apie sa­ve, – sa­ko pe­da­go­gas. – Be to, kie­no po­vei­kis di­des­nis – tei­si­nė­je sis­te­mo­je dir­ban­čio žmo­gaus ar mo­ky­to­jo? Jei strei­kuo­tų pi­lo­tai, bū­tų vi­sai ki­tas rei­ka­las.“

Vie­nin­gas ko­­lek­­ty­­vas

Šiau­lių lop­še­ly­je-dar­že­ly­je „Kregž­du­tė“ va­kar bu­vo neįp­ras­tai ty­lu – ne­vy­ko veik­los, už­siė­mi­mai: ne­dir­bo lo­go­pe­das, ne­skam­bė­jo pia­ni­nas, ne­vy­ko mankš­ta.

Lop­še­lio-dar­že­lio di­rek­to­rė Ni­jo­lė Gu­džiū­nie­nė ga­vo vi­sų ke­tu­rio­li­kos dar­že­lio pe­da­go­gų pra­šy­mą strei­kuo­ti. Strei­ka­vo de­šimt – tiek, kiek va­kar bu­vo dar­be.

„Vai­kams sa­kiau, kad da­bar jums rei­kės pri­žiū­rė­ti auk­lė­to­jas“, – juo­ka­vo di­rek­to­rė.

N. Gu­džiū­nie­nė džiau­gė­si, kad pa­vy­ko su­si­tar­ti su pro­fsą­jun­ga: dar­buo­to­jai „priė­mė ma­žu­tė­lius“, juos pri­žiū­rė­jo, ve­dė į lau­ką.

Lop­še­lį-dar­že­lį „Kregž­du­tė“ lan­ko 140 vai­kų. Tė­vai apie strei­ką bu­vo įspė­ti ket­vir­ta­die­nį. Strei­ko die­ną pri­žiū­rė­ti vai­kus dar­buo­to­jos su­ti­ko pa­gai­lė­ju­sios tė­ve­lių: „Ne­no­rė­jo­me ap­sun­kin­ti.“

Pas­ku­ti­nis la­šas, pri­ver­tęs strei­kuo­ti – pro­ble­mos ne­spren­džia­mos, ne­te­si­mi pa­ža­dai: „Ne­pa­dė­jo įspė­ja­ma­sis strei­kas, pe­rė­jo­me prie rim­tes­nių prie­mo­nių.“

Lop­še­lių-dar­že­lių pe­da­go­gai sie­kia, kad dar­že­lių pe­da­go­gų at­ly­gi­ni­mas priar­tė­tų prie pra­di­nu­kų mo­ky­to­jų. Da­bar skir­tu­mas – apie 150 eu­rų, neats­kai­čius mo­kes­čių. Be to, iki­mo­kyk­li­nių įstai­gų pe­da­go­gams dar­bo va­lan­dos yra ko­ne dvi­gu­bai il­ges­nės nei pra­di­nių kla­sių mo­ky­to­jams.

Kei­tė tvar­­ka­­raš­­tį

Šiau­lių ra­jo­no Meš­kui­čių gim­na­zi­jo­je va­kar strei­ka­vo sep­ty­ni mo­ky­to­jai. Gim­na­zi­jo­je šiuo me­tu dir­ba be­veik 40 pe­da­go­gų. Pa­mo­kos gim­na­zi­jo­je vy­ko, tik dėl strei­ko bu­vo pa­ko­re­guo­tas tvar­ka­raš­tis.

Meš­kui­čių gim­na­zi­jos pro­fe­si­nės or­ga­ni­za­ci­jos pir­mi­nin­kė In­ga Ra­za­no­vie­nė sa­kė, kad mo­ky­to­jai strei­ka­vo ne­no­riai.

„Mū­sų pro­fe­si­nė or­ga­ni­za­ci­ja dar la­bai jau­na, įsi­kū­rė­me praė­ju­sių me­tų ge­gu­žę. Be to, la­bai svar­bus fi­nan­si­nis as­pek­tas. Mo­ky­to­jai, ku­rie tu­ri ne­daug pa­mo­kų, au­gi­na vai­kus, skai­čiuo­ja kiek­vie­ną eu­rą. Kai ku­rie žmo­nės yra įspaus­ti į kam­pą, jiems ir vie­na die­na fi­nan­siš­kai yra daug“, – sa­kė I. Ra­za­no­vie­nė.

Strei­ko meš­kui­tiš­kiai šian­dien ne­tęs.

Pa­sak I. Ra­za­no­vie­nės, Šiau­lių ra­jo­ne pro­fe­si­nių or­ga­ni­za­ci­jų yra ne­daug, to­dėl ir strei­kuo­jan­čių­jų nė­ra daug, jie ne­si­jau­čia tvir­tai.

„Ki­ti bai­mi­na­si, kaip į mus pa­si­žiū­rės Sa­vi­val­dy­bė, švie­ti­mo sky­rius, kaip tė­vai rea­guos, – svars­to pe­da­go­gė. – Mes gal­vo­ja­me ir apie mo­ki­nius, kad ne­lik­tų skriau­dos.“

Tęs de­­ry­­bas

Pro­fe­si­nių są­jun­gų duo­me­ni­mis, pir­mą strei­ko die­ną prie jo pri­si­jun­gė per 11 000 švie­ti­mo dar­buo­to­jų iš dau­giau nei 300 švie­ti­mo įstai­gų vi­so­je ša­ly­je.

Va­kar vy­ku­sio­se de­ry­bo­se dėl ga­li­my­bės su­stab­dy­ti ir ati­dė­ti strei­ką Mi­nist­ras Pir­mi­nin­kas Al­gir­das But­ke­vi­čius, įga­lio­tas vi­ce­kanc­le­ris Ri­man­tas Vait­kus pa­kar­to­jo nuo­sta­tą, kad pe­da­go­gų at­ly­gi­ni­mams di­din­ti vals­ty­bės biu­dže­te lė­šų ne­nu­ma­ty­ta ir rea­lių ga­li­my­bių ten­kin­ti strei­ko rei­ka­la­vi­mus nė­ra.

Ne­for­ma­liai di­džio­ji da­lis strei­ką pa­skel­bu­sių pro­fe­si­nių są­jun­gų su­tik­tų su­stab­dy­ti bei ati­dė­ti strei­ką, jei nuo šių me­tų rug­sė­jo 1 d. bū­tų pa­nai­kin­tos pe­da­go­gi­nių dar­buo­to­jų tar­ny­bi­nių at­ly­gi­ni­mų koe­fi­cien­tų „žirk­lės“ ir bū­tų pra­dė­ta įgy­ven­din­ti Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­jos pa­siū­ly­ta pen­ke­rių me­tų pe­da­go­gų dar­bo už­mo­kes­čio kė­li­mo pro­gra­ma.

Ki­tas su­si­ti­ki­mas su Vy­riau­sy­bės at­sto­vais su­pla­nuo­tas tre­čia­die­nį.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

KO­LEK­TY­VAS: De­ry­bų Vil­niu­je re­zul­ta­tų Šiau­lių Didžd­va­rio gim­na­zi­jos mo­ky­to­jai lau­kė mo­ky­to­jų ka­mbaryje.

ŽENK­LAS: Strei­kuo­jan­tys švie­ti­mo įstai­gų dar­buo­to­jai va­kar se­gė­jo ženk­le­lius: „Aš strei­kuo­ju“.

STREI­KAS: Va­kar dėl pe­da­go­gų strei­ko kai ku­rio­se mo­kyk­lose ne­vy­ko pa­mo­kos.

PIR­MI­NIN­KAS: Šiau­lių Didžd­va­rio gim­na­zi­jos pro­fe­si­nės są­jun­gos ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas Egi­di­jus Ado­mai­tis ti­ki, kad strei­kas tu­rės po­vei­kį.

DI­REK­TO­RĖ: Lop­še­lio-dar­že­lio „Kregž­du­tė“ di­rek­to­rė Ni­jo­lė Gu­džiū­nie­nė džiau­gė­si, kad pa­vy­ko su­si­tar­ti su pro­fsą­jun­ga: dar­buo­to­jai dar­že­li­nu­kus pri­žiū­rė­jo, ve­dė į lau­ką.

VIE­NY­BĖ: Šiau­lių lop­še­lio-dar­že­lio „Kregž­du­tė“ pro­fsą­jun­gos pir­mi­nin­kė Ire­na Ab­ro­ma­vi­čie­nė sa­kė, kad ko­lek­ty­ve su­si­tar­ti bu­vo leng­va, mo­te­rys yra vie­nin­gos.


Pe­da­go­gų rei­ka­la­vi­mai

1. At­kur­ti mo­ki­nio krep­še­lio dy­dį iki bu­vu­sio 2009 m. sau­sio 1 d.: nuo 2016 m. sau­sio 1 d. – 1 045 eu­rai, nuo 2016 m. rug­sė­jo 1 d. – 1 093 eu­rai.

2. Iki­mo­kyk­li­nio ir prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo įstai­gų pe­da­go­gų eta­te pa­di­din­ti ne­kon­tak­ti­nių dar­bo va­lan­dų skai­čių iki 6 va­lan­dų per sa­vai­tę, o at­ly­gi­ni­mus pa­laips­niui pri­ly­gin­ti bend­ro­jo ug­dy­mo mo­ky­to­jų at­ly­gi­ni­mams, di­di­nant tar­ny­bi­nio (ta­ri­fi­nio) at­ly­gio koe­fi­cien­tus: nuo 2016 m. sau­sio 1 d. – 10 pro­c., nuo 2016 m. rug­sė­jo 1 d. – 5 pro­c.,  nuo 2017 m. sau­sio 1 d. – 10 pro­c.

3. Pa­laips­niui di­din­ti ki­tų pe­da­go­gi­nių dar­buo­to­jų ta­ri­fi­nių (tar­ny­bi­nių) at­ly­gių koe­fi­cien­tus: nuo 2016 m. sau­sio 1 d. – 5 pro­c., nuo 2016 m. rug­sė­jo 1 d. – 5 pro­c., nuo 2017 m. sau­sio 1 d. – 7 pro­c.

4. Nuo 2016 m. rug­sė­jo 1 d. pa­nai­kin­ti ta­ri­fi­nių (tar­ny­bi­nių) at­ly­gių koe­fi­cien­tų „žirk­les“, pa­lie­kant koe­fi­cien­tų dy­džius, ati­tin­kan­čius vir­šu­ti­nę ri­bą.

5. 2016 m. vals­ty­bės biu­dže­te nu­ma­ty­ti 3,56 mln. eu­rų išei­ti­nėms kom­pen­sa­ci­joms pen­si­nio am­žiaus mo­ky­to­jams, ku­rie sa­vo no­ru pa­lie­ka švie­ti­mo sis­te­mą.

6. Nuo 2016 m. rug­sė­jo 1 d. su­ma­žin­ti mo­ki­nių (vai­kų) skai­čių kla­sė­se (gru­pė­se): iki­mo­kyk­li­nio ir prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo įstai­gų 1,5–3 me­tų gru­pė­se iki 10, 3–7 me­tų – iki 15 vai­kų; bend­ro­jo ug­dy­mo mo­kyk­lų 1–4 kla­sė­se iki 22, 5–12 kla­sė­se iki 25 mo­ki­nių.