Strei­ką tę­sia tik pro­fsą­jun­gų nariai

Strei­ką tę­sia tik pro­fsą­jun­gų nariai

Po va­ka­rykš­čio švie­ti­mo pro­fe­si­nių są­jun­gų ir Vy­riau­sy­bės at­sto­vų su­si­ti­ki­mo pro­fe­si­nėms są­jun­goms pri­klau­san­tys mo­ky­to­jai strei­ką nu­ta­rė tęs­ti iki va­sa­rio 29 die­nos. Mi­nist­ras Pir­mi­nin­kas Al­gir­das But­ke­vi­čius at­si­pra­šė mo­ky­to­jų už kal­ti­ni­mą bend­ra­dar­bia­vi­mu su Ru­si­ja.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

10 procentų

Va­kar de­ry­bo­se Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sajnugos (LŠĮPS) pir­mi­nin­kas Eu­ge­ni­jus Je­si­nas pa­siū­lė komp­ro­mi­si­nį va­rian­tą, ku­riam įgy­ven­din­ti nuo rug­sė­jo 1 die­nos rei­kia 12,8 mi­li­jo­no eu­rų. Dėl šių lė­šų, pro­fsą­jun­gų tei­gi­mu, ne­rei­kės per­skirs­ty­ti ša­lies biu­dže­to krei­pian­tis į Sei­mą, jų ga­li­ma ras­ti įvai­rio­se Vy­riau­sy­bės pro­gra­mo­se ir re­zer­vuo­se. Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­ja šiam pa­di­di­ni­mui sa­vo vi­di­niuo­se re­zer­vuo­se yra su­ra­du­si 5 mi­li­jo­nus eu­rų.

A. But­ke­vi­čius pri­ta­rė siū­ly­mui kuo sku­biau su­šauk­ti po­li­ti­nės ta­ry­bos po­sė­dį ir svars­ty­ti komp­ro­mi­si­nį rei­ka­la­vi­mą.

Ki­tas pa­si­ta­ri­mas nu­ma­to­mas pir­ma­die­nį, va­sa­rio 29 die­ną, iki jo pro­fe­si­nės są­jun­gos strei­ko ne­nut­rauks.

„Strei­ką tę­sia­me“, – va­kar sa­kė Šiau­lių švie­ti­mo pro­fe­si­nių są­jun­gų su­si­vie­ni­ji­mo pir­mi­nin­kė Ra­sa Jas­mon­tie­nė.

Da­bar įstai­go­se strei­kuo­ja tik pro­fsą­jun­gų nariai – su­da­ry­tos gru­pės, ku­rios at­sto­vau­ja mo­ky­to­jų in­te­re­sams.

„Mū­sų yra de­šimt pro­cen­tų, tai tem­pia­me ant sa­vo pe­čių bend­ram la­bui“, – sa­kė R. Jas­mon­tie­nė.

Va­ka­rykš­tes de­ry­bas ji va­di­na žings­niu į prie­kį. Pa­sak R. Jas­mon­tie­nės, ypač svar­bu, kad pe­da­go­gų dėl kal­ti­ni­mų bend­ra­dar­bia­vi­mu su Ru­si­ja at­si­pra­šė Prem­je­ras A. But­ke­vi­čius.

„Žmo­nės la­bai įsi­žei­dę, už­si­ga­vę. Iš Prem­je­ro lū­pų apie švie­ti­mo da­ly­kus ne­te­ko gir­dė­ti jo­kių rim­tų da­ly­kų, iš­sky­rus nuo­la­ti­nius pa­ža­dus. O pa­skui dar iš­girs­ti, kad esa­me kal­ti­na­mi at­sto­va­vi­mu ki­tai ša­liai ir vos ne šni­pi­nė­ji­mu! Pro­tas ei­na pa­skui lie­žu­vį“, – ma­no R. Jas­mon­tie­nė.

Prem­je­ras užsiminė apie slaptą pažymą

Prem­je­ras Al­gir­das But­ke­vi­čius va­kar tvir­ti­no, kad jis pro­fsą­jun­gų ly­de­rius no­rė­jo įspė­ti apie ga­li­mą Ru­si­jos įta­ką de­ran­tis su Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­ja dėl tam tik­rų pe­da­go­gų rei­ka­la­vi­mų.

„Jei­gu tai bu­vo su­pras­ta, kad aš ap­kal­ti­nau Lie­tu­vos švie­ti­mo dar­buo­to­jus, mo­ky­to­jus, aš kaip žmo­gus to nie­ka­da ne­da­riau, nes aš mo­ky­to­jus ger­biu ir gerb­siu. Jei­gu tik­rai įžei­džiau mo­ky­to­jus, tai šian­dien tik­rai drą­siai čia prieš ka­me­ras sto­vė­da­mas ga­liu at­si­pra­šy­ti“.

A. But­ke­vi­čius taip pat pa­brė­žė, kad jo tu­ri­mo­je slap­to­je pa­žy­mo­je yra in­for­ma­ci­jos apie Lie­tu­vos ir Ru­si­jos pro­fe­si­nių są­jun­gų ry­šius.

„Tik­riau­siai ne­pa­da­ry­siu nu­si­kal­ti­mo, jei pa­sa­ky­siu, kad ša­lies pro­fsą­jun­gos bend­ra­dar­biau­ja su Ru­si­jos ne­prik­lau­so­mų pro­fsą­jun­gų fe­de­ra­ci­ja – di­džiau­sia, įta­kin­giau­sia pro­pu­ti­niš­ka or­ga­ni­za­ci­ja, ku­rią ga­li­ma trak­tuo­ti kaip Ru­si­jos Fe­de­ra­ci­jos minkš­to­sios ga­lios ins­ti­tu­tą, įgy­ven­di­nant prieš Lie­tu­vą nu­kreip­tą in­for­ma­ci­nę ir ideo­lo­gi­nę po­li­ti­ką“, – sa­kė Prem­je­ras.

Pe­da­go­gų rei­ka­lavimai

Pe­da­go­gai rei­ka­lau­ja at­kur­ti mo­ki­nio krep­še­lio dy­dį iki bu­vu­sio 2009 me­tais, pa­laips­niui di­din­ti pe­da­go­gi­nių dar­buo­to­jų tar­ny­bi­nių at­ly­gių koe­fi­cien­tus, pa­nai­kin­ti at­ly­gių koe­fi­cien­tų „žirk­les“.

Taip pat iki­mo­kyk­li­nio ir prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo įstai­gų pe­da­go­gų at­ly­gi­ni­mus pa­laips­niui pri­ly­gin­ti bend­ro­jo ug­dy­mo mo­ky­to­jų at­ly­gi­ni­mams, pa­di­din­ti jų ne­kon­tak­ti­nių dar­bo va­lan­dų skai­čių iki 6 va­lan­dų per sa­vai­tę, su­ma­žin­ti mo­ki­nių (vai­kų) skai­čių kla­sė­se (gru­pė­se): iki­mo­kyk­li­nio ir prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo įstai­gų 1,5–3 me­tų gru­pė­se iki 10, 3–7 me­tų – iki 15 vai­kų; bend­ro­jo ug­dy­mo mo­kyk­lų 1–4 kla­sė­se iki 22, 5–12 kla­sė­se iki 25 mo­ki­nių.