
Naujausios
Stengiasi įminti Meškuičių mįslę
„Ieškome Meškuičių apylinkėse (Šiaulių r.) esančių kapinių, kuriose palaidoti Vokietijos kariuomenės kariai – manoma, kad tai turėtų būti Latvijos SS legiono kariai“, – sako VšĮ „Kultūros vertybių globos tarnyba“ archeologas Simonas Sprindys. Nuo 2015 metų Šiaulių regione rasta ir perlaidota apie 320 vokiečių karių palaikų. Šiemet planuojama atkasti kapavietes Šiaulių ir Kelmės rajonuose.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Ieško liudininkų
„Informacijos apie Meškuičius mes ieškome ketvirtus metus. Kai 2016 metais pradėjome bendradarbiauti su latvių karo archeologų organizacija „Legenda“, jie šią vietą iškėlė kaip prioritetinę. Kolegos Latvijoje žino vietovardį „Meškuičiai“ ir sako, kad būtent čia turi būti palaidoti latviai“, – sako S. Sprindys.
Siūlo galo nepavyko užčiuopti ir bendradarbiaujant su Vokietijos organizacija „Volksbund Deutsche Kriegsgraberfrsorge“ (Vokiečių karių kapų globos tautinė sąjunga).
Kalbinti vietiniai, sako S. Sprindys, žino apie įvykius, bet niekas negalėjo nurodyti palaidojimo vietos.
„Galbūt nesutikome žmonių, kurie turėtų informacijos, galbūt jie išsikėlę kitur, – svarsto archeologas. – Mums svarbiausia sužinoti galimą kapavietės vietą, nesvarbu, ar tai būtų šalia Meškuičių, ar 5 kilometrų atstumu.“
Pasak S. Sprindžio, žinomas tik faktas, kad tai – 1944 metų liepos-rugpjūčio mėnesių mūšių aukos. Manoma, kad kapavietėje galėtų būti palaidota kelios dešimtys karių.
Archeologas cituoja Meškuičių kaimo liudininko pateiktą informaciją: „Kariavo vokiečiai, kurie nemoka kariauti“.
„Pagal visas sąsajas manome, kad turėta galvoje latvius: jie buvo paimti į legioną ir be jokių apmokymų išvežti į frontą.“
Skaičiuojama, kad karui baigiantis, 1945 metais, legione buvo apie 5 tūkstančius latvių karių. Kuršo katile latvių žuvo apie 3,5 tūkstančio.
„Šiaulių kraštas yra Kuršo katilo prieigos: Šiauliai, Mažeikiai – šio katilo paribys“, – sako S. Sprindys.
Tikėdamiesi rasti Latvijos karių palaidojimų Lietuvoje, latviai bendradarbiavo ekshumacijoje Rokoniuose, prie Šeduvos (Radviliškio r.). Palaikai buvo sumesti į vieną duobę be jokių identifikacinių ženklų, tad nustatyti, iš kur kariai, nepavyko.
Pasak S. Sprindžio, latvių legiono kariai turėjo atskirus žetonus, ant jų parašyta „Lettland“ (vokiškai „Latvija") arba trumpinys „Let“.
Išliko užrašas ant durų
VšĮ „Kultūros vertybių globos tarnyba“ atstovai Šiaulių regione darbuojasi nuo 2015 metų. S. Sprindys suskaičiuoja: per tą laiką rasta ir perlaidota apie 320 karių.
„Pabaigos nesimato“, – sako archeologas.
Pernai prie Smilgių (Šiaulių r.) pavyko nustatyti vietą, kurioje, manoma, gali būti palaidota apie šimtas vokiečių karių: didžiulės kapinės viduryje lauko.
Paieška prasidėjo, kai į Vokiečių karių kapų globos tautinę sąjungą kreipėsi žuvusio kario giminaitis. Vokiečiai lietuviams atsiuntė vietovardį „Pajuodupys“.
„Kai gavome vietovardį, nežinojome, ką daryti: šiuolaikiniuose žemėlapiuose tokio kaimo nėra. Sužinojome, kad Smilgiuose yra Pajuodupio gatvė, pasižiūrėjome, kur ji maždaug nueina. Tarpukario žemėlapiuose Pajuodupio kaimą radome, dabar ši vieta – laukas, užsėtas javais“, – sako S. Sprindys.
Nuvykus į vietą, nusišypsojo sėkmė: atsitiktinai sutiktas miške medžius pjovęs vyras patvirtino, kad kapavietė yra. Radus daugiau liudininkų, pavyko nustatyti jos vietą.
Pasak S. Sprindžio, iš vokiečių buvo gautas ir Pajuodupyje palaidotų asmenų sąrašas. Bet jis nepilnas: nurodyta apie 30 pavardžių.
„Vokiečiai palaidotųjų sąrašuose įrašydavo eilės numerį ir vietos eilėje numerį. Galima daryti išvadą, kad ten yra dvylika eilių. Vienoje eilėje turėtų būti nuo 9 iki 11 palaidojimų, todėl spėjame, kad gali būti palaidota nuo 90 iki 120 karių“, – skaičiuoja archeologas.
Pernai archeologai dirbo Kelmės rajono Liaudiniškės kaime. Atvažiavę vietiniai pasiūlė parodyti tvartą Butkiškėje, ant kurių durų išlikę vokiški užrašai. Paaiškėjo, kad tvarte buvo įsikūrusi karo lauko ligoninė. Ant vienos durų pusės išliko vokiečių karo medikų simbolis, ant kitos – užrašas „Atmink, kad esi vokietis“.
Karo lauko ligoninė sufleruoja, kad netoliese turi būti ir kapavietė. Liudininkų pateikti duomenys išsiskiria per 50–100 metrų.
Darbus prie Smilgių ir Butkiškėje archeologai pradės, kai bus nuimtas derlius: abi kapavietės yra dirbamuose laukuose. Iki tol kalbėsis su liudininkais ir bandys rasti naujų vietų. Nemažai vietovardžių turi Akmenės rajone – veiklos šiame krašte dar nevykdė.
S. Sprindys tikisi, kad su „Šiaulių krašto“ skaitytojų pagalba pavyks nustatyti ir kapavietę Meškuičiuose.
Įsimintina kapavietė
Pasak S. Sprindžio, „Kultūros vertybių globos tarnyba“ yra ekshumavusi 6–7 tūkstančius vokiečių karių. Įstaiga kurį laiką buvo sustabdžiusi veiklą, darbus atnaujino 2015 metais. Nuo tada ekshumuota apie 700 karių, iš jų beveik pusė – Šiaulių krašte.
„Šiaulių regione turime daug savanorių, kurie važinėja po kaimus, klausinėja, yra suinteresuoti savo krašto istorija“, – sako S. Sprindys.
Ekshumuoti palaikai perlaidojami Kaune, Aukštųjų Šančių karių kapinėse, Klaipėdoje, vokiečių karių kapinėse, Vilniuje, Vingio parko karių kapinėse. Jei karių asmenybes pavyksta identifikuoti pagal rastus žetonus, ant kryželio iškalamas vardas ir pavardė.
S. Sprindžiui labiausiai įstrigo Mingėliuose (Šiaulių r.) atkasta kapavietė. Joje buvo palaidoti 32 žmonės. Ši kapavietė išsiskyrė radinių gausa ir ypatingumu.
„Berods, septyni kariai turėjo apdovanojimų: geležinį kryžių, apdovanojimų už sužeidimą. Radome ir pistoletą, jį perdavėme Šiaulių „Aušros“ muziejui.“
Archeologą nustebino ir sužeidimų kiekis karių skeletuose: beveik visuose rasta įstrigusių skeveldrų, dauguma kaulų sutraiškyti.
„Koks galingas buvo artilerinis apšaudymas ir ugnis, jei nušlavė žmones. Dviejų individų buvo rasta pusė skeleto: žmonės perplėšti per pusę. Ši kapavietė labiausiai sukrečianti, atspindinti karo destrukciją ir priverčianti susimąstyti“, – sako S. Sprindys.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
VšĮ "Kultūros vertybių globos tarnyba" archeologas Simonas Sprindys tikisi, kad atsiras žmonių, kurie galėtų suteikti informacijos apie vokiečių kariuomenės (tikėtina, Latvijos karių) kapavietę Meškuičiuose.
Simono SPRINDŽIO nuotr.
Archeologiniai tyrimai Kaimalės kaime.
Atkasami karių kapai Liaudiniškės kaime.
Vokiškas užrašas ant durų pasufleravo apie kapavietę Butkiškėje.
Dainiaus BUIVYDO nuotr.
Liaudiniškės kaimo kape rastas širdelės formos pakabutis.
Nacistinės Vokietijos apdovanojimas – geležinis kryžius, atkastas Liaudiniškės kaime.
Beržėnuose rastas tankisto apykaklės ženklelis.