ŠRATC spaudžia ir baudžia atliekų vežėjus

Artūro STAPONKAUS nuotr.
ŠRATC direktorius Žilvinas Šilgalis žadėjo ir toliau iš vežėjų reikalauti paslaugų kokybės ir skaidrumo.
Rugsėjo pradžioje tapdamas Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) direktoriumi Žilvinas Šilgalis žadėjo siekti skaidresnės ir aukštesnius kokybės standartus atitinkančios atliekų susirinkimo sistemos bei netoleruoti sutartinių įsipareigojimų pažeidimų ar nesąžiningos veiklos. ŠRATC ėmė griežčiau kontroliuoti vežėjus, rado pažeidimų, skyrė baudas. Vežėjų atstovai sako aiškina, kad pažeidimai formalūs ir norėtų dalykiškesnio bendradarbiavimo su atliekų tvarkymo centru.

 

Nustatė, kad vežėjai per dažnai kilnoja konteinerius

„Vienas iš užsibrėžtų tikslų pradėjus vadovauti įstaigai buvo griežtinti atliekų surinkėjų-vežėjų bei kitų darbus, paslaugas ar prekes tiekiančių tiekėjų kontrolę ir ji yra sugriežtinta bei išliks tokia, netoleruojant jokių sutartinių įsipareigojimų nesilaikymo. Paslaugos gyventojams, už kurias jie moka, privalo būti teikiamos laiku bei kokybiškai“, – situaciją aiškino ŠRATC direktorius Ž. Šilgalis.

ŠRATC informavo, kad jų atsakingi darbuotojai, atidžiai stebėdami atliekų vežėjų-surinkėjų darbą, per pastaruosius keletą mėnesių nustatė ne vieną sutartinių įsipareigojimų nesilaikymo faktą, o už tokio pobūdžio pažeidimus skirtos sutartyse numatytos baudos.

Daugiausia pažeidimų Šiaulių regione fiksuota Šiaulių mieste, kur paslaugas teikia UAB „Ecoservice projektai“. Per pastaruosius 3 mėnesius atliekų vežėjui skirtos 4 baudos po 1000 eurų. Pusę jų vežėjai jau sumokėjo, tai reiškia, kad pripažino pažeidimus.

Nuo šių metų liepos 1 dienos Šiauliuose keitėsi atliekų tvarkymo taisyklės. Vienas iš punktų reikalauja mišrias komunalines atliekas iš juridinių asmenų ir garažų bendrijų naudojamų individualių konteinerių vežti iki 2 kartų per mėnesį.

Patikrinę vežėjų darbą ŠRATC specialistai nustatė, kad vežėjai šio reikalavimo nesilaikė liepos mėnesį daugiau kaip du kartus pakėlė 258 konteinerius, rugpjūčio mėnesį – 22, rugsėjį – 39, o spalį – 8. Vežėjui mokama už paslaugas pagal užfiksuotą konteinerių pakėlimą, tačiau buvo pastebėta, kad kas antrą savaitę išvežant atliekas, kartais net nėra galimybės per mėnesį ištuštinti konteinerius dažniau nei du kartus, pritrūksta dienų.

Už nesavalaikį komunalinių atliekų išvežimo grafiką „Ecoservise projektams“ nuo rugsėjo mėnesio buvo skirtos trys baudos po 1000 eurų, dvi baudas jau sumokėjo.

Taip pat lapkričio mėnesį už Šiaulių miesto juridinių asmenų mišrių komunalinių atliekų konteinerių neteisingų duomenų pateikimą į Administratoriaus duomenų sistemą „Ecoservice projektai“ buvo nubausta dar 1000 eurų bauda. Situacija nagrinėjama.

ŠRATC viešai kreipėsi į gyventojus, ragindamas nebūti abejingais ir informuoti kontrolės funkciją atliekančius darbuotojus apie laiku nesuteiktas ar nekokybiškai suteiktas paslaugas.

Kitais metais trečią kartą nebeveš

UAB „Ecoservice projektai“ atliekų surinkimo verslo direktorė Daiva Skrupskelienė neneigė, kad įmonė formaliai nusižengimų padarė, tačiau tikino, kad dažniau nei du kartus per mėnesį išvežė atliekas juridiniams asmenims, siekdami užtikrinti gerą paslaugų kokybę. Direktorė aiškino, kad konteinerių pakėlimai nėra prirašomi siekiant, jog įmonei būtų už paslaugas sumokama daugiau pinigų.

D. Skrupskelienė priminė, kad būna mėnesių, kuriuose yra, pavyzdžiui, penki antradieniai. Vežant kas antrą savaitę, gaunasi, kad vežėjai pas juridinius asmenis užsuka tris kartus per mėnesį.

„Tuo mes pažeidžiame taisykles. Mes turėtume trečią kartą nevažiuoti. Mes labai draugiškai kalbėjomės, kad klientams yra nepatogu, kai mes vieną kartą praleidžiame. Gaunasi didelis langas. Gal geriau koreguoti taisykles“, – kalbėjo direktorė.

Ji patvirtino, kad vežėjai tikrai yra ištuštinę juridinių asmenų konteinerius tris kartus per mėnesį. Formaliai tai yra pažeidimas ir už jį yra taikomos baudos. Atliekas vežančio transporto Vairuotojas, atvažiavęs į didžiulę pramoninę teritoriją, turi pats atsirinkti, kuriam klientui dar gali pakelti konteinerį, o kuriam nebegali. Kai apsirinka, fiksuojamas pažeidimas.

Tūkstantinę baudą už neteisingų duomenų pateikimą gavo už tai, kad išvežę juridinių asmenų atliekas trečią kartą per mėnesį, neprašė už tai apmokėti ŠRATC'o ir pateikė ataskaitoje mažesnį išvežtų atliekų kiekį.

„Mums sako – tai neteisingi duomenys, nes mes vis dėlto važiavome pas klientą. Mes jaučiame, nežinau kodėl, staiga kilusį šiek tiek piktybišką požiūrį į mus. Iš tikrųjų, klientai nenukentėjo, ŠRATC'as nenukentėjo – pinigų daugiau nepaprašėme“, – stebėjosi vadovė.

Ji informavo, kad įmonė nuo naujų metų parengs naujus grafikus ir juridinių asmenų atliekas veš du kartus per mėnesį. Ant juridinių asmenų konteinerių užklijuos įmonių pavadinimus, kad vairuotojas nesumaišytų, kurį pakelti. Anot direktorės, daroma viskas, kad klaidų būtų išvengta.

Žalos miestui nepadarė

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis šiuos ginčus pavadino ūkiniais, o nesutarimus esą gali išspręsti ir teismas. Jis patvirtino, kad minėtą informaciją iš ŠRATC'o gavo visos 7 savivaldybės – centro dalininkės. Jis mano, kad ŠRATC'o direktorius elgiasi teisingai, reikalaudamas sutartinių įsipareigojimų kokybiško vykdymo, ir jei taip nėra, taiko sankcijas. Jis turi ginti savivaldybes ir atstovauti jų interesus.

A. Bartulis aiškino, kad tiesioginė žala dėl vežėjų nurodytų didesnio konteinerių pakėlimo skaičiaus nei miesto biudžetui, nei gyventojams nepadaryta. Anot Administracijos vadovo, jei jau atsitiktų taip, kad prie savivaldybės nustatytų atliekų surinkimo tarifų fiktyviai išaugus paslaugų kiekiui nebeužtektų surinktų pinigų atsiskaityti, tektų spręsti per pakeltus tarifus. Tačiau tokią galimybę pavadino tik teoriška.