Specialusis būrys pasiruošęs padėti

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Specialiosios parengties skyriaus pareigūnų naudojami skydai. Airido Stonio (kairėje) laikomas, naudojamas riaušėms malšinti, A. Koskaus rankose – neperšaunamas ir naudojamas suvaldant ginkluotą incidentą. Tarp pareigūnų – lieto metalo taranas, esant būtinybei naudojamas patekti į patalpas.
Prieš kelias dienas Šeduvoje įvyko incidentas, kai vienas vyras kitą „auklėjo“ kumščiais ir grasindamas ginklu (tik vėliau paaiškėjo, kad netikru) sukėlė ant kojų ne vien Radviliškio rajono policijos, bet ir Šiaulių apskrities policijos Viešosios tvarkos tarnybos Specialiosios parengties skyriaus pareigūnus.
Dviejų dešimčių neseniai įkurto Specialiosios parengties skyriaus (SPS) pareigūnų su specialia ekipuote užduotis – užtikrinti saugumą didesnės grėsmės operacijose. O tokių jau būta ne vienos.

Saugumui ir tvarkai užtikrinti

SPS vyrai kartu su kitais Viešosios tvarkos tarnybos padalinių pareigūnais dirbo ir šių metų vasario mėnesį Šiauliuose vykusioje krepšinio šventėje – „Citadele“ Karaliaus Mindaugo taurės finalo ketverte. Didesnių incidentų tąsyk išvengta ir specialių taktinių veiksmų neprireikė, nors šiokių tokių neramumų, teigia Šiaulių apskrities policijos Viešosios tvarkos tarnybos viršininkas Aurelijus Koskus, pasitaikė.

Policijos laikinojo sulaikymo patalpose, viršininko žodžiais, laiką turiningai praleido viduriniuoju pirštu vieno klubo sirgalius erzinę keli alaus padauginę šiauliečiai. Po tokio pamojavimo jiems pusei metų užsivėrė durys į bet kurį Lietuvoje organizuojamą renginį.

Policijos sustiprintų pajėgų dėmesys tas dienas buvo sutelktas ir į prie Šiaulių arenos vykusį „Žalgirio“ ir „Lietuvos ryto“ klubų fanų „susitikimą“.

„Neleidome įsisiūbuoti. Galvojam, jei nebūtų mestos suvienytos pajėgos – dirbo apie 60 pareigūnų – būtų įvykęs ne krepšinio turnyras, o bušido“, – šypsosi A. Koskus, Šiaulių pareigūnų darbą, suvaldant galimus incidentus krepšinio šventėje ir pertraukomis tarp varžybų, įvertinęs puikiai.

Gerai, sako, yra tai, kad amunicijos, skirtos masiniams susirėmimams malšinti, turnyre neprireikė, nors Specialiosios parengties skyriaus pareigūnai ją į renginį buvo atsivežę.

Tačiau SPS pareigūnai dirba ne tik masiniuose renginiuose, kur tikėtina galimybė kilti riaušėms. Tai skyrius, pasirengęs padėti ir kolegoms – Kriminalinės policijos pareigūnams – sutramdyti ar sulaikyti pavojingus, o neretai ir ginkluotus asmenis.

Pasitaiko, kai „speciukams“ tenka vykti į „karštus“ taškus, jeigu staiga atsiranda didelė grėsmė saugumui ir jam užtikrinti reikalinga speciali amunicija, kokią turi tik specialaus skyriaus pareigūnai.

A. Koskus prisimena incidentą su ginklu Kuršėnuose. Vyras pagrasino giminaitei, kad ją nušaus. Iš policijos budėtojo gauta informacija, kad kalba eina apie ginklą. Į incidento vietą nedelsiant išvyko SPS pareigūnai su specialia ginkluotiems incidentams suvaldyti pritaikyta amunicija.

„Buvo aišku, kad grėsmės lygis – didelis. Nedaug trūko, kad į Kuršėnus būtų atvykę ir Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnai. Bet buto durys netikėtai atsivėrė. Teko eiti mūsų „speciukams“. Operacija pavyko“, – patirtimi dalijosi vadovas.

„Nei parengtimi, nei ginkluote mes negalime lygiuotis į „Arą“. Bet, jei įvertinama, kad grėsmingoje situacijoje užtenka mūsiškių pagalbos, taip ir daroma, – sakė A. Koskus. – O jei įvertinus situaciją paaiškėja, jog grėsmė yra paties aukščiausio lygio, už jos suvaldymą atsakingi „Aro“ kovotojai.

„Jokios saviveiklos, svarbiausia – maksimalus saugumas. Būtina atsakingai įvertinti situaciją ir grėsmės lygį, nė vienas tam nepasirengęs pareigūnas negali peržengti nustatytos saugumo ribos. Pats baisiausias dalykas policijoje – atsipalaidavimas. Nuvažiavus į iškvietimą, kad automobilis paliktas ant žolės, tai gali peraugti į rimto lygmens įvykius – niekur negali būti atsipūtęs. Kai yra tokios specialiosios pajėgos, kurios gali važiuoti patruliui arba tyrėjui į pagalbą, puiku“, – sakė A. Koskus.

Įvykio vietoje įvertinus situaciją ir tai, kad užduotis – ne SPS lygmens, nedelsiant informuojami „Aro“ kovotojai.

Dirba visoje apygardoje

SPS šiuo metu yra įkurti penkiuose šalies didžiųjų miestų vyriausiuose policijos komisariatuose. Šių skyrių pareigūnams nuolatos organizuojami taktinių veiksmų mokymai, jie aprūpinti modernia amunicija, padedančia operacijos metu apsaugoti ne tik savo kolegas, save, bet ir, svarbiausia, aplinkinius.

„Mokomės iš skaudžių istorijų, kas 2020 metais atsitiko Mažeikių rajone, kai žuvo pareigūnas. Dabar, kai dirba specialiai grėsmingoms situacijoms suvaldyti parengti pareigūnai, to, kas įvyko tada, galvoju, būtų išvengta. Dabar jei tik galvojama, kad gali nukentėti kolegos arba kiti asmenys, reagavimo pareigūnams privalu aptverti incidento vietą ir laukti atvykstančių SPS pareigūnų“, – sakė A. Koskus.

Šiaulių apskrities vyriausiajame policijos komisariate SPS sudarytas vykdant policijos reagavimo padalinių reformą, kai buvusi Šiaulių patrulių rinktinė jungėsi su Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato Nusikalstamų veikų registravimo skyriumi. Tuo metu buvo priimtas sprendimas specialiosios parengties pareigūnų grupes priskirti Šiaulių apskrities VPK Viešosios tvarkos tarnybai, vykdančiai funkcijas ne tik Šiaulių miesto ir rajono teritorijoje, bet ir apygardos mastu – Šiaulių ir Telšių apskričių teritorijose.

Anksčiau Patrulių rinktinėje masinius susibūrimus ar rizikingas situacijas valdyti buvo patikėta Mobiliajam būriui. Anot Viešosios tvarkos tarnybos viršininko, skirtumas dabar tas, kad tik pastaraisiais metais atsirado ir vis daugėja parengties mokymų, skiriama daug specialios įrangos, kuria gali dirbti tik specialiai apmokyti pareigūnai.

Laukia išbandymas NATO

Šiuo metu Lietuvos policija, taigi ir Šiaulių apskrities policijos SPS pareigūnai, ruošiasi liepos mėnesį Vilniuje vyksiančiam NATO viršūnių susitikimui, kur neatmetama, gali atsirasti ir išsišokimų, ir provokacijų, ir kitokio pobūdžio pažeidimų grėsmė.

Rengiantis šiam vizitui, visos šalies SPS pareigūnams bus organizuojami mokymai. Šiuo metu jau vyksta planavimai galimoms grėsmėms identifikuoti, paskui bus rengiamos pratybos.

„Šitoks kiekis svečių, net nekalbama apie aukščiausio lygmens asmenis, visos šalys atsiveš savo padalinius, aptarnaujantį personalą. Kaip tuo laiku bus užtikrinta tvarka ir saugumas, taip ir valstybė bus vertinama“, – sakė Šiaulių apskrities policijos Viešosios tvarkos tarnybos vadovas.