
Naujausios
Spalvų orkestras svajoja apie skrydį
Užgrojus Spalvų muzikos orkestrui Šiaulių miesto savivaldybės globos namų padalinio „Goda“ muzikos studija prisipildo ne tik garsų, bet ir geros nuotaikos. Du dešimtmečius grojantis orkestras kartu yra ir savarankiškumo mokykla. Kalėdiniu laikotarpiu orkestro grafikas įtemptas – kiekvieną savaitę laukia du koncertai, o gruodžio 28 dieną – didysis kalėdinis pasirodymas „Atostogos Alpėse“. Artėjant stebuklų metui, orkestras pasidalija svajone – norėtų skristi lėktuvu.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Ruošiasi koncertui
„Kokį kūrinį norite groti?“ – klausia Spalvų muzikos orkestro vadovės Natalija Pugačienė ir Irena Būdavaitė. „Goodbye my love!“ – atskrieja pasiūlymas. Po kelių akimirkų apsispręsta: skambės nuotaikingoji „Pensilvanija“. Muzikantai palinksta prie instrumentų ir erdvę užpildo smagi melodija.
Kalėdinis laikotarpis orkestrui – smagus ir įtemptas, koncertas veja koncertą. Praėjusią savaitę muzikantai grojo vaikų globos namuose „Šaltinis“, į kuriuos buvo atvykę NATO pajėgų integravimo vieneto Lietuvoje kariai, o kitą dieną jau laukė koncertas Šiaulių tardymo izoliatoriuje. Ir taip – visą gruodį, po du koncertus per savaitę.
Dabar didžiausias orkestro dėmesys sutelktas į gruodžio 28 dieną Šiaulių valstybinės kolegijos Sveikatos priežiūros fakultete vyksiantį koncertą „Atostogos Alpėse viešbutyje Goda les Alpės“. Šiuo pavadinimu užkoduoti norai – atostogos ir kelionė į užsienį.
Koncertui kolektyvas ruošiasi nuo rugsėjo. Ir labai laukia. Dabar muzikantams svarbiausia – nesusirgti, tad rūpinasi profilaktika: valgo česnakus, imbierą, vitaminus. Dalyvauti koncerte visiems yra labai svarbu.
Didžiajame koncerte dainuos ne tik „Godos“ nariai, bet ir jų mamos, darbuotojai. „Šį kartą norėjome apjungti „Godos“ bendruomenę, kad visi galėtų sudalyvauti muzikiniame gyvenime“, – sako N. Pugačienė.
Spalvų muzikos orkestras įkurtas prieš 20 metų. Jo priešistorė – 1995-ieji. N. Pugačienė teatrų festivalyje pamatė, kaip danų neįgalūs žmonės groja grupėse. Lietuvoje tokių dalykų dar nebuvo. Po kelionės moteris į Šiaulius parsivežė ir žinojimą, ir norą pritaikyti patirtį.
Prabėgus metams, į tuometinį Dienos centrą atvažiavę olandai atvežė du instrumentus ir spalvų muzikos sistemą. Beveik vienu metu olandai šią muziką išpopuliarino Vilniuje, Panevėžyje, Alytuje.
1998 metais Šiaulių spalvų muzikos orkestras tapo Lietuvos nacionalinio neįgaliųjų Spalvų muzikos orkestro nariu, o 1999 metais – Europos orkestro FECO nariu.
Olandų pasiūlyta muzikos sistema fantastiškai tinka visiems žmonėms.
„Sistema ypatinga tuo, kad žmogus, nė karto negrojęs, sėstų prie instrumento ir per 15 minučių puikiai sugrotų muzikinį kūrinį. Ji paprasta ir kartu geniali. Tai – tos pačios natos, tas pats instrumentas, o paslaptis glūdi spalvose“, – sako I. Būdavaitė.
Muzika suteikia galimybę būti savarankiškam, atsakingam, žinomam, svarbiam. Orkestro nariai mano, kad tai yra jų profesija: lanko repeticijas, mokosi daugybės įgūdžių, kad būtų lygiaverčiai sociumo nariai.
„Dar vienas svarbus momentas – žmogus yra grupės narys, todėl turi atitinkamai elgtis, kad pritaptų. Reikia prisiimti atsakomybę, įsipareigojimus, juos vykdyti, – sako I. Būdavaitė. – Namuose jis globojamas, o čia patenka į pasaulį, kuriame visi yra lygūs. Reikia užsispyrimo, valios, perlipti per savo norą, kad tavimi rūpintųsi. Čia turi pats rūpintis savimi. Tai be galo svarbu. Ir tai pavyksta. Jie labai užauga.“
Muzikos talentai
„Godos“ padalinys turi apie 70 lankytojų. Spalvų muzikos orkestre profesionaliais instrumentais dabar groja 22 muzikantai. Orkestras repetuoja du kartus per savaitę – po dvi valandas.
Ne visi gali ilgai išlaikyti dėmesį, savarankiškai sekti natas – pagal jų galimybes yra suburtas antras orkestras. Pasak I. Būdavaitės, po 10–15 metų kiek priblėsta muzikantų interesas, mažėja jėgų, susitelkimo, tampa per sunku.
Orkestro sudėtis kinta, bet yra ir senbuvių: „Mūsų Laimonas gražiai sakė: aš esu jau veteranas, daug keliavau, daug koncertavau. Su mielu noru užleidžiu vietą.“
Per du dešimtmečius orkestras išmaišė visą Europą. Ypač dažnai maršrutas sukdavo į Olandiją. Pastaraisiais metais vyksta pas artimesnius kaimynus – į Lenkiją.
„Kelionės į užsienį yra didžiulė paskata. Visus metus taupo – kaip tai disciplinuoja! Įsivaizduojate, vienas mūsų žmogus, kad galėtų keliauti, metė rūkyti! Atrodė, neįmanoma“, – šypsosi I. Būdavaitė.
Muzikantai kasmet paruošia keturias programas. Viena programa – orkestro grojami įvairūs kūriniai – klasika, populiarios dainos. Kita programa – liaudiškos muzikos, ji greitesnė, galima pašėlti. Trečia – perkusinė, atliekama vien būgnais. Šia programa buvo pasveikinti į Šiaulius grįžę olimpiečiai. Muzikantams, sako I. Būdavaitė, perkusinė programa labai tinka ir patinka. Mokantis ritmo, mokomasi ir asmenybės tvirtumo, pastovumo.
Ketvirtoji programa – solinė. Galiausiai kuriama ir teatrinė programa – spektaklis. Pernai kolektyvas Kalėdoms pastatė grandiozinį spektaklį „Spragtukas“.
Orkestre yra ryškių talentų – muzikos grynuolių. „Naujai atėjęs vaikinas, tik parodžius natas, iš karto sugrojo. Jis – genialus. Tikras talentas, turi visapusišką Dievo dovaną muzikai, muzikantas nuo plaukų iki pirštų galiukų. Ideali klausa, nuostabiai intonuoja, balsas švelnus“, – giria vadovės.
Dar vienas talentas – gitaristas. Jam pakanka pažiūrėti į natas ir jos jau „įrašytos“ į atmintį. Muzikanto norą groti bosine gitara išpildė geradaris, kuris pinigus aukojo iš savo pensijos.
Kurį laiką muzikos studijoje stovėjo olandų atvežti būgnai, kol pagaliau atsirado būgnininkas, turintis idealų ritmo pojūtį. Dar viena orkestrantė puikiai groja melodijas – jai nereikia natų, 2–3 valandų trukmės repertuaras sudėtas galvoje.
Turi svajonę
Rudenį N. Pugačienei ir I. Būdavaitei tuometė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė įteikė reikšmingiausią ministerijos apdovanojimą – „Gerumo žvaigždę“. Darbuotojos buvo pagerbtos už siekį palydėti negalią turinčius asmenis į muzikos pasaulį.
„Netikėtas komplimentas. Buvo jaudinantis įteikimas, kai atvyko pati ministrė. Buvo jautru“, – apie įvertinimą sako I. Būdavaitė.
O mažų ir didesnių džiaugsmų kolektyvas patiria nuolat. Muzikantai vadovėms kasdien atneša linkėjimų: „Ko tik nepažįsta mūsiškiai! Jų draugai – ir Virginijus Kinčinaitis, ir grupė „Colours of Bubbles“.
Labai svarbūs draugai – autobusų vairuotojai. Muzikantai, nuolat važinėjantys autobusais, vairuotojus pakviečia į koncertus. Orkestrantus pažįsta ir tarpmiestinių autobusų vairuotojai – orkestras kasmet važiuoja į Kauną. Šią vasarą vairuotojas net neprašomas pavežė papildomą atstumą.
„Žmonės tapo laisvesni, o požiūris – platesnis. Jie priima, mėgsta mūsiškius. Ir tokių priimančių yra labai daug“, – sako I. Būdavaitė.
Didelė muzikantų aistra – krepšinis. Orkestras turi tradiciją – stovyklą Druskininkuose, kur gyvena sanatorijoje, o krepšinio eina žiūrėti dideliame ekrane.
Moterys juokiasi prisiminusios, kaip kartą krepšinio čempionato rezultatus sekė koncerto metu: rezultato į užkulisius nubėgdavo pažiūrėti klarnetistas. Sužinoję, kaip rinktinei sekasi, muzikantai grodavo kitą kūrinį.
Ne visi orkestro nariai turi tėvus: groja aštuoni našlaičiai, užaugę „Šaltinyje“. Didžiausia muzikantų svajonė – skristi lėktuvu.
„Kažin, kaip ten būtų lėktuve, jei įlipčiau? Žiūrėčiau pro langus į debesis“, – svajoja ir spėlioja muzikantai.
„Jie taip nori! Jie taip svajoja! Nesvarbu, kur, iš Palangos į Rygą būtų rojus!“ – orkestro svajone pasidalija vadovės. Ir tikisi, kad vieną dieną ją pavyks išpildyti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Spalvų muzikos orkestro vadovė Natalija Pugačienė su orkestru nusprendė: gros „Pensilvaniją“.
Raktą į muziką orkestrantams suteikia spalvos.
Šiaulių miesto savivaldybės globos namų padalinio „Goda“ specialistė užimtumui, Spalvų orkestro vadovė Natalija Pugačienė džiaugiasi laisve ir kūryba: čia ateina žmonės, kuriems jų veikla patinka.
Šiaulių miesto savivaldybės globos namų padalinio „Goda“ specialistė užimtumui, Spalvų orkestro vadovė Irena Būdavaitė sako, kad muzika orkestro nariams suteikia galimybę būti savarankiškiems, atsakingiems, žinomiems, svarbiems.
Spalvų muzikos orkestro nuotr.
Įdomi patirtis – koncertas Šiaulių universiteto Botanikos sodo saloje. „Kaip susitalpinsime?! Neženk žingsnio, vanduo!“ – vadovės iki šiol smagiai prisimena emocijas koncerto metu.
Spalvų muzikos orkestras koncertuoja įvairiose erdvėse.