Sovietų karių palaikų neiškels: opozicijos protestas

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Šiaulių meras Artūras Visockas miesto Taryboje opozicijos pateiktus reikšmingus sprendimų projektus blokuoja.
Ketvirtadienį vykusiame Šiaulių miesto tarybos posėdyje klausimo dėl Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaikų iškėlimo iš miesto centro į savivaldybės kapines darbotvarkėje taip ir neatsirado. Kaip ir rezoliucijos dėl nekilnojamojo turto mokesčio netaikymo pagrindiniam būstui, nors feisbuke meras Artūras Visockas šį mokestį aktyviai kritikuoja. Dar viena naujovė – opozicijos valanda. Į kai kuriuos klausimus miesto valdžia atsakymų tiesiog neturėjo.

„Stabdžių atsvara“

Nors opozicijos Tarybos narys Zakiras Medžidovas sprendimo projektą dėl sovietų karių palaikų iškėlimo iš miesto centro šalia Šiaulių katedros į savivaldybės kapines, kuriose jau yra perlaidota 720 tokių karių palaikų, pateikė laiku ir jis buvo užregistruotas, tačiau meras Artūras Visockas jo į Tarybos darbotvarkę neįtraukė.

Politikams paklausus, kodėl užregistruotas ir komitetuose apsvarstytas klausimas iš darbotvarkės dingo, meras atsakė: „Aš turiu pilną pagrindą ir motyvaciją netraukti jo į pagrindinę darbotvarkę. Tą ir darau, nes kažkurioje vietoje turi būti stabdžių atsvara.“

A. Visockas pasiūlė Tarybai balsuoti dėl šio klausimo įtraukimo į pagrindinę darbotvarkę, tačiau dar prieš balsavimą mero suburtos frakcijos „Dirbame miestui“ seniūnė Simona Potelienė frakcijos vardu pareiškė, kad tokiam ketinimui nepritars, nes šiuo klausimu vyksta gyventojų apklausa. Beje, ši apklausa dėl galimybės balsuoti žmogui daug kartų daugeliui nekelia pasitikėjimo.

Nors Švietimo, kultūros ir sporto komitete mero frakcijos atstovės garbės pilietės Nijolė Prascevičienė ir Violeta Laugalienė balsuodamos susilaikė, o Irmantas Kukulskis balsavo už palaikų iškėlimą, Taryboje visi vienbalsiai pasisakė prieš klausimo dėl palaikų iškėlimo įtraukimą į darbotvarkę. Kadangi už sprendimo projekto svarstymą posėdyje balsavo tik 10 iš 28 politikų, klausimas liko nesvarstytas.

Aštri pozicija dėl naujo mokesčio – tik dėl akių

Z. Medžidovas posėdžio išvakarėse pateikė rezoliucijos projektą, kuriame siūlė miesto Tarybos vardu pasisakyti dėl Vyriausybės planuojamo įvesti nekilnojamojo turto mokesčio, raginant Lietuvos Vyriausybę ir Seimą neapmokestinti pagrindinio gyventojo būsto ir vengti sprendimų, mažinančių būsto įperkamumą gyventojams. Tokia rezoliucija būtų išsiųsta Seimui ir Vyriausybei.

Meras Artūras Visockas savo feisbuko įrašuose aršiai kritikuoja centrinės šalies valdžios planuojamą įvesti nekilnojamojo turto mokestį, tačiau šie įrašai be miesto galvos viešųjų ryšių jokios naudos neturi. Rezoliucijos, kuri galėjo tapti oficialia Šiaulių miesto valdžios pozicija, A. Visockas svarstyti Tarybos posėdyje neteikė. Ji buvo ignoruota.

Opozicijos protestas

Patvirtinus Tarybos posėdžio darbotvarkę, opozicijos atstovai paprašė 10 minučių pertraukos. Jai pasibaigus Jonas Bartkus pranešė, jog protestuodami prieš tai, kad į darbotvarkę nebuvo įtrauktas nė vienas iš dviejų opozicijos klausimų, jos atstovai už darbotvarkėje esančius Administracijos parengtus sprendimų projektus nebalsuos.

Tačiau opozicija vieną išimtį padarė, kai balsavimui buvo teikiamas klausimas dėl humanitarinės pagalbos skyrimo Ukrainos miestui Chmelnickiui. Sprendimas skirti šiam tikslui iš miesto biudžeto 100 tūkstančių eurų buvo priimtas vienbalsiai.

Beje, dar prieš balsuojant politikai galėjo susipažinti su Chmelnickio miesto mero padėka už skirtą paramą. Meras paaiškino, kad parama – termorūbai, kurių prašė Ukrainos miesto valdžia, Chmelnickį per Raudonojo kryžiaus organizaciją jau pasiekė, o balsavimas už pinigų skyrimą tam reikalui buvo tik menkas formalumas.

Klausimų ir atsakymų valanda

Šią savaitę vykęs miesto Tarybos posėdis pasižymėjo ir dar viena naujove – opozicijos valanda. Vietos savivaldos įstatyme įtvirtintas Tarybos opozicijos lyderio statusas iš konservatoriaus Jono Bartkaus perėjo socialdemokratei Romai Janušonienei. Pagal susitarimą šios pareigos rotuojamos kas pusmetį.

Pagal naują įstatymą kartą per pusę metų opozicija gali reikalauti jai skirtos valandos, kurios metu turi galimybę merui ir Administracijos bei jos padalinių vadovams užduoti įvairius klausimus ir gauti atsakymus.

Meras ir toliau visaip žlugdo opozicijos veiklą. Jos valanda į Tarybos posėdžio darbotvarkę įtraukta ir išviešinta nebuvo, nors ir įvyko. Prieš opozicijai skirtą laiką buvo padaryta pusės valandos pertrauka, o į salę didžioji dalis valdančiųjų nebesugrįžo. Salėje kvorumo nebebuvo, tačiau klausimus užduoti opozicijos atstovai galėjo.

Tik šis klausimų ir atsakymų vakaras labiau panašėjo į mero benefisą, kurio metu jis liejo savo nuomonę, dėl beveik visų miesto problemų kaltino centrinę valdžią ir rekomendavo opozicijos atstovams niekada nesiekti tapti meru.

Į daugelį klausimų atsakymų tiesiog nebuvo. Pavyzdžiui, kada miesto Savivaldybė apmokės pedagogų kelionės į darbą ir atgal išlaidas, kodėl Taryboje neįsteigta kolegija, kada pradės veikti koncertinė įstaiga „Saulė“ (dėl užsitęsusio remonto, pasirodo, kalčiausias silpnas projektas). Kodėl iš darželinukų tėvų įmokos už darželį buvo apmokamas ir įstaigų šildymas, taip sutaupant Savivaldybės lėšų? Apmokėti centralizuotai už ugdymo įstaigų komunalinius mokesčius negalima, nes tada, anot mero, netaupūs direktoriai gali deginti elektrą apvalią parą.

Kalbant apie krepšinio klubą „Šiauliai“, kuriam Savivaldybė skiria daugiau nei pusę milijono eurų, meras prisipažino, kad jo netenkina tai, kaip šis klubas reprezentuoja miestą ir, jei nesilaikys tam tikrų taisyklių, pinigų esą nebegaus.

Dėl apverktinos daugelio miesto gatvių būklės kalta šalies valdžia, nes neduoda visų akcizų pajamų.

„Laiptų galeriją“ greičiausiai prijungs prie Šiaulių kultūros centro. Argumentai – geležiniai: neras įstaigos vadovo, kuris išlaikytų šios įstaigos išskirtinumą. Todėl nereikia ir įstaigos.

Nebus ir daugumos šiauliečių prašomo baseino, 20 milijonų reikia dengtam futbolo maniežui, tiek pat – viadukui remontuoti. Bendruomenės namų Šiauliams nereikia, nes bendruomenė gali rinktis bet kada bet kurios mokyklos bet kuriose patalpose. Tik reikia panorėti.

Meras aiškino, kad Tarptautinei Ukrainos mokyklai Savivaldybė kurtis nepadės, nors pripažino, kad ji tos pagalbos ir neprašė. Privati mokykla pati kalta dėl prastų patalpų, nes išsivedė iš miesto mokyklos ukrainiečių vaikus. Nors geresnes patalpas Savivaldybės valdžia šiai mokyklai suteikti atsisakė, dabar valdžia piktinosi, kad prastomis sąlygomis nuomojamame buvusios „Dubijos“ mokyklos pastate dirbanti Ukrainos mokykla esą gali „nedraugams“ rodyti, kaip nesvetingai miestas juos priėmė.

Menų inkubatoriaus pastatas ir toliau dūlės niekam nereikalingas.

Ir finalas: Šiaulių arenos koncesijos sutartis – esą geriausia Lietuvoje. Nors numatyta, kad koncesininkas Savivaldybei mokės 50 tūkstančių eurų per metus, krepšinio klubas „Šiauliai“ iš Savivaldybės gautų pinigų 60 tūkstančių sumokės už salės nuomą.