
Naujausios
Sostinės valdininkai rinks tarnautojus „provincijai“
Nuo šių metų pradžios įsigaliojus naujam Valstybės tarnybos įstatymui, pasikeitė ir priėmimo į valstybės tarnybą tvarka. Ji visiškai centralizuota. Tačiau būtent centralizavimas ir pristabdė visą procesą. Dabar darbuotojus Šiauliuose veikiančioms valstybinėms ir savivaldybės įstaigoms išrinks daugiausia Vilniaus valdininkai.
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
Glumina nežinomybė
Šiaulių miesto savivaldybė pastaruoju metu paskelbė 12 konkursų į valstybės tarnautojų darbo vietas. Dar kelis ruošiamasi skelbti. Nuo šių metų pradžios pagal naująją tvarką dar nevyko nė viena atranka. Valstybės tarnybos departamentas iš įstaigų susirinko poreikį ir baigė pagal senąją tvarką rengti konkursus, kurie dar buvo paskelbti iki praėjusių metų pabaigos.
Šiaulių miesto savivaldybės Bendrųjų reikalų skyriaus Personalo ir vidaus administravimo poskyrio vedėja Danutė Kuprienė informavo, kad artimiausiu metu jau turėtų vykti pirmosios atrankos. Kaip jos vyks, dar nežino.
„Paskelbti pirmieji konkursai. Lauksime, kai pasibaigs dokumentų priėmimo terminas, kontaktuosime su Valstybės tarnybos departamentu. Jau aišku, kad atranka vyks nuotoliniu būdu, bet kaip tai vyks, departamentas dar žadėjo su mumis susisiekti ir paaiškinti“, – sakė D. Kuprienė.
Pagal įstatymą atrankos komisijoje turi dirbti ne mažiau nei trys nariai ir didžiąją komisijos dalį turi sudaryti Valstybės departamento atstovai.
Bendrųjų reikalų skyriaus vedėjas Gytis Skurkis aiškino, kad turintis organizuoti susikaupusias per 3 tūkstančius atrankų visoje šalyje, departamentas gali skirti į komisiją tik po porą atstovų. Vadinasi, iš Šiaulių miesto savivaldybės administracijos komisijoje dalyvaus tik vienas atstovas – arba personalo specialistas, arba skyriaus, į kurį priimamas tarnautojas, vedėjas.
„Mes sėdėsime su pretendentais valstybės tarnautojo pareigoms kokiame nors administracijos kabinete ir telekomunikacijų pagalba prisijungs departamento atstovai“, – aiškino poskyrio vedėja D. Kuprienė.
G. Skurkis stebėjosi, kad atrankos metu lemiamą žodį tars departamento atstovai, nors jie nelabai galės įvertinti statybos, architektūros ar kitų specifinių sričių specialistų kompetenciją. Vedėjas tikino, kad savivaldybė neprieštarautų didesnei atrankos komisijai, kad Administracijai atstovautų bent du žmonės, bet departamentas šiuo metu neturi tiek resursų, kad į atrankas galėtų skirti po 3 savo darbuotojus.
„Mes turime tokių nuolatinių konkursų dalyvių, kurie bando praslysti. Žinome jų nekokią reputaciją, todėl vertiname atsargiai. Dabar jie gali atranką praeiti, juo labiau, kad į kai kuriuos skyrius daugiau nei vieno kandidato į konkursus ir neateina. Šiuo metu mūsų interesai kiek skiriasi: departamentui svarbiausia pravesti susikaupusius konkursus, o mums – priimti kompetetingą ir gerą darbuotoją“, – paaiškino G. Skurkis.
Gali tekti parengti ir namų darbą
Anksčiau konkurso dalyviai turėjo laikyti privalomą bendrųjų gebėjimų testą. Dabar testas nebėra privalomas, atrankos būdą rinksis pati komisija. D. Kuprienė vardijo galimus atrankos būdus – testą, pokalbį, esė ar net namų darbą. Svarbiausia, kad konkurso dalyvis atitiktų keliamus reikalavimus.
D. Kuprienė situaciją vadina kaip labai sudėtingą ir tikisi, kad kitą savaitę jau bus kiek aiškiau. Kai baigiamas dokumentų konkursui priėmimas, departamentas 5 dienas tikrina dokumentus, dar dvi savaites juos tikslina ir tik tada vykdys atranką.
Bendrųjų reikalų skyriaus vadovas pasakojo, kad kiek anksčiau departamentas siūlė imtis Šiaulių miesto savivaldybėje rengti konkursus visoms apskrities įstaigoms, tačiau savivaldybė atsisakė. Anot G. Skurkio, tai pareikalautų papildomų resursų: ir patalpų, ir žmonių, kuriuos reikėtų „nuimti“ nuo tiesioginio darbo, ir įrangos bei jos priežiūros.
Į savivaldybių raudas žiūri vienodai
Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis patvirtino, kad „iš principo“ jam pavaldinius išrinks Valstybės tarnybos departamento valdininkai. A. Bartuliui kelia abejonių, ar pavyks komisijai sėkmingai įvertinti pretendentų žinias ir gebėjimus.
„Kai mes patys tą procesą valdėme, galėjome lanksčiau žiūrėti. Priimant jaunesnį specialistą žinojome, kad jį galima ir išsiugdyti, jei kokių kompetencijų trūksta. Mes turėdavome praktiką, pasiteirauti buvusiose darbovietėse, kaip pretendentą vertino. Daugiau yra jautrių niuansų. Tokių galimybių mes nebeturėsime. Praktika parodys, nauja sistema blogesnė ar geresnė. Mes tą procesą aktyviau organizuodavome, dabar esame dalis visos šalies atrankos. Mums labai skauda, o Valstybės tarnybos departamentas į savivaldybių raudas žiūri vienodai“, – komentavo Administracijos vadovas.
Savivaldybėje specialistų trūksta nuolat
Šiaulių miesto savivaldybėje daugiau nei dešimt darbuotojų trūksta nuolat. Personalo ir vidaus administravimo poskyrio vedėja su liūdna šypsena mini „kraujuojančią žaizdą“ – Statybos ir renovacijos skyrių, kurio pilnai sukomplektuoti nesiseka jau ne vienerius metus. Šiuo metu čia trūksta keturių iš devynių darbuotojų: patarėjo ir trijų vyriausiųjų specialistų.
Po kelis specialistus bus bandoma prikviesti per naująsias atrankas į Civilinės saugos, viešosios tvarkos ir sanitarijos, Architektūros, urbanistikos ir paveldosaugos skyrius. Po naują dar neužimtą etatą įvesta į Kultūros, Švietimo skyrių – konkursai jau paskelbti.
Centralizuoto vidaus audito skyriaus ilgametė vedėja Marytė Vaišvilienė praėjusį mėnesį paliko pareigas dėl pensinio amžiaus. Į jos vietą perkelta auditorė Snieguolė Pundzienė, o į jos laisvas pareigas skelbiamas konkursas.
Prieš kelias dienas paskelbtas konkursas į Rėkyvos seniūno vietą. Buvusi seniūnė Eglė Šimkevičienė nusprendė pakeisti seniūniją ir laimėjo konkursą Medelyno seniūno pareigoms, kurias dėl pensinio amžiaus paliko Vaclovas Kardašius. E. Šimkevičienė šiuo metu eina abiejų seniūnų pareigas, tik Rėkyvos – laikinai, kol įvyks konkursas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Pasikeitus priėmimo į valstybės tarnybą tvarkai, įstaigoms tarnautojus išrinks daugiausia ne vietos, o Vilniaus valdininkai.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriui Antanui Bartuliui pavaldinius atrinks komisija, kurios dauguma – Vilniaus valdininkai.