Sodai skęsta dėl pažeisto drenažo

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Ados lysvėse vanduo jau beveik spėjo susigerti į dirvą.
Lietuvą užklupus liūtims, didelę žalą skaičiuoja ir Šiaulių krašto gyventojai – nyksta būsimas derlius soduose.

Į redakciją kreipėsi Šiaulių rajono Ginkūnų kaimo gyventoja Daiva, sunerimusi dėl sodo sklypo būklės. Moteris tikina, jog jos sodo sklypas vandens apsemtas yra jau kelias savaites – vos vandeniui spėjus įsigerti į žemę, vėl pasipila lietus, ir istorija kartojasi.

Ji pasakoja, jog sode auginamos daržovės pūva, o dėl per didelio vandens kiekio dirvoje ir ant jos nudžiūva net vaismedžiai. Anot moters, vandens kaupimuisi įtakos galėjo turėti ne tik lietinga vasara, bet ir soduose statomi namai. Ji stebisi: ar sutapimas, jog sklypai lietingomis dienomis apsemiami būtent tada, kai kaiminystėje statomi nauji pastatai?

Gretimo sklypo savininkė Ada teigia, jog su panašia problema žmonės buvo susidurę prieš 5–6 metus, kai statant naują namą, darbininkai pažeidė drenažo sistemą. Tuomet ji buvo sutvarkyta, o problema išspręsta.

Sodus vandeniui vėl apsėmus anų metų rudenį, buvo pradėta svarstyti, ar praėjusį kartą melioracijos vamzdžiai buvo sutvarkyti netinkamai, ar atsirado naujas pažeidimas sistemoje.

Kaiminystėje įsikūrę Aldona ir Juozas taip pat skundžiasi prarastu derliumi, skęstančia dirva ir šiltnamiu. Žmonės sako, jog vandenį galėtų pumpuoti sirubliais, tačiau nėra kur, nebent kaimynams į daržą – kanalizacijos juk nėra.

Sodų bendruomenės atstovai prieš mėnesį kreipėsi į Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorių Gipoldą Karklelį, tikėdamiesi, jog valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos statinių technine priežiūra pasirūpinti padės Savivaldybės paskirtas specialistas, galintis padaryti išvadas bei pateikti atsakymus į bendruomenės nariams rūpimus klausimus.

Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus atstovai atsakė į prašymą teigdami, jog melioracijos sistemos įrengimų priežiūrą nuosavuose sklypuose privalo vykdyti sklypų savininkai.

Tačiau ką daryti, kai kone visa sodų bendrija privalo kentėti dėl galimai kaimynų pažeistų drenažo sistemų, kurių tvarkymu užsiimti niekas nežada?

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, Šiaulių krašte gausiausiai lijo liepos 12–13 dienomis. Per mažiau nei 48 valandas iškrito 44.5 mm kritulių. Meteorologo Gyčio Valaikos teigimu, tokie smarkūs ir gausūs lietūs būdingi pietiniam ciklonui, kuris pastarąją savaitę laikėsi virš Lietuvos. Savaitgalį šiauliečiai protarpinio lietaus sulauks, bet jis nebus nei ilgas, nei smarkus. Orai atvės ir labiau primins suomišką nei lietuvišką vasarą.