
Naujausios
Smurtas ir skurdas – visos Europos problema
Europos Parlamento (EP) Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad viena iš svarbiausių moterų problemų išlieka smurtas ir skurdas, o tai glaudžiai susiję su vaikais. Pasak europarlamentarės, Lietuvoje dviračio išradinėti nereikia: turi būti aiškūs įstatymai su aiškia atsakomybe. Iš Linkuvos (Pakruojo r.) kilusi europarlamentarė tapo pirmąja Lietuvos, Latvijos, Estijos atstove, pirmininkaujančia EP komitetui.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Neeilinis įvertinimas
EP Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto pirmininke V. Blinkevičiūtė (socialistai ir demokratai) buvo išrinkta praėjusį trečiadienį. Nuo 2014 metų V. Blinkevičiūtė buvo šio komiteto pirmininko pavaduotoja. V. Blinkevičiūtė, priderinusi įtemptą darbotvarkę, atsakė į „Šiaulių krašto“ klausimus.
– Lietuvai pirmą kartą patikėtas EP komiteto pirmininko postas. Ką reiškia toks postas nedidelei šaliai? Kokius pokyčius EP rodo tai, kad pasitikėjimas parodytas mažai valstybei?
– Tai yra neeilinis įvertinimas. Įprastai komitetams vadovauja didžiųjų valstybių atstovai: Vokietijos, Italijos, Prancūzijos, Ispanijos ar Jungtinės Karalystės (kol ji dar yra mūsų bendrijoje). Tai labai didelis įvertinimas, o kartu ir didžiulė atsakomybė.
EP yra 20 komitetų. Moterų teisių ir lyčių lygybės komitete yra 37 nariai iš įvairių valstybių.
Dar kartą galime įsitikinti, kad ir mažų, ir vidutinių valstybių atstovai geba ne blogiau spręsti problemas, dirbti komandoje, rasti politinius kompromisus. Tai – tam tikras parodymas, kad EP keičiasi gerąja prasme, kad ne tik didžiosios valstybės priimamos kaip lygiavertės.
– Tarsi įprasta, kad EP svarbiausi žaidėjai – didžiosios valstybės?
– Tiesą sakant, taip. Sunku būtų lygintis su Vokietija, kuri EP turi 96 narius, o Malta, Estija, Kipras – 6, Lietuva – 11. Iš viso 28-ioms valstybėms EP atstovauja 751 narys.
Ko tikrai išmokau, dirbdama antrą kadenciją EP, tai įsiklausyti į įvairias nuomones. Negali būti kategoriškas, galvoti, kad tik tavo tiesa yra tikra tiesa. Politinių kompromisų paieška yra būtina – pats geriausias sprendimas bus, kai išgirstos visos pusės.
Ne skundas, o pilietinė pozicija
– Kokioms moterų problemoms jūsų vadovaujamame komitete skiriamas didžiausias dėmesys?
– Viena iš svarbiausių problemų – smurtas prieš moteris, o kartu ir prieš vaikus. Mes, EP nariai, inicijavome rašytinę rezoliuciją, kad šie metai Europos Sąjungos (ES) būtų paskelbti kovos su smurtu prieš moteris metais, Europos Komisija paskelbė. Tai dar kartą parodo, kad smurtas yra labai didelė ne tik Lietuvos, bet ir visos ES problema.
Kita svarbi problema – moterų skurdas. Kodėl moterys dažniau atsiduria skurde negu vyrai? Tai tiesiogiai susiję su moters padėtimi darbo rinkoje. Moterų atlyginimai iki šiol vis dar apie 16 procentų mažesni negu vyrų. Moterų pensijos net 39 procentais mažesnės nei vyrų, nes moterys dažnai dirba ne visą darbo dieną, dirba mažiau apmokamus darbus, turi pasidalyti tarp karjeros, darbinių įsipareigojimų ir tarp įsipareigojimų šeimai.
Konkretus dalykas, kurio prašome ir reikalaujame iš Europos Komisijos, pateikti tam tikras direktyvas, kurios tiesiogiai darytų įtaką darbo ir šeimos įsipareigojimams įgyvendinti. Kad būtų sudarytos sąlygos dirbti, bet ir nenukentėtų šeima ir vaikai. Kalbu apie vaiko priežiūros atostogas, tėvystės-motinystės atostogas, gimus vaikui, senų arba priklausomų šeimos narių priežiūros atostogų galimybes.
Mūsų komitetas priima ir iniciatyvinius pranešimus, rezoliucijas, nagrinėjame direktyvų projektus, prašome Komisijos pateikti ataskaitas apie padėtį visose ES valstybėse. Formuojame tam tikrą politiką, vertindami padėtį visose valstybėse.
– Ar Lietuvoje yra išskirtinių moterų problemų, lyginant su kitomis ES šalimis?
– Jei vertintume pagal moterų padėtį bendrijoje, Lietuvą matyčiau maždaug per vidurį tarp 28 valstybių.
Didelės mūsų problemos – smurtas ir skurdas – tarpusavyje susijusios.
Norėtųsi, kad daugiau moterų dalyvautų priimant sprendimus, pradedant vietos savivalda, Lietuvos Respublikos Seimu. Balanso nėra, mūsų politika labiau vyriška. Moterų dalyvavimas priimant sprendimus būtų teigiamas dalykas, galbūt labiau įvertintume esamą padėtį, būtų daugiau supratimo.
– Kokios spragos padarytos, kad XXI amžiaus Europos valstybėje smurtas ir skurdas tebėra didžiausios problemos?
– Pirmiausia turi pasikeisti kartos, mąstymas ir požiūris. Sakome, kad niekas negali kištis į šeimą, šeima, kaip nori, taip auklėja vaikus, šeimoje dažnai būna taip, kaip pasako vyras. Bet mes tikrai nebegyvename šiaudinės pastogės laikais. Gal tai – tam tikros mūsų auklėjimo spragos?
Aš matau ir labai daug gerų pokyčių. Bet norisi matyti daugiau gėrio. Kad būtume geresni vienas kitam, padėtume, patartume, pasidalytume. To trūksta ir, matyt, dėl to smurto mūsų gyvenime tiek daug. Visokio – ir fizinio, ir psichologinio, ir ekonominio. Reikia ir laiko, kad aktyviau įsijungtų bendruomenė, kad neliktume abejingi kito skausmui, kito gyvenimui.
– Po paskutinių nusikaltimų girdime, kad kaimynai mato, žino, kas vyksta šeimose, bet niekam nepraneša. Kas tai – abejingumas, nenoras kištis, nepasitikėjimas valstybės institucijomis?
– Yra visko. Reikia suvokti: tai, jog praneši, kad skriaudžiami kaimyno vaikai, nėra skundas. Tai yra tavo pilietinė pozicija. Tu padėjai žmogui. Tai yra svarbiausia.
Reikia aiškaus signalo
– Kodėl ne tik visuomenėje, bet ir Seime dar kyla klausimas, ar galima vaiką auklėti mušimu?
– Mums nereikia aštuonerius metus diskutuoti, ar galima mušti vaiką! Man atrodo, kad vadinamieji „beržinės košės“ laikai seniai turi būti praėję. Vaikas yra žmogus, ir niekas neturi teisės kelti rankos ar kitaip išnaudoti. Tai yra savaime suprantamas dalykas. Nebegaliu pateisinti ištisinių, nuolatinių, bevaisių diskusijų Seime, kur visą laiką diskutuojama apie kokį nors apibrėžimą. Nesąmonė. To visiškai nereikia.
Kaip tik iš mūsų aukščiausios valdžios turi ateiti labai aiškus signalas: ne, niekas negali mušti – nei šeimoje, nei viešame gyvenime nei vaiko, nei kito žmogaus. Aiškus politinis signalas, kad už tai turėsi atsakyti, ir atsakomybės neišvengsi. Ir niekas nepadės išvengti.
Absoliuti nesąmonė ir nesusipratimas, kai parodo sužalotą vaiką ir jis paprastai būna nukritęs nuo laiptų. Negalime taip toliau elgtis. Iš kartos į kartą gimdome smurtą, nepasitikėjimą, abejingumą. Bet tokie atvejai labai sukrečia, galbūt ir suvienija.
– Ar dar kurioje kitoje Europos šalyje įsivaizduojate tokią diskusiją?
– Tiesą pasakius, jei kelčiau tokį klausimą EP, sunkiai būčiau suprasta. Atsimename atvejus, kai iš emigracijoje dirbančių lietuvių paimami vaikai. Ko gero, ne šiaip sau. Turime suprasti, kad yra labai griežtos taisyklės, griežta atsakomybė. Niekas negali skriausti vaiko, jo priežiūra turi būti garantuota. Kai tai perduodama iš kartos į kartą, nebekyla klausimų, galima ar negalima mušti vaiką, moterį, silpnesnį šeimos narį, nesvarbu, kas tai būtų: moteris, vyras, senas, neįgalus žmogus.
Pasaulis keičiasi, pagarba žmogui, jo teisėms, jo gyvenimui turi būti prioritetas.
– Po kiekvieno nauju smurto protrūkio kyla ažiotažas, o paskui vėl stoja tyla. Kokie sprendimai neatidėliotini, kad situacija keistųsi?
– Labai tikiuosi, kad daugiau mūsų vaikų nebus pražudyta artimoje aplinkoje, kad pagaliau priimsime reikiamus įstatymus. Pagaliau ir tarnybos, visos be išimties, dirbs labai atsakingai, nebus abejingumo. Labai tikiuosi, kad bendruomenės taps dar aktyvesnės.
Turi būti aiškūs įstatymai su aiškia atsakomybe. Įstatymus vykdo žmonės, kurie dirba vienose ar kitose struktūrose. Bendruomenė stebi, vertina ir negeroves kelia į viešumą. Visa tai parodo ir mūsų žiniasklaida. Štai ir viskas. Jokių naujų dviračių išradinėti nereikia.
Martyno AMBRAZO (ELTA) nuotr.
Europos Parlamento Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė tapo pirmąja Lietuvos, Latvijos, Estijos atstove, kuriai patikėtas komiteto vadovo postas.
Europos Parlamento Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė ragina suvokti: pranešimas apie skriaudžiamą vaiką nėra skundas, tai – pilietinė pozicija.