Smuikininkė į gimtinę grįžta koncertu

Smuikininkė į gimtinę grįžta koncertu

Smuikininkė į gimtinę grįžta koncertu

Liepos 12-ąją Šiauliuose, Chaimo Frenkelio viloje, koncertuos svečiai iš Bostono (JAV) – „Jemur piano trio“. Tai iš Šiaulių kilusi smuikininkė Eglė Jarkova, japonė pianistė Rui Urayama ir albanas violončelininkas Edevaldo Mull. Eglė neslėpė jaudulio prieš koncertą Lietuvoje po penkerių metų pertraukos.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Groja nuo penkerių

23-ejų smuikininkė Eglė Jarkova styginį instrumentą į rankas paėmė penkerių, kai pradėjo mokytis Šiaulių 2-ojoje muzikos mokykloje. Mergaitė norėjo groti pianinu, tačiau mokyklos direktoriui pasiūlius sutiko išbandyti jėgas grodama smuiku.

„Dabar jau sunku prisiminti, kuo mane, penkiametę, sužavėjo smuikas, bet vėliau, išvažiuodama mokytis į Nacionalinę M. K. Čiurlionio menų mokyklą Vilniuje, tvirtai žinojau, kad man patinka groti smuiku. Tai buvo ir tebėra nuolatinis savęs ieškojimas ir vis nauji atradimai“, – šypsodamasi sako muzikantė.

Paprašyta palyginti muzikos mokslus Lietuvoje, Italijoje ir JAV, mergina tikina užsienyje nejutusi tokio spaudimo mokytis, kaip Lietuvoje: „Man spaudimas patinka, manau, jis ypač naudingas jaunesniems muzikantams. Užsienyje tavęs mokytis niekas neverčia. Tačiau paliekama laisva erdvė gali pakišti koją. Bostone turėjau mažą mokinę, kuri labai nemėgo dirbti su smuiku, nors jautėsi, kad mergaitei patinka instrumentas. Apgailestavau iš jos tėvų išgirdusi, kad jie nebevers mergaitės mokytis“.

Visi muzikos mokslai Amerikoje, Eglės žodžiais, – privačių mokytojų rankose. Jos manymu, jauniesiems muzikantams Lietuvoje mokytis yra palankiau.

Nori dirbti Amerikoje

Šiuo metu studentišką vizą turinti Eglė dirba universitete, kuriame pati studijuoja. Bakalauro studijų metu ji buvo gavusi stipendiją studijų ir pragyvenimo išlaidoms padengti, tolimesnėms studijoms taip pat turi stipendiją, tik pragyvenimu teks pasirūpinti pačiai.

Ateityje Eglė tikisi plėsti savo koncertinę veiklą, domina ir dėstytojos darbas, nors konkurencija didelė.

„Jei skelbiamas konkursas į vietą Amerikoje, apie jį žino visos valstijos“, – sako Eglė. Ji neslepia, kad konkuruoti atvykėliams su amerikiečiais yra sudėtingiau.

Lietuvos neatsižada

Muzikantė skrisdama savo smuiką pasiima į rankinį bagažą.

„Mano kolegai violončelininkui – sudėtingiau, – pasakoja, – jis savo instrumentui turi pirkti atskirą bilietą arba skraidinti bagažo skyriuje, specialiame dėkle. Antrasis variantas  pigesnis, bet visuomet rizikingesnis. Tikiuosi, Šiaulius jo violončelė pasieks sėkmingai.“

Užsienyje aukštumų siekianti smuikininkė ateityje neatmeta galimybės grįžti į Lietuvą: „Tik ne dabar. Mane vilioja tolimesnės studijos Bostono konservatorijoje, kurioje esu vienintelė lietuvė. Pažįstu šiame mieste studijuojančias fleitininkę ir pianistę iš Lietuvos“.

EGLĖ JARKOVA

Eglė Jarkova pernai tapo Niujorke (JAV) vykusio Tarptautinio konkurso „Amerikan Protege“ pirmosios vietos laimėtoja, pernai ir šiemet – Bostono konservatorijos stygininkų ir kamerinės muzikos garbės konkursų nugalėtoja bei kitų konkursų prizinių vietų laimėtoja: tarptautinio Arlingtono (Bostonas), Paolo Spincich (Triestas), Nuovi Orizzonti (Arezzo), La musica nella scuola (Italija), B. Dvariono pianistų ir smuikininkų konkurso ir Karalienės Mortos premijos laureate.

2007 metais Eglė gavo stipendiją studijuoti Adrijos jūros jungtiniame pasaulio koledže (Italijoje), kurį po dviejų metų baigė.

2009–2012 metais studijavo su pilna konservatorijos ir Davis asociacijos stipendija Bostono Konservatorijoje pas profesorių Lynn Chang. Šiais metais baigė bakalauro studijas aukso garbės medaliu bei toliau studijuos smuiko atlikimo meną.

Smuikininkė koncertavo Europoje ir Jungtinėse Amerikos valstijose, dalyvavo Kodaly – Bartok pasaulio jaunimo simfoniniame orkestre, „Mozarteum Academy 2011“, grojo Weill Recital Hall, Carnegie Hall (Niujorkas), L. van Beethoveno salėje ir Tripkovich salėje (Triestas), „Wiener Saal“ (Zalcburgas) bei kitur.

Pernai ji buvo pakviesta koncertuoti „A Tempo“ tarptautiniame muzikos festivalyje Portogruare, Italijoje bei šiemet debiutavo San Juan, Puerto Rike su pianiste Inesa Gegprifti. Šią vasarą Eglė kaip solistė koncertavo su Albanijos Radijo ir televizijos orkestru Tiranoje.

Vytauto JOKUBAUSKO nuotr.

PRISIMINIMAI: Šiauliai smuikininkei Eglei Jarkovai – vaikystės miestas.