Slaugytojoms nebeužtenka atlyginimo

Slaugytojoms nebeužtenka atlyginimo

Slaugytojoms nebeužtenka atlyginimo

Po trečiojo medikų atlyginimo didinimo, Šiaulių apskrities ligoninėse atlyginimai didėjo apie 15 — 21 procentą. Tačiau pagerėjo ne visiems: gydytojai gauna apie 3 tūkstančius litų, o slaugytojų alga ir padidinus vos siekia tūkstantį litų.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Atlyginimo neužtenka

Šiaulių miesto gydymo įstaigoje dirbanti slaugytoja Regina apskaičiavo, kad atlyginimas šiuo didinimo etapu padidėjo beveik 100 litų. Dabar už darbą ji gavo į rankas tūkstantį litų. Dirba etatu.

„Medikams didinamos algos, nepaneigsi, bet jos padidėja vos keliais procentais. Keliasdešimt litų. Kainos kyla. Dviem etatais dirbti negaliu, kas tada mano vaikus augins?“, — sakė devyneris metus medicininį darbą dirbanti moteris.

Jos gaunamos algos vos užtenka mokesčiams ir maistui. Moteris apgailestauja, kad į užsienį ji išvažiuoti negali, nes augina du vaikus: vienam 8, kitam 4 metai. Ieškotis kito darbo moteris taip pat nedrįsta, nes geriausiai išmano savo, slaugytojos, darbą.

Didinti reikia kelis kartus

„Medikų atlyginimus didinti reikėtų kartais, o ne procentais“, — įsitikinęs Šiaulių apskrities ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius. “Šiaulių kraštui“ sakė, kad trečiuoju atlyginimų didinimo etapu gydytojams bei slaugos personalui atlygis didėjo 35— 14 procentų.

Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšos ligoninei padidėjo apie 16 procentų, tai sudaro apie 9 milijonus litų, iš kurių atlyginimų mokos fondas sudaro apie 7 milijonai litų.

„Apie 30 procentų didinti atlyginimai akušerėms. Daugiausiai kilo anesteziologams-reanimatologams, akušerių, patalogo anatomo apie 35. Tie procentai nėra išganymas už tokį sunkų ir atsakingą darbą“, — sakė P. Simavičius.

Pasak generalinio direktoriaus, niekas neduoda pinigų iškart, juos ligoninės turi užsidirbti teikdamos paslaugas, už kurias yra padidinti įkainiai. Suteikta galimybė uždirbti 9 milijonus, kuriuos uždirbant tikėtina, kad išlaidų bus panašiai apie 7 milijonus.

P. Simavičius tikino, kad ligoninėje slaugytojos uždirba įvairiai, mažiau uždirbančių negu 1300 „popieriuje“ nėra. Dirbdamos dviem etatais uždirba daugiau.

„Lietuvoje yra ne tik medikai, mažai uždirba ir kultūros darbuotojai, bibliotekininkai, kitų specialybių žmonės, skirtumas tas, kad medikams uždėta didžiulė atsakomybė“, — sakė generalinis direktorius.

Atlyginimai nepasiveja infliacijos

Naujosios Akmenės ligoninės gydytojams atlyginimai šį kartą buvo padidinti 16 procentų, slaugytojoms 18 procentų, visiems likusiems įstaigos darbuotojams 10 procentų.

Vidutinis slaugytojų atlyginimas be naktinių budėjimų, Naujosios Akmenės vyriausiojo gydytojo Aleksandro Šalavėjaus žodžiais, yra apie 1200 Lt neatskaičius mokesčių. Tikina, kad slaugytojos turėtų galvoti apie darbą, o ne apie tai, kaip išmaitinti šeimą.

Šioje ligoninėje po vykdytos slaugytojų apklausos paaiškėjo, kad slaugytojas tenkintų 2500 litų atlyginimas.

„Tai trečiasis, bet bijau, kad paskutinis algų didinimo etapas. Turėtų vykti derybos ir toliau, tai nėra konkurencingi atlyginimai Vakarų šalių medikų atlyginimams, todėl išlaikyti specialistus Lietuvoje vis dar bus sudėtinga“, — sakė A. Šalavėjus.

Jis jau keletą metų nesulaukia nė vieno skambučio iš bebaigiančių ar baigusių studijas jaunųjų medikų, kurie bent pasidomėtų apie darbą šioje ligoninėje.

Valgyti nori visi

„Vykdėm įsipareigojimus, slaugytojoms iš įstaigos rezervų atlyginimus padidinom 21 procentu. Gydytojams — 12 procentų. Tačiau šie padidinimai esant šalyje tokiai infliacijai nieko nepakeis“, — sakė Radviliškio ligoninės direktorė Danutė Povelauskienė.

Direktorės teigimu, įstaigoms sudėtinga vykdyti duotus pažadus, kai jų nevykdo Vyriausybė.

„Įstaigos privalo ne tik didinti atlyginimą, bet dar ir pasirūpinti ligonių maitinimu, gydymu, mokesčiais. Pinigus mes turime užsidirbti, niekas jų neduoda. Gydytojas, kuris uždirba 3— 4 tūkstančius, ir slaugytoja, kuri uždirba pusantro tūkstančio lygiai taip pat nori valgyti, ir duoną perka už tą pačią kainą, visi turi šeimas. Nepasitenkinimas yra, nes darbas sunkus“, — tikino D. Povelanskienė.

Pacientai nori kokybiškų paslaugų, tačiau, kai gydytojai ir slaugytojai dirba dviem etatais, jie yra pervargę, nebeturi savo gyvenimo — „eina lažą“. Pas vadovę ateina darbuotojai ir pasako, kad dirbti nebegali dėl didžiulio nuovargio.

„Kiekvienai ligoninei baisu uždaryti skyrių, nes tada nebus ir pajamų už suteiktas paslaugas. Vadovas turi sukti galvą, kaip surasti “brangesnį“ ligonį, paslaugas, atsiduria lyg tarp kūjo ir priekalo“, — sakė direktorė.

Joniškio ligoninėje atlyginimai slaugytojoms buvo padidinti iki 15, gydytojams iki 22 procentų. Vyriausiasis gydytojas Edmundas Baltakis tikina, kad ligoninėje atlyginimai yra didžiausi lyginant su visomis apskrities ligoninėmis.

„Sudarytos sąlygos užsidirbti. Galima budėti naktimis, teikiant paslaugas. Kažkas turi naktį dirbti, nes tai yra ligoninė, o ne parduotuvė“, — sakė E. Baltakis.

KOMENTARAS:

Ar lietuvius slaugys užsieniečiai?

Lietuvos slaugos specialistų sąjungos viceprezidentė Danutė MARGELIENĖ:

— Mes renkame duomenis iš šalies gydymo įstaigų, kiek didinti atlyginimai slaugos specialistams. Matome, kad slaugytojoms atlyginimai padidinti labai įvairiai, kai kuriose įstaigose nedidinti visai, kai kur — tik po šimtą litų. Vyriausybės nurodymu algas vadovai turėjo didinti 20 procentų. Buvo sveikatos priežiūros įstaigos, kurios sugebėjo padidinti slaugytojoms atlyginimus 25— 28 procentais.

Ant pirštų suskaičiuoti įstaigas, kur slaugytojos gauna numatyto atlyginimo vidurkį. Visur kitur nesiekiamas net vidurkis. Tai ką, lengva ranka išleiskime būrius specialistų į užsienį? Negi norime, kad dėl specialistų trūkumo mus slaugyti atvažiuotų kinai? Rudenį gali kilti streikas, nes atlyginimų skaičiai slaugytojų netenkina.

citata: Dviem etatais dirbti negaliu, kas tada mano vaikus augins?

 

GALIMYBĖS: Įstaigų vadovai tikina, kad slaugytojoms yra sudarytos sąlygos didesnes algas užsidirbti dirbant dar didesniu krūviu.

SISTEMA: „Pinigus įstaiga pirmiausia turi užsidirbti, o tik tada paskirstyti“, — sakė Šiaulių apskrities ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius.

 

DERYBOS: „Būtina sėsti prie derybų stalo su valdžia, reikalauti didesnio finansavimo“, — sakė Naujosios Akmenės ligoninės vyriausiasis gydytojas Aleksandras Šalavėjus.

 

Redakcijos archyvo nuotr.