Skundai plūsta: medikai nusistatę prieš neskiepytus?

Artūro STAPONKAUS nuotr.
„Vakaro žinios“ kone kasdien sulaukia skaitytojų laiškų, kuriuose žmonės įtaria, jog jų artimiesiems gydymo įstaigoje suteiktos netinkamos sąlygos. Neseniai rašėme apie tokį atvejį Šiauliuose, kai į ligoninę su plaučių uždegimu nuo COVID neskiepytas pacientas pateko tik iš antro karto, o ten nuolat girdėjo priekaištus, kodėl nepasiskiepijo. Ligoninė savo kaltės taip ir nerado, o mus pasiekė jau nauja šioje įstaigoje nutikusi istorija. Ji taip pat nutiko neskiepytai pacientei.

 

Artimieji kyla į kovą

Apie tėčio netekusios Gintarės istoriją „Vakaro žinios“ rašė straipsnyje „Dėl COVID-19 tėčio netekusi dukra: medikai tyčia negydo neskiepytų?“ Gintarei ir jos artimiesiems iki šiol ramybės neduoda faktas, kad medikai nuolat akcentuodavo, jog pacientas – nepaskiepytas. „Argi dėl to, kad jis neskiepytas, leisite žmogui numirti?“ – neiškentusi medikės paklausė jo žmona.

Tiesa, po „Vakaro žinių“ straipsnio Respublikinėje Šiaulių ligoninėje atliktas vidinis tyrimas taip nieko ir neištyrė. Direktorės Česlavos Špūrienės pasirašytose išvadose nurodoma, kad ligoninėje visi pacientai, sergantys COVID-l9 liga, gydomi vienodai, o perklausius telefoninių pokalbių įrašus, nemandagaus ar neetiško gydytojų bendravimo telefonu faktų nenustatyta. Tiesa, Gintarė „Vakaro žinias“ patikino, kad nusileisti neketina ir dėl medikų darbo skųsis ligoninę prižiūrinčioms institucijoms.

Vietiniai įsibauginę

Tačiau tuo abejoja ne tik Gintarės, bet ir Ingos šeima. Ji į „Vakaro žinias“ kreipėsi iš karto po straipsnio apie Gintarės tėčio istoriją. Šiandien Inga gedi savo močiutės. Tačiau anūkė įtaria, kad prie močiutės mirties prisidėjo ir medikų požiūris į skiepytus ir neskiepytus pacientus. Dar daugiau, pabendravusi su vietos žmonėmis ir pažįstamais, Inga pokalbio metu su „Vakaro žiniomis“ prisipažįsta bijanti net kalbėti tokiomis temomis. „Kaip manote, o medikai negalės mums atkeršyti už tai, kad apie tai kalbame“, – baiminasi jauna moteris.

Ingos močiutei buvo 74-eri. Ji į medikus Šiaulių ligoninėje kreipėsi lapkričio 14 d. po aštuonias dienas kankinusio kosulio. Priimamajame jai buvo nustatytas abipusis plaučių uždegimas, tačiau močiutė nebuvo paguldyta į ligoninę. „Ją paleido. Taip ir likome nesupratę, kodėl. Nors močiutė sakė, kad jai buvo atsakyta, kad jai laisvos lovos nėra, kol ji nedūsta“, – stebisi Inga. Moteris tik po to supratusi, kad priimamajame gali būti skirstomi pacientai pagal tai, ar jie yra paskiepyti. Į ligoninę Ingos močiutė buvo priimta tik po dviejų dienų, kai namuose ėmė dusti ir vėl kreipėsi į medikus. Deja, daugiau namo ji nebegrįžo.

Neskiepyti sulaukia priekaištų

Inga neslepia, nors koronaviruso močiutė labai bijo, dar labiau bijojo skiepytis: „Du jos artimi žmonės mirė po antros vakcinos dozės, todėl močiutė labai išsigando. Nors iki to labai laukė skiepų ir planavo skiepytis. Taip išsigandusi ji niekur nevaikščiodavo, jeigu ko reikėdavo, atveždavome arba mes, anūkai, arba vaikai. Tačiau bendravo su kaimyne, kuri kaip tik prastai jautėsi. Greičiausiai taip ir susirgo“, – svarsto Inga.

Tik iš antro karto į ligoninę paguldyta Ingos močiutė joje praleido savaitę, didžiąją dalį reanimacijoje. „Skambindavau du kartus per dieną tuo pačiu metu. Mums visuomet buvo sakoma, kad ji reanimacijoje. Tik vėliau iš dokumentų supratau, kad ji buvo vežiojama po kelis skirtingus skyrius.

Kartą paskambinus, išgirdau nepagarbiu tonu kalbantį gydytoją, kuris pareiškė, kad močiutei blogai, nes ji neskiepyta, o tokie iš reanimacijos neišeina gyvi, tad nereikia turėti vilties. Kiekvieną kartą skambinant į ligoninę reikėjo klausytis užgauliojimų, kodėl močiutė neskiepyta. Nenustebčiau, kad taip buvo kalbama ir su ja“, – prisiminusi graudinasi Inga.

Nežinodama, kaip gauti daugiau informacijos apie giminaitę, artimieji ieškojo informacijos ir pagalbos tarp pažįstamų, draugų, patarimų klausė socialinėje erdvėje. Inga sako buvo šokiruota gautų žinučių.

„Sulaukiau nemažai žmonių, kurie įspėjo pasiimti močiutę kuo greičiau, nes toje ligoninėje ji tikrai numirs. Ir ne tik tai. Žinau, kad naktį ją intubuojant ligoninėje ji šaukėsi, kad nori namo. Tai buvo galima girdėti net kitame skyriuje. Vėliau vieno pokalbio su gydytoja metu ji prasitarė, kad iš močiutės buvo atimtas telefonas. Ar tam, kad negalėtų susisiekti su mumis ir paprašyti pagalbos?“ – stebisi Inga.

Lapkričio 23 d. Inga gavo žinią, kad jos močiutė mirė. Išsipildė nemandagaus mediko įspėjimas, kad iš reanimacijos neskiepyti šioje ligoninėje gyvi negrįžta. „Prieš dieną buvusi guvi ir pati valganti, kitą dieną ji buvo intubuota, o nepraėjus nė parai mirė. Man tai nesuprantama. Žinau, kad ir tyrimai buvo geri, būklė stabili, tačiau ji vis tiek buvo intubuota“, – sako Inga.

Mirties liudijime nurodyta, kad COVID-19 ir plaučių uždegimu sirgusiai močiutei buvo užkrėstas kraujas, o pagrindinė mirties priežastis – septinis šokas. „Nesu medikė, bet kiek domėjausi, intubuojant labai padidėja tikimybė užkrėsti kraują“, – svarsto gedinti anūkė.

Išgirdo ir daugiau istorijų

Ši patirtis Ingai ir jos šeimai iki šiol yra labai skaudi. Artimieji svarsto, ką jų brangus žmogus patyrė ligoninėje ir kodėl jos išgelbėti medikams taip ir nepavyko. „Mus pasiekė daug informacijos apie tai, kas vyksta gydymo įstaigose. Žmonės pasakojo istorijas, kad jų artimieji kone merdintys išleidžiami iš priimamojo ir miršta namuose. Dalis kalba ir apie tai, kad neskiepytų pacientų gelbėti niekas neskuba, o į ligoninę iš priimamojo pirmiausia guldomi skiepyti žmonės.

Mano nuo COVID paskiepytas senelis, kuriam yra 90 m., į tą ligoninę nuvyko lengvesnės būklės ir buvo paguldytas. Nuvykus močiutei, kuri buvo neskiepyta, išankstinis medikų nusistatymas buvo jaučiamas iš karto.

Nesuprantu, kodėl žmonės tyli ir neviešina to, kas vyksta. Tylėdami leidžiame plisti šiai neteisybei ir toliau“, – pasakojo Inga.

Šiandien ji ir jos artimieji bijo patekti į medikų rankas.

„Man atrodo, kad prasidėjus koronaviruso pandemijai kažkas pasikeitė. Jeigu močiutė prabiltų, ji tiek papasakotų, kad visiems būtų šokas. Žinote, mes dabar net bijome medikų, kuriais iš tiesų turėtume pasitikėti sudėtingiausiomis gyvenimo situacijomis. Kai pagalvoju, nežinau, gal net bijočiau kreiptis į gydymo įstaigą.“

Savo klaidų nerado

„Vakaro žinios“ kreipėsi į Respublikinę Šiaulių ligoninę, kad dėl Ingos močiutės atvejo būtų atliktas vidinis tyrimas. Ir šį kartą ligoninė savo kaltės neįžvelgė. Tyrimo išvadose, kaip ir tose, kuriose buvo kalbama apie Gintarės tėčio atvejį, tais pačiais žodžiais kartojama, kad tiek skiepyti, tiek neskiepyti pacientai ligoninėje gydomi vienodai.

„Perklausius telefoninių pokalbių įrašus, nemandagaus ar neetiško gydytojų bendravimo faktų nenustatyta. Pacientės artimiesiems buvo teikiama išsami informacija apie pacientės būklę“, – rašoma ligoninės direktorės pasirašytose tyrimo išvadose. Jose nurodoma, kad tai, jog Ingos močiutė buvo gydoma skirtinguose skyriuose, o artimiesiems visuomet buvo sakoma, jog pacientė guli reanimacijoje, pasak ligoninės, yra klaidinga informacija.