Skubi pagalba – tik po mėnesio

Redakcijos archyvo nuotr.
Šiaulių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Kuršėnų poliklinika, kaip ir daugelis šalies gydymo įstaigų, susiduria su išaugusiu pacientų srautu.
Kuršėniškė Rita „Šiaulių kraštui“ papasakojo patirtį, kiek teko įdėti pastangų, kol sunegalavusi 80-metė jos mama pateko pas reikiamą specialistą.

Aiškėja, kad priėmimo pas gydytojus-psichiatrus galimybės šalies gydymo įstaigose kontrastingai skiriasi. Jei kuršėniškė Regioninėje Telšių ligoninėje pagalbos sulaukė per vieną dieną, tai Kuršėnų poliklinikoje jai būtų tekę laukti kiek ilgiau negu mėnesį. O štai Respublikinės Šiaulių ligoninės Konsultacijų poliklinikoje priėmimų pas psichiatrą skaičius juokingai menkas.

Ėmė tirpti akyse

Pasak ponios Ritos, garbaus amžiaus jos mama, po patirto streso pajutusi sveikatos negalavimus – kankinantį nerimą, šokinėjantį kraujo spaudimą, pirmiausia kreipėsi į savo šeimos gydytoją Kuršėnų poliklinikoje.

Medikas, anot senolės dukters, išklausęs nusiskundimus, įtarė, kad ligonės negalavimai – psichiatrinio pobūdžio, todėl gydymą paskirti pažadėjo pasitaręs su šios srities specialistu. Netrukus kuršėniškei buvo paskirti vaistai.

Tačiau, užuot stiprėjusi, ligonė, dukters žodžiais, ėmė tiesiog tirpti akyse – dėl galvos svaigimo sunku buvo pakilti iš lovos, visą kūną krėtė drebulys.

„Mama nebegalėjo pasirūpinti savimi, nors iki tol buvo visai savarankiška“, – pasakojo kuršėniškė.

Išsigandę artimieji dar kartą susisiekė su šeimos gydytoju ir šįkart gavo patarimą kuo skubiau dėl gydymo, o galbūt dėl paskirtų raminamųjų pakoregavimo kreiptis pagalbos į gydytoją-psichiatrą.

Lapkričio 11 dieną į Kuršėnų poliklinikos registratūrą paskambinusi ligonės dukra sužinojo, kad „skubi“ pagalba mamai galėtų būti suteikta po kiek daugiau negu vieno mėnesio – gruodžio 13-ąją.

„Buvo labai neramu, kad kas dieną vis labiau silpstanti mama tos gruodžio 13-osios gali tiesiog nesulaukti“, – „Šiaulių kraštui“ sakė ponia Rita.

Į Telšius – ryt, poryt

Kad ir kaip sudėtinga būtų silpstančią ligonę nugabenti į bet kurią kitą gydymo įstaigą, kuršėniškės artimieji nusprendė ieškoti psichiatro kitur.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Konsultacijų poliklinikos registratūra, anot ponios Ritos, informavo, kad pas tokį specialistą neregistruoja.

Šiaulių centro poliklinikos Psichikos sveikatos centro registratūra informavo gydymui priimanti tik Šiaulių miesto gyventojus.

Trečias skambutis – į Regioninę Telšių ligoninę. Ligonės artimieji informuoti, kad gydytojas-psichiatras ligonę gali priimti „rytoj, poryt ir t. t.“

Vizito nusprendę neatidėlioti kuršėniškiai šios savaitės antradienį ligonę nuvežė į Telšius. Senolės sveikatos būklę įvertino gydytoja-psichiatrė. Įtarusi, kad moteriai paskirti raminamieji – per stiprūs ir dėl to gali svaigti galva, specialistė gydymą pakoregavo.

„Nenoriu sakyti, kad medikai neturi darbo. Bet yra ir tokių situacijų, kai reikia skubios, labai skubios pagalbos. Pikta ir liūdna, kad žmonės net nepatenka pas specialistą. Yra labai patogu „dirbti“, – sakė ponia Rita.

Eilė – ne priežastis nustumti žmogų

Šiaulių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorės Vilmos Plaušinaitienės teigimu, eilė pas Kuršėnų poliklinikos psichiatrus išties ilgesnė negu pas kitus specialistus.

Anot vadovės, viena poliklinikos psichiatrė dirba pilnu etatu, o kita tik puse – todėl dėl didelio ligonių srauto, kuris ypač išaugo pandemijos metu, susidariusi nemenka eilė.

„Nepaisant to, nesmagu, jei skubios psichiatro pagalbos reikalinga ligonė nebuvo priimta. Ne kartą esame kalbėję, kad ligoniai reikiamą pagalbą turi gauti ne vėliau kaip per dvi savaites, o ekstra ligoniai – ir tą pačią dieną, tuojau pat, kai kreipiasi. Jei žmogui pasiūlyta pagalba tik po mėnesio? Tai jau yra negerai. Didelis srautas, nėra priežastis nustumti žmogų“, – sakė V. Plaušinaitienė.

Vadovė pažadėjo aiškintis, kodėl itin prasta savijauta besiskundžiančiai ligonei Kuršėnų poliklinikoje nebuvo suteikta skubi pagalba.

V.Plaušinaitienė informavo turinti minčių stiprinti psichiatrinių paslaugų grandį Kuršėnų poliklinikoje. Jei atsirastų norintis Kuršėnuose dirbti dar vienas gydytojas-psichiatras, jis būtų priimtas.

Šiuo metu Kuršėnų poliklinikai trūksta ir gydytojo-odontologo.

Šeimos gydytojų komanda šiai dienai sukomplektuota. Daugiau-mažiau sukomplektuotos ir gydytojų-specialistų grandys.

Mėnesiui – 12 priėmimo talonų

„Šiaulių krašto“ skaitytoja buvo užsiminusi, kad Respublikinė Šiaulių ligoninės Konsultacijų poliklinika ligonės neregistravo psichiatro konsultacijai. Kokia situacija šioje gydymo įstaigoje?

Sonata Tenytė, Respublikinės Šiaulių ligoninės Viešųjų ryšių specialistė, „Šiaulių kraštą“ informavo, kad šiuo metu pacientai gali registruotis ambulatorinėms psichiatro konsultacijoms elektroniniu būdu esveikata.lt sistemoje. Jei pacientui sudėtinga elektroniniu būdu, galima paskambinti į Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos Krizių intervencijos, priėmimo, konsultacijų ir psichosocialinės reabilitacijos skyrių telefono numeriu 8 41 524180. Čia dirbantys specialistai padeda užsiregistruoti.

Anot S. Tenytės, Respublikinė Šiaulių ligoninė mėnesiui skelbia viso labo apie dvylika registracijos laikų, priklausomai nuo konsultuojančių gydytojų užimtumo. Jei užsiregistravęs pacientas praneša, kad numatytu laiku neateis į konsultaciją – tada skelbiama informacija apie atsilaisvinusią vietą.

„Registracijos vietų skaičius naujiems pacientams tikrai nėra didelis, dėl to atsiprašome pacientų. Susiduriame su medikų trūkumo problema, kuri yra kompleksinė ir aktuali daugeliui regioninių gydymo įstaigų“, – sakė ligoninės atstovė.

Šalia tokių gydytojų specialistų trūkumo, kaip anesteziologai reanimatologai, skubiosios medicinos gydytojai, Respublikinei Šiaulių ligoninei šiuo metu labai trūksta ir psichiatrų.