Sklandiems rinkimams koją kišo paštas

Sklandiems rinkimams koją kišo paštas

Sklandiems rinkimams koją kišo paštas

Reportažo planą apie Prezidento rinkimus pakeitė nepatenkintų rinkėjų, negavusių rinkėjų pažymėjimų, signalai.

Nors balsavimas vyko ramiai ir geranoriškai, daugelyje rinkimų apylinkų buvo kalbama apie aplaidų paštininkų, neįteikusių rinkėjų pažymėjimų, darbą.

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Rinkėjas atėjo skųstis

Gegužių kaimo gyventojas ponas G., apsilankęs rinkimų apylinkėje rytą ir negalėjęs balsuoti, atvažiavo į „Šiaulių kraštą“ pasiskųsti. “Nei aš, nei mano žmona rinkėjo pažymėjimo negavome, nors dokumente yra neva mūsų parašai. Patikėjome, kad galima balsuoti ir be pažymėjimo. Tačiau balsavimo apylinkės komisija neturėjo atsarginių pažymėjimų ir išlėkė jų ieškoti. Nelaukėme ir likome nebalsavę“.

Ponas G. nė kiek neperdėjo situacijos. Gegužių rinkimų apylinkės Nr. 5 pirmininkė Elena Čepukienė pripažino nesitikėjusi, jog daugybė šio ir gretimo kaimo gyventojų neturės rinkėjų pažymėjimų.

Komisija suskaičiavo, kad iš sąrašuose esančių 717 rinkėjų, pažymėjimų negavo apie pustrečio šimto. Bet rinkėjų parašai buvo. „Tikrai labai blogai. Rinkėjai pyksta, dirbti sunku, bet šią problemą pamatėme tik atėję į rinkimus. Nesu grafologė, bet matau, kad parašai apie pažymėjimų įteikimą yra suklastoti. Aiškinsimės, koks laiškininkas taip pasielgė“.

Prie balsavimo būstinės sutikti Veronika ir Bernardas Šimkai sakė pirmą kartą gyvenime negavę rinkėjo pažymėjimų. „Visas Lieporių kaimas negavo pažymėjimų, nors parašyta, kad gavo“, — sakė kita moteris.

Pažymėjimų blankų teko važiuoti atsišviesti, ir komisijos nariai nekeldami galvos juos iš naujo išrašinėjo. „Esu labai pasipiktinusi pašto darbu“, — sakė pirmininkė E. Čepukienė.

Po pietų į redakciją paskambinusi Gegužių gyvenvietės gyventoja irgi kalbėjo apie šią problemą. „Sunkmetis, tai gal iš viso nereikėjo spausdinti tų pažymėjimų ir mokėti už jų išnešiojimą. Juk visi žinome, kur balsuoti, o sąrašai apylinkėse yra“.

Nesusitvarkė ir miesto paštininkai

„Šiaulių kraštas“ aplankė dar kelias rinkimų apylinkes: pačią mažiausią mieste — M.K. Čiurlionio, kurioje tik per 1600 rinkėjų, vieną iš didžiausių — Medelyno, kurioje per 4400 rinkėjų, “klasikinę“ vidutinę Jovaro, kur per pusketvirto tūkstančio žmonių.

Krito į akis, kad mažai stebėtojų. M. K. Čiurlionio apylinkėje balsavimą stebėjęs Augustinas Šimkus, Tėvynės sąjungos — krikščionių demokratų atstovas, sakė, kad balsavimas ramus, komisija dirba gerai, tvarkingai.

Šios apylinkės komisijos pirmininkas Mantas Dijokas, turintis darbo patirties kitose apylinkėse, sakė, kad irgi yra daug neišdalintų rinkėjų pažymėjimų — per 300. „Tenka išrašyti naujus, o žmonės mato, kad paštininko sąraše yra ne rinkėjų parašai. Žmonės bara komisiją, žada skųstis, nors mes niekuo dėti“.

Pirmininkas pastebėjo ir tai, kad senstelėję rinkėjų sąrašai. Ypač čia esančio bendrabučio gyventojų. Kambariai kažkam parduoti, gyventojai išvykę, o sąrašuose jų pavardės likusios.

Medelyno rinkimų apylinkėje irgi buvo girdėti panašios šnekos. Parašai apie pažymėjimų įteikimą yra, bet pats pažymėjimas neįteiktas.

Jovaro rinkimų apylinkės pirmininkas Petras Vaitkus „Šiaulių kraštui“ sakė, kad paštininkai iš 700 norėjusių balsuoti namuose sugebėjo surasti vos pusę šimto.

Bet į apylinkę balsuoti atėję žmonės nesiskundė paštininkų darbu — pažymėjimus turėjo dauguma.

Norėjo už du

Krito į akis taikus ir malonus rinkėjų nusiteikimas. Nors jie ir nenorėjo atvirauti, už ką balsavo, bet kai ką suprasti leisdavo.

Medelyno apylinkėje balsavę Kazimiera ir Juozas iš pradžių sakė, jog balsavę už Lietuvą, o po to patikslino, kad balsus atidavė už šiaulietį.

Kristina sakė, kad balsavusi už vyrus, daugiau nieko nekonkretino.

Į balsavimą ateinanti Jovana neslėpė, kad balsuos už moterį, bet norėtų ir už vieną vyrą. „Bet už du balsuoti negaliu, viską sugadinčiau“.

ŠU docentė Regina Kvašytė irgi nesukonkretino savo pasirinkimo, tik pajuokavo, kad gal jau laikas „pakeisti“ Prezidento lytį, kaip buvo anksčiau padaryta Latvijoje.

Kai kurie rinkėjai dar studijavo prie rinkimų apylinkų pakabintas kandidatų biografijas, tačiau dauguma į jas net nepažvelgdavo, o klausiami atsakydavo, jog yra seniai pasirinkę, už ką balsuoti.

Atmosfera buvo rami

Anot Šiaulių miesto savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkės Giedrės Brazlauskaitės, žmonės balsavo gana aktyviai, o kokių nors pažeidimų ir nesusipratimų iki 14 valandos užfiksuota nebuvo. Nebuvo daug skundų ir dėl paštininkų darbo.

Dažniausi atvejai, dėl ko kreipėsi rinkėjai, tai prašymai patikslinti apylinkes, kur galima balsuoti. Rinkėjams tekdavo patarti, kur reikia eiti.

Buvo atvykėlių iš kitų miestų ir norinčių balsuoti Šiauliuose. Tačiau tokios galimybės jie nebeturėjo, tai buvo galima padaryti priešlaikinio balsavimo metu.

SMALSUMAS: Įdomu, kokį mamytė išrinks Prezidentą.

AKTYVUMAS: Aktyviai buvo balsuojama Medelyno rinkimų apylinkėje — prie registracijos staliuko nutįso eilė.

PASIRYŽIMAS: Gegužių rinkimų apylinkės komisijos pirmininkė Elena Čepukienė pasiryžusi išsiaiškinti, koks laiškininkas taip aplaidžiai dirbo ir klastojo rinkėjų parašus.

 

 

NORAS: Jovana: „Balsuosiu už moterį, bet norėčiau ir už vyrą. Bet kad negalima“.

PAREIŠKIMAS: Kazimiera ir Juozas pareiškė, kad jie balsavo pirmiausia už Lietuvą.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

IŠNAŠA

Balsavimo metu daugiausia kritikos teko girdėti paštininkų adresu.