Naujausios
Praėjusią savaitę rašėme, kad Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras (LGGRC) priėmė sprendimą, kad Šiauliuose esančios K. Korsako gatvės pavadinimas turi būti pakeistas, nes Lietuvos literatūros tyrinėtojo ir kritiko, profesoriaus Kosto Korsako veikla sovietmečiu vertinama nevienareikšmiškai. Jis dirbo sovietų centrinės valdžios institucijose: Lietuvos Aukščiausioje Taryboje, ELTA, valstybinėje leidykloje.
Pirmadienį spaudos konferencijoje Šiaulių vicemeras Justinas Švėgžda pranešė, kad Savivaldybė neskubės vykdyti šio sprendimo ir pirmiausia atsiklaus gyventojų nuomonės. Todėl spalio 1 – lapkričio 30 dienomis Savivaldybė vykdys gyventojų apklausą. Bus klausiama, ar jie pritaria K. Korsako gatvės pavadinimo keitimui. Šiauliuose gyvenamąją vietą deklaravę gyventojai savo poziciją gali išreikšti tiek elektroniniu būdu, tiek užsukę į Savivaldybės priimamąjį.
J. Švėgžda priminė, kad K. Korsako gatvės pavadinimo pakeitimo klausimą dar pernai inicijavo Šiaulių miesto tarybos narys Zakiras Medžidovas. Jo prašymu buvo kreiptasi į Desovietizacijos komisiją. Ji pateikė išvadą, kad Kosto Korsako veikla sovietmečiu vertinama nevienareikšmiškai. Šia išvada remiantis LGGRC priėmė sprendimą, kad gatvės pavadinimas turi būti pakeistas.
Vicemeras pabrėžė, kad gatvės pavadinimo keitimas yra įstatymais įtvirtinta Savivaldybės funkcija, todėl pirmiausia nori kreiptis į gyventojus ir paklausti jų nuomonės, ar reikia pakeisti šios gatvės pavadinimą.
Jei miesto gyventojai nuspręs, kad būtina keisti pavadinimą, tuomet klausimą svarstys miesto Taryba. Jei Taryba nuspręs, kad pavadinimo nereikia keisti, bus pakartotinai kreiptasi į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centrą.
„Šis sprendimas (LGGRC – aut. past.) skamba pakankamai vienašališkai. Nesinori daryti radikalių sprendimų vieno gauto rašto pagrindu. Savivaldybė yra pasiruošusi ginti ir Vietos savivaldos įstatymą, kad vietos gyventojai galėtų patys priimti sprendimus savo gyvenamose teritorijose. Esame pasiruošę eiti kad ir ilgesniu keliu. Norime pasiųsti žinutę, kad nė viena institucija nėra vienareikšmiškai nutarusi dėl Kosto Korsako veiklos. Taip pat ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras. Norėčiau pažymėti, kad Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas apskritai yra priešingos nuomonės, vertina K. Korsaką, kaip nusipelniusį žmogų lietuvių literatūrai. Todėl tolimesnei diskusijai būtina gyventojų pozicija“, – teigė J. Švėgžda.
Jis kviečia gyventojus aktyviai dalyvauti apklausoje, nes apklausos rezultatai sudarys geresnes galimybes Tarybos nariams priimti sprendimą. Didelį svorį turės apklausos reprezentatyvumas. Gyventojai turės du mėnesius savo nuomonei išreikšti, viliamasi, kad atsilieps apie 2 000–3 000 gyventojų. Anot vicemero, tai parodytų, kad Šiaulių miesto gyventojams jų teisė apsispręsti yra svarbi.
Buvo pabrėžta, kad ypač kviečiami K. Korsako gatvės gyventojai išreikšti savo nuomonę, nes gatvės pavadinimo keitimo formalumai taps šių gyventojų rūpesčiu.