Skautai tarptautinėje stovykloje Naisiuose keliauja laiku

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Palapinių miestelis įsikūrė Naisiuose, prie Triušių salos.
Naisiai (Šiaulių r.) šią savaitę tapo Baltijos šalių skautų centru – čia vyksta penktoji tarptautinė stovykla „Back to the Balts“. Palapinių miestelyje prie Triušių salos įsikūrė apie 650 skautų iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, prisijungė dalyviai iš Ukrainos, Izraelio, Švedijos, Čekijos, Austrijos, Baltarusijos. Kasdien skautai keliauja per keturis laikotarpius: senovę, viduramžius, naujuosius ir naujausius laikus, susipažįsta su baltų kultūra. Šį vakarą stovykla bus iškilmingai uždaryta, o ryt skautai išlydėti namo.

Veiklos susijusios su baltais

Stovykla Naisiuose prasidėjo liepos 24 dieną, pas skautus viešėjome trečiadienį, Svečių dieną.

Pabendrauti su skautais, susipažinti su jų kasdienybe atvyko Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen su sūnumi, paragavusi skautiškų, ant laužo keptų zefyrų, sužaidusi šachmatų partiją, kadenciją baigiantis Izraelio ambasadorius Yossi Levy, Šiaulių miesto ir rajono savivaldybių, Naisių bendruomenės atstovai ir kiti svečiai. Stovyklą aplankė ir broliai, seserys iš kitų skautų organizacijų, jaunimo organizacijų nariai.

Šiaulių pasienio užkardos kolektyvas stovyklos dalyvius ir svečius vaišino skautų koše, supažindino su tarnybos įdomybėmis, parengė rungčių.

Trijų Baltijos šalių stovykla vyksta penktą kartą. Prieš dvylika metų, 2010-aisiais, skautai rinkosi prie Platelių ežero. Ankstesnė stovykla buvo Latvijoje, būsima, maždaug po ketverių metų, vyks Estijoje. Stovyklų laikas derinamas prie didžiųjų renginių, nes skautai dar turi ir tautines stovyklas.

Naisiuose stovyklauja apie 650 skautų iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Ukrainos, Izraelio, Švedijos, Austrijos, Čekijos, Baltarusijos. Gausiausiai atvyko lietuvių – per 300. Apie 80 – Šiaulių krašto skautai.

„Didesnėse stovyklose sulaukiame svečių iš skirtingų šalių. Pavyzdžiui, šiemet dalyvauja ukrainiečiai (24 – red. past.), su Izraelio skautais bendradarbiaujame ilgus metus“, – sako stovyklos komunikacijos komandos vadovė Vaiva Juškevičiūtė-Gabaldon, skautaujanti jau 20 metų. Iš Čekijos ir Austrijos atvyko po vieną skautą.

„Izraelio skautai stovykloje pirmą kartą pamatė vaivorykštę. Mums irgi buvo kultūrinis šokas, kai jie atvažiavo su palapinėmis pagal savo gamtos sąlygas, jos užlijus paskęstų. Mūsų palapinės neperšlampamos, dar tentai ant viršaus! Mums karšta, jiems atrodo pakankamai vėsu“, – apie stovyklautojus pasakoja šiaulietis Seržas Staponkus, stovyklos programos vadovas.

Seržui ši skautų stovykla šiemet – antra, dar viena laukia. Rekordas – šešios stovyklos per sezoną.

„Šiemet visos stovyklos, galima sakyti, tarptautinės, į visas atvyksta ukrainiečiai, jiems niekas nekainuoja, jie gali praleisti laiką ne kažkur, kur bombarduojama, o su bendraamžiais“, – sako patyręs skautas.

Stovyklautojų amžius – nuo 12 iki 17 metų, juos prižiūri savanoriai, vyresnieji.

Stovyklos veiklos susijusios su baltais – stovykla pavadinta „Back to the Balts“ („Grįžtant į baltus“).

Trečiadienį Baltų arenoje vyko mugė, jos dalyviai lenktyniavo fantazija, išradingumu, pardavinėjo rankdarbius, paslaugas – ką tik sumanė! „Švieži popkornai!“ – bandė įsiūlyti vienas pardavėjas. Kitas žadėjo paslaptingus burtus. O kur dar šaudymas iš lanko į taikinius ir visokiausi tikėti ir netikėti kūrybiniai atradimai. Dvylikamečiai skautukai iš anksto klausinėjo, kur būtų galima rasti karutį – kad pasidarytų taksi.

Mugės dalyviai atsiskaitinėjo specialiai išleistais pinigais – balčiais. Čia pat veikė ir bankas.

Mugėje Šiaulių rajono kultūros centro edukatoriai mokė įvairiausių užsiėmimų.

Mugė baigėsi aukcionu, jame buvo galima įsigyti nuo šaukštelių iki palapinių ir kuprinių. Po aukciono vyko šokiai, galiausiai – koncertas su grupe „Mėnulio Fazė“.

Pirmoji Šiaulių regione

Pasiteirauti, kas Naisiuose vyksta, iš kur vėliavos, palapinės, užsuka ir turistaujantys smalsuoliai. Skautai mielai papasakoja apie savo organizaciją.

„Ši stovykla pirmiausia ypatinga tuo, kad vyksta Šiaulių krašte, – sako S. Staponkus. – Į Šiaulių regioną stovykla atkeliavo pirmą kartą. Vieta unikali, šalia Kryžių kalnas, Šiaulių miestas. Geresnės vietos reprezentuoti baltų kultūrą, Lietuvą, Šiaulių kraštą, Šiaulius neįsivaizdavau niekur.“

Stovykla bunda aštuntą valandą, kai nuskamba rytinis švilpukas. Nusiprausę visi keliauja į bendrą linksmą mankštą Baltų arenoje. Visą dieną skautai dalyvauja dirbtuvėse, užsiėmimuose. Eina ir į žygius – apie 20 kilometrų po apylinkes, važiuoja į Šiaulius, kad svečiai pamatytų, kokiame regione įsikūrė.

Tylos laikas stovykloje prasideda nuo 23 valandos.

Tradiciškai skautai stovyklos metu daro „gerą darbelį“ bendruomenei, šį kartą gražina sieną prie Naisių dažasvydžio centro.

Ukrainietė Irina į stovyklą atvyko su dukra. Moteris stovykloje savanoriauja – fotografuoja. Stovykla ukrainietei itin patinka – vaikai nuolat užimti, vakare prie laužų skamba dainos, skautai rengia pasirodymus, viskas tikra, natūralu, puiki gamta ir oras.

„Mano idėja buvo, kad vaikai pereitų per keturis laikotarpius: senovę, viduramžius, naujuosius ir naujausius laikus. Dar – piligrimystė, žygis. Iš miško – į miestą, į žmones, iš pagonybės – į krikščionybę. Apjungti pažinimo tiltus per kultūrą, bendravimą, pažinimą, bendradarbiavimą, žaidimus, šokius“, – sako S. Staponkus.

Stovyklautojai gavo ir knygeles su užduotimis, jose – apie 20 klausimų, juos atsakę, gauna emblemą „Krivis“. Klausimai – ir rimti, ir šmaikštūs, pavyzdžiui, koks viršininkės batų dydis, kaip lietuviškai, latviškai ir estiškai yra „budėk!“, koks vienintelio stovykloje austro vardas?

Dalyviai iš stovyklos bus išlydėti rytoj. Šiandien vakare vyks uždarymo ceremonija su naktiniais šokiais. Po uždarymo ateis dalyvių labai laukiama „baltoji naktis“, kai galima ilgai neiti miegoti ir iki soties bendrauti.