Žmogaus sveikata – prioritetas, bet krašto apsauga – svarbiau

Žmogaus sveikata – prioritetas, bet krašto apsauga – svarbiau

Žmo­gaus svei­ka­ta – prio­ri­te­tas, bet kraš­to ap­sau­ga – svar­biau

Ak­las ar­ba silp­na­re­gis žmo­gus, no­rė­da­mas pa­tek­ti pas akių li­gų gy­dy­to­ją, pir­miau­sia tu­ri re­gist­ruo­tis pas šei­mos gy­dy­to­ją, at­va­žiuo­ti pas jį su pa­ly­do­vu, kad gau­tų siun­ti­mą, po to dar kar­tą pra­šy­ti pa­ly­do­vą, kad, atė­jus ei­lei, pa­ly­dė­tų pas akių gy­dy­to­ją.

Šias ir dau­ge­lį ki­tų svei­ka­tos ap­sau­gos pro­ble­mų kel­miš­kiai kė­lė praė­ju­sį penk­ta­die­nį, kai Kel­mė­je lan­kė­si svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ras Au­re­li­jus Ve­ry­ga.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Trūks­ta gy­dy­to­jų

Au­re­li­jus Ve­ry­ga su Sa­vi­val­dy­bės at­sto­vais ir vi­suo­me­ne su­si­ti­ko Kel­mės vi­suo­me­nės svei­ka­tos biu­re.

Vi­suo­me­nės svei­ka­tos biu­ro di­rek­to­rė Li­na Bal­čiū­nie­nė su­pa­žin­di­no mi­nist­rą su svei­ka­tos ap­sau­gos si­tua­ci­ja Kel­mės ra­jo­ne. Ak­tua­liau­sios pro­ble­mos, jog dėl di­de­lio ne­dar­bo ra­jo­ne daug ne­apdraus­tų as­me­nų.

Be to, trūks­ta gy­dy­to­jų. Ša­ly­je 10 tūks­tan­čių gy­ven­to­jų ten­ka 38 gy­dy­to­jai, Kel­mės ra­jo­ne – tik 20 gy­dy­to­jų.

Dvi ra­jo­no gy­dy­mo įstai­gos pri­si­jun­gė prie elekt­ro­ni­nės sis­te­mos. Ta­čiau gy­dy­to­jai, su­ves­da­mi pa­cien­tų duo­me­nis, su­gaiš­ta la­bai daug lai­ko, ne­pa­kan­ka iš pro­jek­to lė­šų nu­pirk­tų kom­piu­te­rių, jų rei­kė­tų dau­giau. Gy­dy­to­jai ne­ga­li vie­nu elekt­ro­ni­niu pa­ra­šu iš kar­to pa­si­ra­šy­ti vi­sų do­ku­men­tų. La­bai men­kos lė­šos am­bu­la­to­ri­nei prie­žiū­rai.

21 ra­jo­no van­den­vie­tė­je fluo­ro kie­kis ge­ro­kai vir­ši­ja leis­ti­ną nor­mą. Ta­čiau dėl ma­žo var­to­to­jų skai­čiaus sun­ku gau­ti lė­šų sta­ty­ti va­ly­mo įren­gi­mus. „No­ri­me pa­gal­bos iš vir­šaus“, – sa­kė L. Bal­čiū­nie­nė.

Ne­pa­kan­ka in­for­ma­ci­jos

Kel­mės pir­mi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros cent­ro di­rek­to­rė Vai­va Kra­saus­kai­tė ir Psi­chi­kos svei­ka­tos cent­ro di­rek­to­rė Lai­mu­tė Ur­be­lie­nė kė­lė duo­me­nų trū­ku­mo apie pa­cien­tus pro­ble­mą. Pa­vyz­džiui, jei­gu žmo­gus ne­veiks­nus, neaiš­ku, kas jo glo­bė­jai. Žmo­gus pra­šo lei­di­mo lai­ky­ti gink­lą, bet neaiš­ku – gal jis teis­tas.

Ne­veiks­nu­mą nu­sta­to teis­mas. Ta­čiau, pa­sak L. Ur­be­lie­nės, ra­jo­ne daug ne­veiks­nių žmo­nių, o teis­mo spren­di­mai gau­ti tik du. Me­di­kams rei­kė­tų priė­ji­mo prie as­mens duo­me­nų ba­zių. Be jų neį­ma­no­mas ir tarp­ži­ny­bi­nis bend­ra­dar­bia­vi­mas.

Lie­tu­vos ak­lų­jų ir silp­na­re­gių or­ga­ni­za­ci­jos Kel­mės sky­riaus pir­mi­nin­kė Ja­ni­na Sa­mu­šie­nė klau­sė, ar bent jau ak­lie­ji ir silp­na­re­giai ne­ga­lė­tų re­gist­ruo­tis pas of­tal­mo­lo­gą be šei­mos gy­dy­to­jo siun­ti­mo.

Vyk­da­mi pas gy­dy­to­ją ak­lie­ji tu­ri kreip­tis į ly­din­tį as­me­nį. Kad gau­tų siun­ti­mą pas akių gy­dy­to­ją, jis pir­miau­sia tu­ri va­žiuo­ti pas šei­mos gy­dy­to­ją, po to dar kar­tą vyk­ti pas of­tal­mo­lo­gą. Ly­din­tis as­muo jam pa­gel­bė­ti tu­ri du kar­tus. Be to, jei­gu žmo­gus va­žiuo­ja iš kai­mo, jam dvi­gu­bai kai­nuo­ja ir ke­lio­nė.

Svei­ka­tos biu­dže­tas au­ga

Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ras Au­re­li­jus Ve­ry­ga kel­miš­kius pa­guo­dė, jog tuo­met, kai vi­sų pa­cien­tų duo­me­nys bus su­ves­ti į elekt­ro­ni­nę sis­te­mą, gy­dy­to­jų dar­bas pa­leng­vės.

Kol kas sis­te­ma strin­ga, nes la­bai di­de­lės ap­kro­vos. Ten­ka su­ves­ti ne tik duo­me­nis, bet ir pa­tik­rin­ti, ar pa­cien­tas draus­tas svei­ka­tos drau­di­mu.

Ieš­ko­ma spren­di­mo, kad gy­dy­to­jas vie­nu elekt­ro­ni­niu pa­ra­šu ga­lė­tų pa­si­ra­šy­ti ne vie­ną, o dau­giau do­ku­men­tų.

De­ra­ma­si su bran­gių vais­tų ga­min­to­jais, kad jie tai­ky­tų di­des­nes nuo­lai­das pa­cien­tams.

Ta­čiau gy­dy­to­jų trū­ku­mo pro­ble­ma, ma­tyt, dar iš­liks. Jau­nus Lie­tu­vos gy­dy­to­jus vi­lio­ja bri­tai ir vo­kie­čiai. Be­lie­ka vie­nin­te­lė išei­tis – lik­ti Lie­tu­vo­je ir va­žiuo­ti į pro­vin­ci­ją gy­dy­to­jus ska­tin­ti per ge­res­nį ap­mo­kė­ji­mą už dar­bą.

„Svei­ka­tos ap­sau­gą dek­la­ruo­ja­me kaip prio­ri­te­tą, ta­čiau geo­po­li­ti­niai da­ly­kai dik­tuo­ja sa­vo są­ly­gas, ten­ka dau­giau lė­šų skir­ti kraš­to ap­sau­gai. Be to, ne­ma­žai lė­šų pa­rei­ka­laus kom­pen­suo­ja­mas dirb­ti­nis ap­vai­si­ni­mas", – sa­kė mi­nist­ras.

Jo tei­gi­mu, de­mog­ra­fi­niai po­ky­čiai svei­ka­tos ap­sau­gos sis­te­mą spau­džia į kam­pą. Li­go­ni­nės ne­ga­lės iš­lai­ky­ti vi­sų sky­rių. Kai ku­rios sa­vi­val­dy­bės iš­lai­ko aku­še­ri­jos ir gim­dy­mo sky­rius, nors per me­tus gims­ta tik 60 kū­di­kių. Gy­dy­to­jai gi­ne­ko­lo­gai pra­ran­da sa­vo kva­li­fi­ka­ci­ją.

Ga­li bū­ti, jog ir Prik­lau­so­my­bių li­gų cent­rai bus su­jung­ti į vie­ną da­ri­nį. Tai pa­leng­vin­tų jų ad­mi­nist­ra­vi­mą, bū­tų ge­res­nė me­to­di­nė pa­gal­ba.

Dėl per­dė­tos as­mens duo­me­nų ap­sau­gos mi­nist­ras taip pat bu­vo skep­tiš­kas: „Duo­me­nis sau­gom, o žmo­nių ne­sau­gom.“

Mi­nist­ro nuo­mo­ne, šei­mos gy­dy­to­jo siun­ti­mai pas spe­cia­lis­tus pa­de­da su­val­dy­ti pa­cien­tų srau­tus. Nors pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai pas spe­cia­lis­tus žmo­nės siun­čia­mi ir be rei­ka­lo. Jei­gu jų būk­lė ne­si­kei­čia, tin­ka tie pa­tys vais­tai, ga­li­ma kon­sul­tuo­tis ir re­čiau. Jo ma­ny­mu, kai tik pra­dės funk­cio­nuo­ti, vis­ką su­re­gu­liuos elekt­ro­ni­nė siun­ti­mų sis­te­ma.

Pa­rei­ka­la­vo pa­gal­bos – už­si­su­ko teis­mų ka­ru­se­lė

Su­si­ti­ki­me da­ly­va­vu­si kel­miš­kė mi­nist­rui skun­dė­si, jog Kel­mės li­go­ni­nės gy­dy­to­jas jos ne­priė­mė, nes ji ne­tu­rė­jo ta­lo­no, nors rei­kė­jo sku­bios pa­gal­bos. Mo­te­ris pa­si­skun­dė li­go­ni­nės di­rek­to­rei. Di­rek­to­rė pa­reiš­kė gy­dy­to­jui pa­sta­bą, o jis krei­pė­si į teis­mą, įro­di­nė­da­mas sa­vo tie­są.

„Jau­čiuo­si kal­ta, nes įvė­liau li­go­ni­nę į teis­mus“, – verk­da­ma aiš­ki­no kel­miš­kė.

Mi­nist­ras sa­kė ne­ga­lįs ko­men­tuo­ti si­tua­ci­jos į ją neį­si­gi­li­nęs. Ta­čiau ge­rai, kad pa­cien­tai ne­ty­li, kai ne­su­lau­kia iš gy­dy­to­jo pa­gar­bos ir de­ra­mo dė­me­sio. Pri­va­lo bū­ti abi­pu­sė pa­gar­ba – tiek pa­cien­to gy­dy­to­jui, tiek gy­dy­to­jo pa­cien­tui.

Mi­nist­ras ap­gai­les­ta­vo, jog iki šiol bū­si­mie­ji me­di­kai ne­bu­vo mo­ko­mi svei­ka­tos psi­cho­lo­gi­jos, bend­ra­vi­mo su pa­cien­tais. Atei­ty­je to bus mo­ko­mi.

Au­to­rės nuo­tr.

Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ras Au­re­li­jus Ve­ry­ga su kel­miš­kiais su­si­ti­ko Vi­suo­me­nės svei­ka­tos biu­re, po to lan­kė­si Kel­mės li­go­ni­nė­je ir Šiau­lių li­go­ni­nės Šau­kė­nų ge­ron­top­si­chiat­ri­jos sky­riu­je.

Į su­si­ti­ki­mą su mi­nist­ru at­vy­ko Sa­vi­val­dy­bės, svei­ka­tos įstai­gų bei vi­suo­me­nės at­sto­vai.