X amžiaus radiniai gali pakoreguoti istoriją

X amžiaus radiniai gali pakoreguoti istoriją

X amžiaus radiniai gali pakoreguoti istoriją

Vakar Radviliškio rajone, Sidabravo seniūnijos Taukuočių kaime, kasinėjant žemę, aptikta kapavietė, kurios radiniai mena X amžių bei leidžia manyti, jog šiose vietovėse tuo laikotarpiu gyveno žiemgaliai.

Jadvyga BUIVYDIENĖ

Kasėjų radiniai

Vakar Taukuočių kaime, šalia ūkininko sandėlio, darbininkai kasė žemę beicavimo patalpų pamatams.

Kastuvais iškasę maždaug pusės metro gylio tranšėją, darbininkai į paviršių iškėlė žalvario dirbinį, primenantį senovinį papuošalą. Netrukus toje pačioje vietoje vyrai rado tokio pat metalo grandinėlę, kryželio formos dirbinį.

Kasėjai darbus nutraukė ir apie radinius pranešė bendrovės vadovams. Į kasinėjimo vietą buvo iškviesti Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio direktorius Egidijus Prascevičius, archeologas ekspertas Bronius Dakanis su padėjėjais.

X amžiaus kapavietė

Ištyrinėję kasinėjimo vietą, specialistai nustatė, kad čia yra kapavietė.

Archeologas B. Dakanis neabejojo, kad žmogus šioje vietoje palaidotas X amžiuje. Tai liudijo šiam amžiui būdingi kapavietėje rasti papuošalai: trys antkaklės, iš kurių viena išvyta, su kilpelėmis galuose, o kitos dvi — tordiruotos, pagamintos naudojant vijimo imitaciją. Viena — su balneliais, kita — su keturkampiais galais.

Kapavietėje rastos dvi apyrankės, išvytos iš 10 vijų, du kryžiniai smeigtukai, naudoti rūbams susisegti. Jie buvo papuošti sidabro plokštelėmis (išliko jų liekanų) ir sujungti ilga grandinėle. Kapavietėje rastas ir grandinėlės pakabukas, taip pat buvęs papuoštas sidabro plokštele, kurios liekanos taip pat matomos. Tarp radinių — ir du įvijiniai žiedai, o taip pat darbo įrankis — adata. Kapavietėje rasta angliukų, liudijančių apie to amžiaus laidojimo apeigas, kaukolės kaulų liekanų.

Neabejojama, kad atkastojoje kapavietėje palaidota moteris. Tokią išvadą leidžia daryti ne vien atrastieji papuošalai, bet ir kapavietėje buvusi adata — tik laidojant moteris į kapą buvo įdedama adata, esą kad po mirties būtų su kuo dirbti.

Istorija gali pakisti

Apyrankėse ir žieduose išlikę kaulų fragmentai liudija, kad mirusysis čia buvo palaidotas nesudegintas.

„X amžiuje paprotys laidoti žmones nesudegintus buvo būdingas žiemgaliams, todėl galima manyti, jog šiose Radviliškio rajono vietovėse, skirtingai nei iki šiol manyta, gyveno žiemgaliai“, — “Šiaulių kraštui“ sakė archeologas ekspertas B. Dakanis.

Jis teigia, kad Taukuočių kapavietės radiniai yra ypač vertingi — jie gali pakoreguoti skelbiamus istorijos faktus apie tai, kad žiemgaliai buvo paplitę Joniškio, Pakruojo, Šiaulių rajone, tačiau Radviliškio rajone jų nebuvo.

Archeologai teritoriją aplink kapavietę žada ištyrinėti plačiau: būtina nustatyti, ar tai — tik pavienis kapas, ar šioje vietoje yra kapinynas.

Darbai sustabdyti, kol Kultūros paveldo departamentas nuspręs dėl tolimesnės jų eigos ir dėl finansavimo.

Archeologas B. Dakanis ir Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio direktorius E. Prascevičius džiaugiasi tuo, kad tranšėją pamatams kasę ir kapavietę atkasę keturi „Dobilo“ žemės ūkio bendrovės vyrai — Kastytis Mišauskis, Virgilijus Melenis, Paulius Balčiūnas ir Jonas Jurkus — pilietiškai įvertino situaciją, kai aptiko vertingų radinių: apie juos iš karto pranešė.

Autorės nuotr.

SPECIALISTAI: Archeologas ekspertas Bronius Dakanis (viduryje) ir Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio direktorius Egidijus Prascevičius (dešinėje) teigia, kad Taukuočių kapavietės radiniai atskleidžia naujų istorijos faktų. Kairėje — archeologo pagalbininkas Vytenis Barkevičius.

RADINIAI: Radviliškio rajono Taukuočių kaime rasta vertingų papuošalų, menančių žiemgalių gyvenimą šiose vietovėse X amžiuje.

 

KASĖJAI: „Dobilo“ žemės ūkio bendrovės vyrai (iš kairės) Kastytis Mišauskis, Virgilijus Melenis, Paulius Balčiūnas ir Jonas Jurkus pasielgė pilietiškai: apie atkastą archeologinį radinį pranešė iš karto.