Velykinė didmiesčio tuštuma

KOMENTARAS

Velykinė didmiesčio tuštuma

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Antrąją Velykų dieną Šiaulių pėsčiųjų bulvare žadėtą šurmulį, žaidimus ir atrakcijas pakeitė liūdnas vaizdelis – lyg ką tik būtų sprogusi atominė bomba. Keli senjorai, kelios mamos su vežimėliais ir kelios linksmintojų stovyklos, ilgesingai žiūrinčios į kiekvieną praeivį – gal užsuks, gal susidomės, gal sustos?

Kodėl Šiaulių centras didžiosios metų šventės metu tuštut tuštutėlis, o užmiestyje – kolonos automobilių? Link Bubių pėsčiųjų ir dviračių taku žmonės bėgiojo, važinėjosi dviračiais, vedžiojo augintinius.

Turbūt viena priežasčių – pirmasis iš tiesų nuostabaus oro savaitgalis su sprogstančiais medžiais ir sužydėjusiomis pievomis. Žmonės nenori sėdėti dulkėtame mieste. Šašlykų kvapas visada nugalės kad ir didžiuosius šachmatus, vienišus stovėjusius prie Šiaulių turizmo informacijos centro.

Ar iš tiesų buvo dėl ko miestiečiams pasilikti mieste visą antrąją Velykų dieną?

Interneto komentatoriai rašė: „Organizuoti viešą šventę reikia ir idėjų, ir sugebėjimų. Nusirista iki kaimo gatvės šventės lygio. Didmiesčiui nedera tokiais niekais užsiiminėti. Kartą kažkokią šventę ši kontora organizavo, jei gerai prisimenu bėdos buvo tos pačios. Tai nebegaiškit patys ir kitų negaišinkit. Aišku, kad nemokat organizuoti“.

Ką iš tiesų siūlė kelios pramogų salelės bulvare? Pasigaminti iš siūlų segę, pažaisti su zuikučiais apsirengusiomis studentėmis. Ką šiais laikais gali sudominti zuikių nosytes nusipiešusios merginos, kai saulė šviečia ir kviečia į užmiestį?

Gal nepasirūpinta aktyviau pakviesti miestiečius į miestą antrąją Velykų dieną? Informacines žinutes parašė tik laikraščiai. Jokių plakatų, jokių pranešimų, jokių aktyvių raginimų žmonės sakė nematę ir negirdėję. Lyg nežinotų, ką šiauliečiai įpratę veikti per šventes.

Dar viena priežastis – Šiauliai neturi miestietiškos kultūros įpročių. Daug kam artimesnė yra kaimo aplinka ir kaimiški šventimo įpročiai – vandeniukas, šašlykiukas, basos kojos ant pievutės. Taip, kaip buvo jaunystėje, kai didžioji dalis dabartinių šiauliečių dar gyveno savo kaimuose ir tik svajojo apie Šiaulius. Bet atvažiavę į miestą, miesto kultūros nerado ir nesukūrė.

Vilniuje tą patį pirmadienį buvo sunku prasilenkti ir senamiestyje, ir Gedimino prospekte. Aišku, ten – sostinė, bet, kita vertus, ten supranti, kas yra miestas, miesto kultūra ir vėl dedi minusą Šiauliams, ketvirtajam pagal dydį Lietuvos did-miesčiui.