Valstybės jubiliejus užrištomis akimis

Valstybės jubiliejus užrištomis akimis

Valstybės jubiliejus užrištomis akimis

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Šeštadienio vidudienį, minint Lietuvos valstybės atkūrimo 95–ąsias metines, į Prisikėlimo aikštę rinkosi šimtai šiauliečių. Šventės organizatorius – Šiaulių kultūros centras ir Šiaulių miesto savivaldybė žadėjo šventę „Diena atrištomis akimis“.

Dalyvaujant mitinge Šiauliuose paaiškėjo, kad valdininkai akių sau taip ir neatsirišo.

Pakelta vėliava. Keli tradiciniai kalbėtojai. Kalbos daugiausia iš lapelių. Keli posmai. Keli migdantys muzikos kūriniai. Viskas, ką įstengė sugalvoti mitingo organizatoriai. Tiksliau ne sugalvoti, o paprasčiausiai „atstumti“ šventę.

Kalbėtojai, lyg susitarę, savo kalbas iš lapelių pradėdavo kreipiniu: „Gerbiamas mere“. Tarsi Vasario 16–oji yra Šiaulių mero, o ne Lietuvos valstybės žmonių šventė. Vytautas Landsbergis, prisiminiau, pirmiausia kreipėsi į žmones: „Būkit pasveikinti, Vasario 16–osios brolija“.

Daugelis laukė Šiaulių miesto garbės pilietės Gražbylės Venslauskaitės pasveikinimo. Bet tądien Prezidentūroje jai įteiktas Riterio kryžius. Šimtametė šviesuolė, tikiu, būtų sujudinusi širdis ir protus savo drąsiais pasisakymais, privertusi nusišypsoti, suklusti, įsiklausyti, susimąstyti gaiviomis ir gyvomis mintimis ne iš lapelio. Ji tokia.

Tiesa, jaunimas su keliomis vėliavomis mitingo pabaigoje sustojo į širdies formos figūrą. Bet jos prasmės ir esmės nedaug kas suprato, nes žmonės iš karto pradėjo skirstytis. Niekas jų nepakvietė į širdį sustoti drauge su jaunimu, juk širdis būtų žymiai didesnė buvusi ir atsiminimas žmonėms būtų likęs ilgam.

Daugelio šventėje pastebėta jauna šeima, atsivedusi guvų vaikelį su tautinės vėliavos spalvų kepurėle. Vaikas guviai šypsojosi iškeltas ant jauno, tvirto tėvo rankų ir tapo kone šventės simboliu. Ar jis užaugęs ateis į tokių organizatorių „paukščiukui“ rengiamas šventes?

Visiškai aišku, kad skaitydamas kalbą iš lapelio, tautos patriotinių jausmų nesustiprinsi, nepažadinsi, neatgaivinsi. Nuvalkiotomis klišėmis nesujudinsi žmonių širdžių. Gal todėl tame mitinge susirinko daugiau žilagalvių, nei jaunimo?

Kodėl jaunimas iš Šiaulių nepatingi nuvažiuoti į Balandiškes Radviliškio rajone švęsti Vasario 16–osios, o į Šiaulių mitingą neateina? Gali šventę vadinti kaip nori, bet jeigu organizatorius netiki tuo, ką daro, neįtikins ir kitų. Tik kodėl tokiems organizatoriams atlyginimai mokami?