Valstybė „atsikanda“ ir nuo ligos pašalpos

Valstybė „atsikanda“ ir nuo ligos pašalpos

SKAITYTOJAS KREIPIASI

Valstybė „atsikanda“ ir nuo ligos pašalpos

Gavęs nedarbingumo pažymą, šiaulietis sužinojo, kad sveikatos draudimo mokestis skaičiuojamas dar ir nuo ligos pašalpos. Susirgusio darbuotojo atlyginimo valstybė „atsikanda“ kelis kartus: “Sodra“ moka tiktai 85 procentus atlyginimo vidurkio, nuo ligos pinigų dar atskaičiuojamas 6 procentų sveikatos draudimo mokestis ir 15 procentų pajamų mokestis.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Aptiko naują mokestį

Šiaulietis kreipėsi į redakciją, prašydamas padėti išsiaiškinti, kodėl, jam susirgus, „Sodra“ nuo nedarbingumo pašalpos atskaičiavo 6 procentų sveikatos draudimo mokestį? Buhalterijoje jis išsiaiškino, kad praėjusiais metais tokio mokesčio nebuvo.

„Nejaugi aš, kiekvieną mėnesį nuo atlyginimo sąžiningai mokėdamas 9 procentų sveikatos draudimo mokestį, neužsidirbau ligonlapiui apmokėti? Negana to, kad sirgdamas ir taip gaunu mažesnį atlyginimą, dar atskaičiuoja 15 procentų pajamų mokestį ir ir 6 procentų sveikatos draudimo mokestį. Nuo minimalaus 800 litų atlyginimo susirgęs aš netenku net 36 procentų pajamų,“ — tvirtino sunerimęs šiaulietis.

Sveikatos mokestis nebuvo atskirtas

Pasak Onos Rudienės, Šiaulių „Sodros“ skyriaus Pašalpų ir nedarbingumo skyriaus vedėjos, vadovaujantis Sveikatos draudimo įstatymu, ligos, motinystės pašalpos, išmokamos po 2008 metų gruodžio 31 dienos, turi būti apmokestintos 15 procentų gyventojų pajamų mokesčiu ir 6 procentų sveikatos draudimo įmoka. Iki praėjusių metų gruodžio 31 dienos šios pašalpos buvo apmokestintos 24 procentų pajamų mokesčiu.

Linos Burbaitės, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vyr. specialistės, teigimu, gyventojų pajamų mokestis nuo ligos pašalpos būdavo mokamas ir anksčiau, o jo dalis eidavo į Privalomojo sveikatos draudimo fondą.

„Dvigubu apmokestinimu to tikrai negalima pavadinti, be to, juk visi mokesčiai, kad ir mažindami to momento atlyginimą, pašalpą ar kitas pajamas, suteikia kažkokių galimybių ir teisių“, — gynė poziciją L. Burbaitė.

Specialistė pažymėjo, kad Sveikatos draudimo įmokos eina į Privalomojo sveikatos draudimo fondą, kurį administruoja Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

 

MOKESČIAI: Šiais metais ligos pašalpos apmokestintos 15 procentų gyventojų pajamų mokesčiu ir 6 procentų sveikatos draudimo įmoka.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

KOMENTARAS

Ligos pašalpa negali būti apmokestinta

Kęstutis ČILINSKAS, advokatas, Žmogaus teisių stebėjimo instituto valdybos pirmininkas:

— Ligos pašalpa žmogui priklauso kaip išmoka draudiminiu atveju. Mokesčiai, atskaičiuojami nuo ligos pašalpos, visiškai nedera su mūsų teisine sistema ir apskritai su teisinės valstybės principais, nes apmokestinamos yra tiktai pajamos, o ne draudiminės išmokos arba kompensacijos. Šiuo atveju yra pažeisti esminiai socialinės sistemos principai.

Niekur pasaulyje ligos pašalpa nelaikoma pajamomis. Ligonio pašalpa — iš draudimo santykių, kai, iš uždirbtų pajamų atskaičiuojama suma, kurią žmogus sumoka į Sveikatos draudimo fondą. Vadinasi, vieną kartą jau buvo apmokestinta. Antrą kartą apmokestintos išmokos yra tiktai dalis žmogaus uždirbtų lėšų, iš kurių Sveikatos mokestį jis jau mokėjo.

 

Teisę gauti ligos pašalpą turi asmenys, kurie yra draudžiami ligos ir motinystės socialiniu draudimu.

Pašalpa skiriama, jeigu apdraustasis susirgo darbo laikotarpiu (įskaitant bandomąjį laikotarpį ir atleidimo iš darbo dieną). Jeigu asmens laikinasis nedarbingumas, prasidėjęs draudimo laikotarpiu, tęsiasi po atleidimo iš darbo, ligos pašalpa mokama tik dėl tos ligos ar traumos, dėl kurių jis tapo laikinai nedarbingas iki atleidimo iš darbo.

Redakcijos archyvo nuotr.