Švietimo ministrė atvežė daugiau pinigų

Švietimo ministrė atvežė daugiau pinigų

Švie­ti­mo mi­nist­rė at­ve­žė dau­giau pi­ni­gų

Penk­ta­die­nį Joniškio ra­jo­ne lan­kė­si švie­ti­mo mi­nist­rė Jur­gi­ta Pet­raus­kie­nė. Vi­zi­tas iš­ties bu­vęs ne­pap­ras­tas – ra­jo­no pe­da­go­gams rei­kė­jo at­sa­ky­ti į ne­ri­mą ke­lian­čius klau­si­mus, gan­dais pa­rem­tus nuo­gąs­ta­vi­mus. Pe­da­go­gai ir mo­kyk­lų bend­ruo­me­nės išei­na va­sa­ros ato­sto­gų ži­no­da­mi, kad nau­jus moks­lo me­tus ru­de­nį jie pa­si­tiks gau­da­mi di­des­nį – nuo 6 iki 26 pro­c. ir dau­giau – fi­nan­sa­vi­mą.

Ta­čiau švie­ti­mo mi­nist­rę su pe­ti­ci­jo­mis su­ti­ko Jo­niš­kio že­mės ūkio mo­kyk­lo­je. Vie­tos pro­fsą­jun­ga su­si­ti­ki­me su mi­nist­re su­ri­zi­ka­vo: iš­reiš­kė ne­pa­si­ten­ki­ni­mą il­ga­me­čiu mo­kyk­los va­do­vu Liu­du Jo­nai­čiu.

Li­na RUD­NIC­KIE­NĖ

Ap­mo­kės už vi­są dar­bą

Nuo rug­sė­jo 1-osios pe­da­go­gų lau­kia nau­ja ap­mo­kė­ji­mo už dar­bą tvar­ka.

Mo­ky­to­jų at­ly­gi­ni­mai nau­jais moks­lo me­tais, pa­sak mi­nist­rės, su­si­dės ir ke­lių de­da­mų­jų – iš se­no­sios tvar­kos lie­ka kon­tak­ti­nės va­lan­dos, kaip ir at­ly­gi­ni­mas už pa­si­ruo­ši­mą pa­mo­koms, dar­bų tai­sy­mą, ta­čiau nuo rug­sė­jo 1-osios pe­da­go­gai gaus ir už dar­bą, ku­rį rea­liai dir­bo mo­kyk­lo­je – už me­to­di­nį , dar­bą su tė­vais, kon­sul­ta­ci­jas, ta­čiau už tą dar­bą nie­kas neap­mo­kė­da­vo.

Ar di­dės mo­ky­to­jų at­ly­gi­ni­mai?

Pa­sak mi­nist­rės, da­bar­ti­nė ša­lies val­džia į mo­ky­to­jų at­ly­gi­ni­mus in­ves­tuo­ja 95 mln. eu­rų. Kiek kiek­vie­nam pe­da­go­gui konk­re­čiai di­dės at­ly­gi­ni­mas, pri­klau­sys ir nuo krū­vio, ir sta­žo, kva­li­fi­ka­ci­jos. Ly­gia­vos, sa­vai­me su­pran­ta­ma, ne­bus. Bet at­ly­gi­ni­mai di­dės: nuo rug­sė­jo 1-osios 4-iems li­ku­siems me­tų mė­ne­siams pe­da­go­gų at­ly­gi­ni­mams ski­ria­ma pa­pil­do­mai dau­giau kaip 17 mln. eu­rų.

Dau­giau pi­ni­gų – mo­kyk­loms

Kaip de­mog­ra­fi­niai po­ky­čiai pa­lies mo­kyk­lų fi­nan­sa­vi­mą?

Mi­nist­rė  tei­gė, kad nė vie­nai ra­jo­no mo­kyk­lai fi­nan­sa­vi­mas ne­ke­ti­na­mas ma­žin­ti, lei­do leng­viau at­si­dus­ti švie­ti­mo įstai­gų va­do­vams. Nors svars­ty­mai Sei­me dar tik ki­tą sa­vai­tę, ta­čiau jau da­bar aiš­kiai mi­nis­te­ri­jos pa­skai­čia­vi­mų len­te­lė­se ma­ty­ti, kad Jo­niš­kio ra­jo­no mo­kyk­loms fi­nan­sa­vi­mas di­dė­ja nuo 6 iki 26 pro­c. O kai kam – net 45 pro­c., ne­žiū­rint į tai, kad per tre­jus me­tus ra­jo­ne vai­kų skai­čius su­ma­žė­jo apie 20 pro­c. Jei fi­nan­sa­vi­mas bū­tų ski­ria­mas nuo mo­ki­nių skai­čiaus, tai ra­jo­no mo­kyk­loms, ne­ten­kan­čioms vai­kų, dra­ma­tiš­kai bū­tų ker­ta­ma per ki­še­nę. Da­bar pa­gal nau­ją fi­nan­sa­vi­mo mo­de­lį, švie­ti­mo įstai­gai ski­ria­mų fi­nan­sų dy­dis pri­klau­sys nuo komp­lek­tų skai­čiaus. Tie­sa, šiuo me­tu dar vyks­ta dis­ku­si­jos, koks ma­žiau­sias mo­ki­nių skai­čius – 8 ar 9 – su­da­rys komp­lek­tą? Tai įta­kos, pa­sak mi­nist­rės, vi­sai ne­tu­rės, nes fi­nan­sa­vi­mas bus tas pa­ts.

– Ma­žė­jant moks­lei­vių skai­čiui, na­tū­ra­lu, sis­te­ma ir­gi tu­ri ma­žė­ti. Bet tai ne­reiš­kia, kad pi­ni­gai tu­ri ma­žė­ti. Spręs­ti­nų pro­ble­mų, ku­rioms rei­ka­lin­gos lė­šos, daug. Ar­gi nor­ma­lu, kad per me­tus vie­no vai­ko pa­vė­žė­ji­mui ten­ka 1 Eur? Ar nor­ma­lu, kad mo­kyk­los va­do­vo at­ly­gi­ni­mas nuo mo­ky­to­jo al­gos ski­ria­si 40 eu­rų? Aiš­ku, kad ne­nor­ma­lu, – sa­kė mi­nist­rė.

Koks mo­kyk­lų tink­lo li­ki­mas?

Mi­nist­rė at­vi­ra: sis­te­ma ne­vei­kia, tad dėl mo­kyk­lų struk­tū­ros po­li­ti­kai, ko ge­ro, dis­ku­tuos dar me­tus, kol priims ga­lu­ti­nį spren­di­mą.

Šiuo me­tu Lie­tu­vo­je pra­di­nis moks­lei­vių ug­dy­mas – pa­ts trum­piau­sias, paly­gi­nti su dau­ge­liu Eu­ro­pos ša­lių, kur pra­di­nu­kai ug­do­mi net še­še­rius me­tus. To­kiu bū­du ge­riau už­tvir­ti­na­mos ži­nios, ku­rios yra to­li­mes­nio mo­ky­mo­si ga­ran­tija. Be to, lie­tu­vių moks­lei­viai per il­gai ato­sto­gau­ja. Dau­ge­ly­je vals­ty­bių moks­lei­viai mo­ko­si iki bir­že­lio pa­bai­gos-lie­pos pra­džios. To­dėl per vi­sus moks­lo me­tus lie­tu­vių moks­lei­viai mo­ko­si 1,5 me­tų trum­piau.

Kad sis­te­ma tu­ri keis­tis, mi­nist­rė ak­cen­ta­vo ir per di­de­lį pro­cen­tą abi­tu­rien­tų, pa­si­ren­kan­čių stu­di­jas uni­ver­si­te­tuo­se. Lie­tu­vo­je stu­di­juo­ti ren­ka­si 68 pro­c. abi­tu­rien­tų, o Eu­ro­po­je – 50 pro­c. Ki­ta da­lis – 50 pro­c. – ren­ka­si pro­fe­si­ją. To­dėl sis­te­mos per­tvar­ky­mo es­mė – ma­žin­ti vos vos gy­vuo­jan­čias pro­fe­si­nes ir bend­ro­jo la­vi­ni­mo mo­kyk­las, jas jun­giant ir taip su­da­rant ga­li­my­bę bend­ro­jo la­vi­ni­mo mo­kyk­lo­je įgy­ti pro­fe­si­ją.

Mi­nist­rei už­da­vė na­mų dar­bų

Dėl eta­ti­nio ap­mo­kė­ji­mo pro­fe­si­nių mo­kyk­lų pe­da­go­gams klau­si­mų mi­nist­rei tu­rė­jo ir Jo­niš­kio že­mės ūkio mo­kyk­los pe­da­go­gai. Su­si­ti­ki­mo me­tu ak­cen­tuo­ta, kad di­džio­ji da­lis pe­da­go­gų bi­jo mo­kyk­los va­do­vo, iš­sa­ky­ti pa­ste­bė­ji­mai, kad ne­tei­sin­gai pa­skirs­to­mos va­lan­dos, at­ly­gi­ni­mai, o kai ku­rie mo­kyk­los dar­buotojai api­for­min­ti vi­sai ne toms pa­rei­goms, ku­rias rea­liai vyk­do.

Pe­ti­ci­ją ir do­ku­men­tų šūs­nį mi­nist­rė J. Pet­raus­kie­nė iš­si­ve­žė į Vil­nių ir tik juos iš­nag­ri­nė­ju­si ža­dė­jo priim­ti spren­di­mą.

Mi­nist­rė Jur­gi­ta Pet­raus­kie­nė „Auš­ros“ gim­na­zi­jos va­do­vui Vid­man­tui Sut­ni­kui tu­rė­jo ge­rų nau­jie­nų: mi­nis­te­ri­jos pa­skai­čia­vi­mu, nuo rug­sė­jo 1-osios „Auš­rai“ di­dė­ja ir fi­nan­sa­vi­mas, ir eta­tų skai­čius.

Au­to­rės nuo­tr.