Šviesus Šiaulių rytojus vis dar vizijose

Šviesus Šiaulių rytojus vis dar vizijose

KO­MEN­TA­RAS

Švie­sus Šiau­lių ry­to­jus vis dar vi­zi­jo­se

2015-ai­siais prie Šiau­lių mies­to vai­ro sto­ju­si šios ka­den­ci­jos val­džia, at­ro­dė, pa­smerk­ta sėk­mei. Jos lau­kė gran­dio­zi­niai dar­bai, ga­ran­tuo­jan­tys pui­kų re­zul­ta­tą – įgy­ven­din­ti in­teg­ruo­tų te­ri­to­ri­jų vys­ty­mo pro­gra­mos (trum­piau va­di­na­mą UR­BAN) pro­jek­tus. Pir­ma­sis gy­ven­to­jų tie­sio­giai iš­rink­tas me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas tu­rė­jo šan­sų Šiau­lius pa­da­ry­ti to­kius pat gra­žius, kaip, tar­kim, Tel­šiai.

Jū­ra­tė RAU­DU­VIE­NĖ

jurate@skrastas.lt

Eu­ro­pos Są­jun­gos struk­tū­ri­nių fon­dų mi­li­jo­nai bu­vo pa­skir­ti re­gio­nų plėt­ros ta­ry­boms. Šiau­lių re­gio­no plėt­ros ta­ry­ba dar ge­ro­kai iki rin­ki­mų spė­jo pa­skirs­ty­ti pi­ni­gus sa­vi­val­dy­bėms pa­gal ten gy­ve­nan­čių žmo­nių skai­čių ir Šiau­liams su­skai­čia­vo kiek dau­giau nei 20 mi­li­jo­nų eu­rų (tuo­met apie 70 mi­li­jo­nų li­tų). Anks­tes­nė ka­den­ci­ja jau bu­vo at­rin­ku­si ir tvar­ky­ti­nus vie­šuo­sius ob­jek­tus. Nau­jie­ji tik pa­kei­tė „El­nio“ fab­ri­ko te­ri­to­ri­jos iš­vys­ty­mo pro­jek­tą į Drau­gys­tės pro­spek­to re­konst­ruk­ci­ją.

Ro­dė­si, mies­tas ims aky­se keis­tis, o me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas vos spės iš­kil­min­gai per­kir­pi­nė­ti juos­te­les.

Vie­nas me­ro bend­ra­žy­gis po rin­ki­mų pa­reiš­kė: mes atė­jo­me ma­žiau­siai 10-iai me­tų. Gal­būt. Tik tuo leng­viau bū­tų pa­ti­kė­ti, jei šian­dien vaikš­čio­tu­me at­nau­jin­tais mies­to ša­li­gat­viais ir po sun­kios dar­bo die­nos mė­gau­tu­mės poil­siu mo­der­niuo­se par­kuo­se.

Kol kas mies­to val­džia apie vi­sus šiuos dar net ne­pra­dė­tus dar­bus, kal­ba kaip apie gra­žią atei­tį. O atei­ties šiai ka­den­ci­jai li­ko vos pus­me­tis. Tai reiš­kia, kad į is­to­ri­ją nuei­nan­ti šios ka­den­ci­jos val­džia pa­liks Šiau­lius dūs­tan­čius dul­kė­se, klimps­tan­čius pur­ve ir duo­bė­se.

Da­lis šiau­lie­čių sa­ko: pa­ken­tė­ki­me, bus gra­žu. Ži­no­ma, bus. Nau­jos trin­ke­lės gat­vė­je vi­sa­da gra­žu. O „rau­do­no­ji“ Pri­si­kė­li­mo aikš­tės da­lis bu­vo to­kios būk­lės, kad bet kas bū­tų gra­žiau. Tik ko­dėl dar nė­ra? Juk praė­jo be­veik ket­ve­ri me­tai?

Vie­ną juos­te­lę me­ras kirps. Iki šių me­tų pa­bai­gos tu­ri bū­ti už­baig­ta tvar­ky­ti „Sau­lės“ laik­ro­džio aikš­tė.

Rei­kia pri­min­ti, kad at­nau­jin­ta šia aikš­te šiau­lie­čiai bū­tų ga­lė­ję džiaug­tis jau šią va­sa­rą. Pro­jek­ta­vi­mo dar­bai bu­vo baig­ti vie­ni pir­mų­jų, at­rink­tas ran­go­vas, ku­ris aikš­tės re­no­va­ci­ją tu­rė­jo už­baig­ti praė­ju­siais me­tais. Pra­dė­ju­si ka­si­nė­ti aikš­tę įmo­nė iš Kel­mės pa­ste­bė­jo, kad no­rint pa­siek­ti už­sa­ko­vo iš­kel­tus tiks­lus, teks at­lik­ti ir Sa­vi­val­dy­bės neį­var­din­tus dar­bus – keis­ti dre­na­žo vamz­džius, su­tvir­tin­ti suo­liu­kų pa­ma­tus. Sta­ty­bi­nin­kai pap­ra­šė pa­pil­do­mų pi­ni­gų. Sa­vi­val­dy­bė ne­da­vė, nes vy­riau­sia­sis sta­ty­bi­nin­kas pa­si­ro­dė be­sąs li­be­ra­las, o Šiau­liuo­se li­be­ra­lai tuo me­tu jau bu­vo val­dan­čio­sios koa­li­ci­jos „iš­da­vi­kai“.

Su­tar­tis su ran­go­vu abi­pu­siu su­ta­ri­mu bu­vo nu­trauk­ta, pa­skelb­tas nau­jas kon­kur­sas. Atė­jo nau­jas ran­go­vas, ku­rio dar­bai bran­ges­ni treč­da­liu, o Sa­vi­val­dy­bė pro­jek­tui įgy­ven­din­ti pra­ra­do me­tus.

Pri­si­kė­li­mo aikš­tės re­konst­ruk­ci­ja vė­luo­ja ma­žiau­siai pus­me­tį. Tiek at­si­li­ko pro­jek­ta­vi­mo dar­bai. Ar­chi­tek­tas prie­kaiš­ta­vo Sa­vi­val­dy­bei, kad ši nie­kaip neap­sisp­ren­džia iki ga­lo, ko no­ri, o Sa­vi­val­dy­bės at­sto­vai kal­ti­no ar­chi­tek­tą ne­sku­bant. Re­zul­ta­tas – vi­sa va­sa­ra su už­da­ry­ta Til­žės gat­vės at­kar­pa.

Mies­tie­čiai nu­pluk­dė val­džiai dar vie­ną iš­kil­mę – Kaš­to­nų alė­jos re­konst­ruk­ci­jos fi­na­lą. Pro­jek­tas už­baig­tas dar šių me­tų pra­džio­je, be­rei­kė­jo skelb­ti ran­gos kon­kur­są ir im­tis dar­bų. Ta­čiau aky­li šiau­lie­čiai spė­jo už­fik­suo­ti, kad Sa­vi­val­dy­bei nu­rėž­ti vi­są krū­vą mies­to kaš­to­nų kur kas pa­pras­čiau, nei nu­šie­nau­ti pe­rau­gu­sią žo­lę. Vi­suo­me­nė sto­jo gin­ti me­džių. Ir ap­gy­nė. Tik va, te­ko tai­sy­ti jau už­baig­tą pro­jek­tą. Ir vėl vis­kas nu­si­tę­sė. Ža­da, kad ru­de­niop jau pirks sta­ty­bi­nin­kų pa­slau­gas.

Sa­vi­val­dy­bė pa­skel­bė „pia­ri­nę“ ži­nią, kad ne­spės praei­ti nė po­ra me­tų, kai su­ve­šės mies­te par­kai ir skve­rai. Pa­ga­liau baig­tas Cent­ri­nio par­ko pro­jek­tas, bus per­ka­mi dar­bai. Mies­to vi­suo­me­nė ap­gy­nė ne tik kaš­to­nus, bet ir par­ko est­ra­dą, ku­rios pir­mi­nia­me va­rian­te tu­rė­jo ne­lik­ti, dėl to pro­jek­ta­vi­mas už­si­tę­sė. Nors va­sa­ros est­ra­da mies­to po­rei­kiams iš­sau­go­ta, jai su­tvar­ky­ti lė­šų nė­ra. Ka­da nors, vė­liau... Ta­čiau apie 800 me­džių nu­rėš iš­kart. Ar su tuo su­tiks vi­suo­me­nė?

Vil­niaus pės­čių­jų bul­va­ro da­lies re­konst­ruk­ci­ja ver­ta at­ski­ros is­to­ri­jos. Apie Sa­vi­val­dy­bės neap­sisp­ren­di­mą, po­žiū­rį į vie­ną iš­skir­ti­niau­sių mies­to ak­cen­tų, pro­jek­tuo­to­jų žai­di­mus ir vie­ti­nių ar­chi­tek­tų am­bi­ci­jas.

Ža­da­ma skelb­ti kon­kur­są ran­gos dar­bams, ta­čiau pa­na­šu, kad ga­lu­ti­nio „n“ kar­tų keis­to re­konst­ruk­ci­jos pro­jek­to be Sa­vi­val­dy­bės at­sto­vų nie­kas dau­giau ir ne­re­gė­jo. O kol kas bul­va­ras sėk­min­gai knai­sio­ja­mas. Štai tarp Va­sa­rio 16-osios ir Var­po gat­vių ta pa­ti duo­bė bul­va­ro vi­du­ry­je ne­se­niai iš­kas­ta jau, be­rods, ket­vir­tą kar­tą.

Drau­gys­tės pro­spek­to re­konst­ruk­ci­jai pri­trū­ko Eu­ro­pos Są­jun­gos eu­rų ir pro­jek­tas vir­to tie­siog gat­vės ka­pi­ta­li­niu re­mon­tu. Ga­li­ma ti­kė­tis nau­jos dan­gos ir ša­li­gat­vių, ne dau­giau.

Sa­vi­val­dy­bės va­do­vai gi­ria­si, kad pro­jek­tai reng­ti ta­rian­tis su vi­suo­me­ne, ta­čiau Šiau­lių re­gio­ni­nės ar­chi­tek­tū­ros ta­ry­bos pir­mi­nin­kė Gied­rė Men­do­za Her­re­ra sa­ko pa­si­ge­du­si ne vie­no tech­ni­nio pro­jek­to ga­lu­ti­nių spren­di­nių vie­šo pri­sta­ty­mo: ir Didžd­va­rio par­ko, ir Žu­vi­nin­kų gat­vės re­konst­ruk­ci­jos, ir P. Vi­šins­kio gat­vės ir jos erd­vių pri­tai­ky­mo jau­ni­mui ir ki­tų.

Be­je, Sa­vi­val­dy­bė vi­sai ne­se­niai krei­pė­si į Šiau­lių re­gio­no ta­ry­bą, kad ši iš­brauk­tų iš mies­to UR­BAN pro­gra­mos P. Vi­šins­kio vie­šų­jų erd­vių pri­tai­ky­mo jau­ni­mo reik­mėms pro­jek­tą. Kaip ir pa­da­rė su Drau­gys­tės pro­spek­to re­konst­ruk­ci­ja.

Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius An­ta­nas Bar­tu­lis aiš­ki­na, kad tik trum­pam. Pa­keis kai ku­riuos tech­ni­nius pa­ra­met­rus, „fi­nan­sa­vi­mo in­ten­sy­vu­mą“ ir vėl pa­pra­šys įtrauk­ti. Tik kiek­vie­nas toks „pa­si­tai­sy­mas“ to­li­na mies­tui ža­dė­tą švie­sų ry­to­jų.

Ar­chi­tek­tė at­krei­pė dė­me­sį, kad UR­BAN pro­gra­ma fi­nan­suo­ja­ma eu­ro­pi­niais eu­rais ne tik nau­joms trin­ke­lėms pa­klo­ti. Jos įgy­ven­di­ni­mo tiks­las – gy­ven­to­jų ir ūkio su­bjek­tų skai­čiaus di­dė­ji­mas tiks­li­nė­je te­ri­to­ri­jo­je. Tai reiš­kia, kad vie­šų­jų erd­vių tvar­ky­mas yra skir­tas gy­ve­ni­mo ko­ky­bei ge­rin­ti ir gy­ven­to­jų vers­lu­mui ska­tin­ti: pa­dė­ti esan­čiam vers­lui ir ska­tin­ti kur­tis nau­jam – kavinėms, par­duo­tu­vėms ir pa­na­šiai.

Ar už­teks tam fan­ta­zi­jos?

Kaštonų alėją norėta palikti be kaštonų.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.