Šventieji žeme nevaikšto

Šventieji žeme nevaikšto

Šven­tie­ji že­me ne­vaikš­to

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Tur­ge­lių pre­kiau­to­jai, kir­pė­jos ir ki­ti smul­kie­ji vers­li­nin­kai dar taip ne­se­niai de­juo­da­vo, jog ne­ga­li nei sirg­ti, nei ato­sto­gau­ti, nei ti­kė­tis bent vi­du­ti­nės pen­si­jos. Ne­dar­bin­gu­mo pa­šal­pa jiems ne­prik­lau­sy­da­vo. Ar svei­kas, ar ser­gan­tis, šu­tink į dar­bą, nes die­na pra­bėgs be pa­ja­mų. Atos­to­gos ir­gi ne­prik­lau­sė. Tė­vys­tė ir mo­ti­nys­tė taip pat bu­vo jų as­me­ni­nis rei­ka­las.

Ta­čiau kai val­džia nu­spren­dė pa­keis­ti tvar­ką, pa­di­din­da­ma „Sod­ros“ įmo­kas, de­jo­nės pa­si­su­ko ki­ta kryp­ti­mi. Vers­li­nin­kai bai­mi­na­si, ar pa­vilks di­des­nių mo­kes­čių naš­tą.

Val­džia aiš­ki­na, jog pa­tiems vers­li­nin­kams taip bus ge­riau, nes mo­kė­da­mi dau­giau jie ga­lės gau­ti li­gos pa­šal­pą, mo­ti­nys­tės ir tė­vys­tės iš­mo­kas, di­des­nę se­nat­vės pen­si­ją.

Ta­čiau in­di­vi­dua­lia veik­la už­sii­man­tys lie­tu­vai­čiai ne­no­ri mo­kė­ti šian­die­ni­niams pen­si­nin­kams, nes pa­tys pen­si­jos ga­li ir ne­su­lauk­ti, be to, ne­pa­si­ti­ki „Sod­ros“ sis­te­ma.

Kiek op­ti­mis­tiš­kiau į ši­tą rei­ka­lą žiū­ri dau­giau pa­ja­mų gau­nan­tys pri­va­tūs gy­dy­to­jai, ad­vo­ka­tai ir ki­tų pa­na­šių pro­fe­si­jų at­sto­vai.

Per­ša­si vie­na iš­va­da – ko­kį įsta­ty­mą Sei­mas be­priim­tų, kri­ti­kų ir ne­pa­ten­kin­tų vis tiek at­si­ras. Kaip ras­ti tą auk­so vi­du­rį, kad ir avis bū­tų svei­ka, ir vil­kas so­tus?

Šven­tie­ji ir ne­klys­tan­tys že­me ne­vaikš­to. Tad klys­ti ga­li ir įsta­ty­mų lei­dė­jai, ir tie, ant ku­rių kup­ros nau­ji įsta­ty­mai iš­ban­do­mi.

Vie­nas ži­no­mas Lie­tu­vos eko­no­mis­tas vis kar­to­da­vo, jog veng­ti mo­kes­čių yra amo­ra­lu ir di­de­lė gė­da.

Vo­kie­ti­jo­je mo­ky­to­jais be­si­ruo­šian­tiems bū­ti stu­den­tams dės­ty­to­jai ka­la į gal­vas, kad svar­biau­sias jų už­da­vi­nys – išug­dy­ti są­ži­nin­gus mo­kes­čių mo­kė­to­jus. Apie gar­bę sa­vo mo­kes­čiais iš­lai­ky­ti vals­ty­bę kal­ba­ma jau su pra­di­nu­kais. Ir vo­kie­čiai nuo­lan­kiai mo­kes­čius mo­ka. Net vie­ną kar­tą per sa­vai­tę atei­nan­čią bu­to va­ly­to­ją jie įdar­bi­na le­ga­liai.

Įdo­mu, kaip to­kia dar­bo vie­ta at­ro­dy­tų Lie­tu­vo­je? Tur­būt kaip ste­buk­las. Dar daug so­cia­liai rem­ti­nų, pa­šal­pas ir eu­ro­pi­nius ma­ka­ro­nus gau­nan­čių žmo­nių dir­ba ne­le­ga­liai. O jų darb­da­viai nei už juos, nei už sa­ve ne­no­ri mo­kė­ti mo­kes­čių.

Kaip mo­kes­čių mo­kė­to­ja, kas mė­ne­sį pu­sę to, ką už­dir­bu, įvai­rių mo­kes­čių pa­vi­da­lu ati­duo­dan­ti vals­ty­bei, kar­tais pik­ti­nuo­si, kad kai ku­rie tau­tie­čiai, vai­din­da­mi be­dar­bius, iš tie­sų sėk­min­gai dir­ba ir vi­są už­dar­bį par­si­ne­ša sau­jo­je, ap­lenk­da­mi vals­ty­bę.

Tuo tar­pu aš, le­ga­liai dirb­da­ma, pri­va­lau mo­kė­ti mo­kes­čius nuo pir­mo­jo už­dirb­to eu­ro. Už jų pa­šal­pas, jų li­gas ir ne­dar­bo drau­di­mą, jų vai­kų moks­lą, jų tė­vų pen­si­jas.

Ant­ra ver­tus, jų mo­kes­čių ven­gi­mą ga­li­ma lai­ky­ti ne tik su­kčia­vi­mu, bet ir sa­vo­tiš­ka pro­tes­to for­ma. Žmo­nės – ne kvai­li, ma­to val­džios iš­lai­du­mą.

Mi­nis­te­ri­jos ir ki­tos biu­dže­ti­nės įstai­gos per­ka ne­pa­tei­si­na­mai bran­gius daik­tus, stei­gia ne­rei­ka­lin­gus eta­tus sa­viems, per­mo­ka mi­li­jo­nus už įvai­riau­sias kon­sul­ta­ci­jas ir pa­slau­gas, švais­to Eu­ro­pos pa­ra­mą.

Tad ko­dėl žmo­gus su sa­vo pa­dė­ti­mi pikt­nau­džiau­jan­čiais biu­rok­ra­tais tu­rė­tų da­lin­tis pa­sku­ti­niu kąs­niu? Te­gu jie pir­miau­sia vis­ką iki grū­do su­si­skai­čiuo­ja, ro­do tau­pu­mo bei są­ži­nin­gu­mo pa­vyz­dį. Gal tuo­met są­ži­nin­ges­nis, pi­lie­tiš­kes­nis tap­tų ir kiek­vie­nas pi­lie­tis?

Bu­vo lai­kai, kai į Sei­mo na­rius pre­ten­duo­jan­čių kan­di­da­tų po­rtre­tai ka­bė­da­vo net baž­ny­čio­je. Tik Jė­zaus Kris­taus pa­vyz­džiu nė vie­nas iš jų ne­pa­se­kė.

Štai ir da­bar į Sei­mo pa­kam­pes nu­bloš­kė­me se­ną­sias sis­te­mi­nes par­ti­jas. Iš­rin­ko­me nau­jus, val­džios ir ga­lių dar ne­su­ga­din­tus žmo­nes. Ti­kė­jo­me, jog į val­džią atė­ję tur­tin­gi me­ce­na­tai, dau­gia­vai­kiai tė­vai, po­li­ci­nin­kai, „Ca­ri­to“ at­sto­vai, pro­fe­so­riai, pui­kūs sa­vo sri­ties ži­no­vai bus vi­siems vie­no­dai tei­sin­gi ir są­ži­nin­gai dar­buo­sis var­dan tos Lie­tu­vos.

Bet val­džia yra šva­ri ir mo­ra­li tol, kol ne­pra­de­di kil­no­ti jos pa­ta­lų ir rei­ka­lau­ti dar­bų, o ne pa­ža­dų.

Kai pa­kra­čius pa­ta­lus pra­de­da kris­ti dži­pų is­to­ri­jos, kai sve­ti­miems tai­ko­mi vie­no­kie, o sa­viems ki­to­kie stan­dar­tai, pa­si­ti­kė­ji­mas val­džia pra­de­da tirp­ti lyg po­lai­džio snie­gas. Alt­ruiz­mo iš rin­kė­jo rei­ka­lau­jan­ti val­džia pa­ti yra egois­tė. Ar ateis vi­siš­kas pa­si­ti­kė­ji­mo ato­drė­kis, dar pa­ma­ty­si­me.