
Naujausios
TARP POPSO IR TRADICIJOS (3)
Šventės įsuko į vartojimo ratą
„Šiaulių kraštas“ tęsia diskusiją apie viešas šventes, apie Šiaulių 777–ąjį gimtadienį. „Aušros“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja Virginija Šiukščienė sako, kad, rengiant šventes, pirmiausia trūksta ne pinigų, o idėjos. Dabar kas kartą reikalaujama kuo daugiau žaidimų.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Kokybės nesieja su masiškumu
– Kaip vertinate Šiauliuose vykstančias šventes? Kas jums yra kokybiškas renginys?
– Švenčių kokybė labai įvairi. Dėl darbo specifikos vienaip ar kitaip prisidedu prie miesto švenčių. Kokybės reikia siekti visada. Kokybės nesieju su masiškumu. Ir masinės, didžiulės šventės gali susidaryti iš nedidelių susibūrimų, renginių visumos. Kiekybė man nėra rodiklis, kad šventė pavyko.
Vertinu kamerinius renginius. Ten, kur gali ne tik išgirsti, bet ir padiskutuoti, būti dalyviu.
– Į valstybinių ir miesto švenčių programas įsilieja ir muziejus. Į ką koncentruojatės?
– Valstybinė šventė nėra tik vėliavos pakėlimas Prisikėlimo aikštėje.
Muziejui rūpi, kaip bus paminėta Vasario 16-oji, Kovo 11-oji ar Liepos 6-oji.
Vasario 16-osios, Kovo 11-osios renginiai dėl oro dažniausiai būna salėje. Muziejaus renginiai visada sutraukia besidominčių žmonių ratą. Jie žino, ko galima tikėtis.
Dažniausiai kviečiame lektorių, įdomų žmogų, kad papasakotų, parodytų kažką naujo, netikėto. Šių metų Vasario 16-osios renginyje Gražina Sviderskytė pateikė naują žvilgsnį į Stepono Dariaus ir Stasio Girėno istoriją.
Kovo 11-ąją pasiūlėme šventę, išėjusią į gatves: su trispalvės žygiu vyko ir 1863 metų sukilimo paminėjimas, dalyvavo karo klubai, vyko teatralizuotas parodos atidarymas.
Muziejus turi ir masinių renginių prie Žaliūkių malūno, tarptautinę „Muziejų naktį“.
„Muziejų naktis“, manau, yra kokybiškas ir geras masinis renginys. Per vieną vakarą sutraukiame tiek lankytojų, kiek ne visi didieji miesto renginiai pritraukia.
Mūsų „Muziejų naktis“ vyksta tik keletą valandų. Pernai, kai buvo atidarytas Ch. Frenkelio vilos parkas, apsilankė 5–6 tūkstančiai lankytojų.
Sveikintinos ir kitos idėjos, susijusios su naktimis. Be „Muziejaus naktų“ vyksta ir „Tyrėjų naktis“.
Sėkmingai įgyvendintos „Šiaulių naktys“. Dažnoje Europos šalyje vyksta renginiai, susiję su naktimi – nuo naktinių madų, apsipirkimo iki aukščiausios prabos kultūros renginių.
Žaidimų norisi vis daugiau
– Bet kaip atrasti originalumo Šiaulių dienoms?
– Šiaulių dienų šventės – vienodos. Dėl to kaltinti mistinį „kažką“ lengviausia. Visi skundžiamės, kad nėra pinigų. Bet jei pinigų rytoj atsirastų, kažin, ar būtų idėjų, vertų tų pinigų. Viskas prasideda nuo idėjos.
Daug kas iš Šiaulių dienų organizatorių tikisi, kad kasmet muziejus rengs naują parodą, skirtą miesto istorijai. Nėra prasmės to daryti, nes nieko naujo atrasti nebegali.
Tai, kas susiję su Saulės mūšiu, parodėme, švenčiant 770–ąsias metines. Ką dar galėtume? Nebent atvežti iš Vokietijos originalą su pavadinimo įrašu, bet tai nėra lengva.
Dabar daug kalbama dėl 777 metų sukakties. Manau, kad tris septintukus reikia panaudoti, nes antrą kartą tos pačios datos nebus. Šiemet panaudokime ją, o kitiems metams galvokime kitą idėją. Bet skaičius reikia užpildyti turiniu.
– Kaip išnaudoti miesto istoriją šventėse?
– Kiekvieną „Muziejų naktį“ atrandame temą (buvo elektra, batai, šiemet bus iliuzija).
Džiaugiuosi, kad Kovo 11-ąją ne tik suaktualinome 1863 metų sukilimo 150-ąsias metines, bet ir priminėme apie paminklą, kuris yra vienintelis tokio masto paminklas sukilimui ir sukilėliams Lietuvoje. Dabar jis primirštas, o per atgimimą daug įvykių siejosi su šiuo paminklu Sukilėlių kalnelyje.
– Gal žmonės tik išlepinti švenčių?
– Gal anksčiau švenčių labiau pasiilgdavome? Jų dabar tiek daug, bet mūsų jos nebepatenkina.
Anksčiau metiniams atlaidams buvo ruošiamasi visus metus. Dabar praradome šventės laukimo jausmą. Pažeista pusiausvyra.
Reikalaujama: „Duonos ir žaidimų!“ Ir žaidimų kaskart norisi vis daugiau. Pirmiausia reikėtų rasti pusiausvyrą tarp kasdienybės ir šventės, nes esame įsukti į vartotojišką ratą.
BALANSAS: Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja Virginija Šiukščienė sako, kad reikėtų pusiausvyros tarp kasdienybės ir šventės.