
Naujausios
KOMENTARAS
Suaugusiųjų melas prieš vaikų bejėgiškumą
Regina MUSNECKIENĖ
Lietuva palaidojo keturmetį berniuką. Ne mirusį nuo vėžio. Ne nužudytą teroristų. O užmuštą motinos sugyventinio.
Ligą galima gydyti. Teroristų ar žiaurių svetimų banditų galima pasisaugoti. Bet kokioje situacijoje atsiduria mažas, tik gyventi pradedantis vaikas, kai teroristas kankintojas gyvena šalia, kvėpuoja tuo pačiu oru, iš tos pačios lėkštės ima duonos riekę?
Apie tai, matyt, nepagalvojo nei smurtautoją apklausęs bendraklasis policininkas, nei vaiko teises turinčios ginti tarnybos. O apie smurtą auklėtojai prasitaręs vaikas tapo dar didesniu motinos sugyventinio priešu. Ir jį, pasijutęs, kad turi užnugarį policijoje, smurtautojas galėjo talžyti kiek panorėjęs. Net už tai, kad neištaria skaičių!
Pernai po Saviečių tragedijos, kai nuo alkoholio išprotėjęs jau ir taip nelabai protingas tėvas sumetė į šulinį du savo vaikus, Lietuva buvo sujudusi. Kokį mėnesį po tragedijos savivaldybėse vyko susirinkimai, diskutuota, kaip kovoti prieš smurtą. Paskui viskas nurimo. Viršūnės svarstė priimti ar nepriimti įstatymą, visiškai uždraudžiantį bet kokį smurtą prieš vaikus. Vyresnioji karta prisiminė ir pati neužaugusi be beržinės košės. Gal kartais sveika „užmesti“ nepaklusniam vaikui...
O tuo tarpu tūkstančiai asocialiose, sugyventinių šeimose gyvenančių vaikų ir toliau liko geriančių, amoralių, neturinčių gėdos nė sąžinės, kartais dar ir neprotingų, savo inkstinktams besąlygiškai paklūstančių suaugusių įkaitais. Vaikai troško saugumo, meilės. Deja, kartais negauna net skanesnio kąsnio, yra mušami, ujami. Kur jiems pasiskųsti? Kur pabėgti? Kai suaugusieji nesikiša arba tiki suaugusiųjų melu.
Turintieji prižiūrėti tas šeimas teisinosi, jog nepakankama įstatyminė bazė.
Po metų įvykusi antroji tragedija Kėdainių rajone tarsi susprogdino pritvinkusį skaudulį. Įkandin jos pasipylė pranešimai apie smurtą prieš vaikus Lazdijuose, Vilniuje, Kelmės rajone. Dešimt nuskriaustų vaikų per vieną savaitgalį!
Motinos sugyventinio užmušto keturmečio mirtis parodė, kokio masto tai problema. Iki šiol svetimo vaiko klyksmui buvę abejingi žmonės atsakingiau apsidairė aplink ir pamatė, jog Kėdainių tragedija gali pasikartoti jo kaime, jo laiptinėje, jo miestelyje.
Apie riziką likti kaltoms pačioms jau nebegalvoja darželio auklėtojos. Drąsiau elgiasi socialinės darbuotojos. Dėl mokinio krepšelio, kurį praras, jei vaiką išveš į vaikų namus arba pas globėjus, nustojo drebėti mokytojai. Spontaniškai prasiveržęs pilietiškumo jausmas tarsi užliejo Lietuvą. Ir nereikėjo nė griežtesnių įstatymų!
Pastarosiomis dienomis pasipylę pranešimai apie smurtą prieš vaikus atvėrė skaudžius ne tik mažylių , bet ir jų motinų gyvenimus.
Policijos suvestinėse dominuojantis nusikaltimas – smurtas artimoje aplinkoje. Dažniausiai vyrai smurtauja prieš savo žmonas, sugyventines, savo tėvus ir motinas.
Antai Dangvietuose sumuštų berniukų motina šilumos ieškojo teisto smurtautojo glėbyje.
Šaukėniškė į savo gyvenimą įsileido kalėjime atsėdėjusį žmogžudį. O tas, užuot parodęs dėkingumą, ją primušė už tai, kad laukiasi ketvirto vaiko.
Ar griežtesnis įstatymas dėl smurto prieš vaikus pakeis moterų mentalitetą? Ar jos išmoks atskirti grūdus nuo pelų? Ar ir toliau puls į visokiausio plauko niekšų glėbį – visiškai devalvuodamos motinos vardą ir garbę?
Skaitant policijos pranešimus susidaro įspūdis, kad kai kurios moterys neturi nei moteriškumo, nei motinos instinkto. Kai vyksta konfliktai šeimoje, kartais jos pripučia daugiau promilių negu vyrai.
Ar galime jas kaltinti?
Laimė tiems, kuriems Dievas davė tvirtą valią, sveiką nuovoką, atsakomybės jausmą ir darbštumą. Kai kam šias savybes galbūt išugdė tėvai. Vyresnioji karta nežinojo, kas tai yra neturėti socialinių įgūdžių, mokėti tik gimdyti vaikus, bet nemokėti jų auginti.
Asocialiomis vadinamos moterys su motinos pienu to negavo. Ir niekas neįkrėtė nei pareigos jausmo, nei išminties. Yra visuomenės dalis, kuriai nuolatos reikia prižiūrėtojo. Tik akylai stebimi jie pradeda ne tik daugintis, bet dar prausti ir valgydinti vaikus, rūpintis, kad jiems užtektų duonos ir drabužių.
Taigi, iš prigimties jie laisvi. Nepriklausoma Lietuva jiems dar pridėjo laisvės. Niekas nevarė dirbti, kaip varydavo tarybiniais laikais. Kai nedirbi dar gauni ir pašalpą.
Laisvė sąmoninguosius privertė labai stengtis ir konkuruoti. O silpniesiems leido degraduoti.
Globėjų reikia ne tik skriaudžiamiems vaikams, bet ir jų motinoms. Reikia motinos ir vaiko namų, kuriuose prižiūrimos socialinių darbuotojų motinos pačios rūpintųsi vaikais, tiesiog mokytųsi tai daryti. O tėvai dirbtų ir išlaikytų savo vaikus. Ir nereikėtų globėjams mokėti atlyginimų. Dabar degradavę tėvai visiškai atleidžiami nuo atsakomybės, gali toliau šlaistytis ir vėjais leisti savo gyvenimą.
Po Kėdainių tragedijos pasikartojimo institucijos iš karto paima vaikus iš šeimų, kuriose jie patyrė smurtą. Tai pagirtina, nes išvengiama didesnės tragedijos, iki kurios galbūt bebuvo likęs tik vienas žingsnis. Tačiau kur veš vaikus, kai visiškai nebeliks vaikų namų? Budinčiais globėjais sutinka būti tik vienas kitas.
Ar neatsiras globėjų, kurie svetimus vaikus priglaus tik dėl pinigų? Galbūt jie nemuš globotinių? Bet vargu ar mylės taip, kaip myli savo vaikus? Ar šalia tikrųjų globėjų vaikų gyvenantys globotiniai nejaus savotiškos diskriminacijos?
Kyla daug klausimų. Todėl nereikėtų taip staiga imti ir naikinti patogius, moderniai sutvarkytus vaikų namus. Kodėl negali egzistuoti dvi institucijos? Juolab kad problemos mastas – tikrai didelis. Ar būtina sekti kitų valstybių pavyzdžiu? Kiekvienoje valstybėje sava tvarka, savos tradicijos ir savotiškas žmonių mentalitetas.
Neseniai teko bendrauti su moterimi, globojančia tris svetimus vaikus. Penkerių metų globotinis žymiai mažesnis už trejų metų jos pačios sūnų. Užskurdęs vaikas glaustosi lyg kačiukas, globėją vadina mama ir vis laukia patvirtinimo, kad tikrai yra mylimas. Kai prieš kelis mėnesius atvažiavo į naujuosius namus, mažylis stebėjosi, kad tikrai galima visko valgyti, kiek tik nori.
Kasdien televizijos ekrane bėgančios eilutės ragina netylėti, pranešti apie skriaudžiamus vaikus ir smurtą artimoje aplinkoje. Nuolat skatinamas pilietiškumas galbūt išgelbės ne vieno vaiko gyvybę.
Jeigu per kelis mėnesius vėl nepamiršime Kėdainių tragedijos, galbūt pavyks išvengti vaikžudžių tautos vardo. Ar neužtenka to, kad pirmaujame savižudybėmis ir išgeriamo alkoholio litrais?