Rūpestis dėl gandrų

Rūpestis dėl gandrų

SKAITYTOJAI KREIPIASI

Rūpestis dėl gandrų

Šiaulių rajone sodybą turintis ponas Ignas atėjo klausti, ką jam daryti su gandralizdžiu, susuktu ant aukštos įtampos laidų atramos? Vyras sako žinąs, kad patiems gyventojams paukščių lizdų perkelti nevalia — tai padaryti gali tik elektrikai.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Bijo dėl paukščių

„Praėjusią vasarą už 35 metrų nuo sodybos ant stulpų atramų gandrai susikrovė lizdą. Gandrai jaukūs, po kiemą šalia žmonių vaikštinėja. Tačiau paukščių lizdai šalia aukštos įtampos laidų yra nesaugu — elektros laidai po masyviu lizdu ima pūti, trūkinėti, gali kristi ant žemės“, — pasakojo vyras.

Praėjusią savaitę „gyventojų“ lizde dar nepastebėjęs, tačiau neabejoja, kad tuščias lizdas paukščių dėmesį patrauks. Gandralizdį mato ne tik sodybos šeimininkai. Ponas Ignas pasakojo, jog pro šią vietą dažnai pravažiuoja elektros tinklų avarinės tarnybos automobilis, netoli gyvena ir elektrikas. Tad laikraščio skaitytojas stebisi, kad į lizdą niekas neatkreipia dėmesio ir klausia, kur tokiu atveju gyventojams kreiptis?

Perspėti — prieš dvi savaites

„Jei žmogus sako, kad pro sodybą pravažiuoja avarinė tarnyba, tai dar nereiškia, kad elektrikai turi informaciją apie gandralizdį — gandrai susikrauna naujus lizdus“, — sakė Renatas Stasiūnas, AB “VST“ Šiaulių skyriaus viršininko pavaduotojas ir primena, kad pirma apie gandralizdį reikia pranešti bendrovės Šiaulių abonentiniam skyriui.

Tačiau ir pranešus, sekančią dieną gandralizdžio iškelti negalima, nes elektros vartotojai prieš dvi savaites turi būti įspėjami, kad kažkurį laiką liks be elektros įtampos. Gandralizdžiai paliekami ant tos pačios atramos, tik pakeliami aukščiau, ant specialių stovų.

Kad paukščiai lizdą susikrovę ant elektros laidų atramos, pranešti geriausia žiemą, o ne jau sugrįžtant paukščiams.

Pasak R. Stasiūno, Šiaulių skyriuje, kuris aptarnauja ir dalį Šiaulių rajono, perkeliamų gandralizdžių nėra daug — apie dvylika ir saugiau iškelta daugiau nei pusė lizdų.

AB „VST“ gandrus išsaugoti pradėjo prieš keletą metų. Ir ne tik todėl, kad baltasis gandras yra Lietuvos simbolis.

Dėl gandralizdžių įmonė patiria nuostolių, gadinama elektros įranga. Lizdo šakoms sujugus laidus, dalis srovės nuteka į žemę; nuo gandrų išmatų laidai oksiduojasi ir gali nutrūkti. Laidai gali nutrūkti ir nuo lizdo svorio.

„Nutrūkus laidui yra pavojus, kad ir žmonės gali nukentėti“, — sakė R. Stasiūnas.

LIZDAS: Gandrai masyvius lizdus mėgsta krauti ant elektros laidų atramų.

Jono TAMULIO nuotr.