Ruošiamasi nutraukti korupcijos bambagyslę

Ruošiamasi nutraukti korupcijos bambagyslę

Šiaulių kultūros programoms skirtas daugiau nei milijonas litų dalijamas pagal seną, išbandytą ir garantuotą metodą. Tie patys žmonės kuria projektus ir patys pasiskiria savo projektams finansavimą. Įvardinama, kad tai — korupcinė sistema.

Po „Šiaulių krašto“ publikacijos “Dėl pinigų kultūrininkai vienijasi į klaną“ (2007 12 05), kurioje suskaičiuota, kaip vadinamieji kultūros ekspertai pasidalijo sau pinigus, mieste kilo diskusijų banga. Drabstytasi purvais, kaltinimais, siūlyta slėptis po pernykščiais lapais, kad tik būtų nukreiptas dėmesys nuo esmės: ar skaidriai dalijami kultūros programoms skirti pinigai. Ar gali tas pats žmogus rengti projektą, jį pats svarstyti ir pasiskirti sau pinigus?

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Žaidimo nebetęs

Genadijus MIKŠYS, Šiaulių miesto meras, kultūros darbuotojų sueigoje iškėlė problemą, kad kultūros programų pinigų negali dalyti patys projektų teikėjai.

— Įdomumo dėlei norėjau išgirsti kultūrininkų nuomonę ir matėt kaip visi šoko prieš. Suprantu, kad yra noras patiems skirstyti ir patiems gauti tuos pinigus, bet ne jų kompetencijai spręsti, kas turi dalyti tuos pinigus. Pinigai — miesto biudžeto, ir jų dalybų taisykles turi nustatyti miesto politikai. Kad ir kaip kultūrininkai norėtų toliau tęsti tokį žaidimą, bus taip, kaip nuspręs politikai. Tai aš pažadu, kaip meras.

Tai mano, ir kaip miesto piliečio, asmenine nuomone, kad ekspertai negali būti pinigų gavėjai: dėl skaidrumo, dėl to, kad nebūtų išankstinių asmeninių susitarimų.

Būtina atskirti dalytojus ir gavėjus

Juozas PABRĖŽA, Šiaulių miesto tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas:

— Labai blogai vertinu situaciją dėl kultūros programų pinigų skirstymo. Jeigu patys komisijos ekspertai yra projektų teikėjai ir patys pretenduoja į tuos pinigus — aiškus interesų konfliktas. Paraiškų teikėjai jokiu būdu negali dalyvauti pinigų skirstyme. Esu kategoriškai prieš tai.

Šiuo klausimu jau kalbėjausi su Administracijos direktoriaus pavaduotoju Mykolu Kostka, artimiausiu metu komiteto posėdyje svarstysime šį klausimą ir atidžiau pasižiūrėsime, kas kokius interesus turi. Aišku, kad būtina atskirti paraiškų teikėjus ir pinigų gavėjus.

Reikia pašukuoti prieš plauką

Elena MOCKUVIENĖ, Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto narė:

— Kaip gali būti skaidru, jeigu patys sau pinigus pasiskiria? Ta problema yra ir su sveikatos programų pinigais. Juk nuolat tie patys projektai, tos pačios projektų teikėjų pavardės ir jie sau dar pasiskiria pinigus. Už tai nieko naujo Šiaulių kultūros gyvenime — tas pats per tą patį.

Pinigus skirstyti gali tik nesuinteresuoti tais pinigais žmonės — juk tai aiškus interesų konfliktas. Tokius pinigų dalytojus sau reikia kaip reikiant prieš plauką pašukuoti ir pasibaigs visi interesai, kai bus atskirta, kad projektus gali teikti tik nedalyvaujantys skirstytojų komisijų darbe.

Tikiuosi, kad situacija kiek pasikeis, nes rengiamasi sudaryti antikorupcinę komisiją, kurioje dirbs Tarybos nariai. Gal ji nutrauks tą bambagyslę? Na, kiek tie patys žmonės gali sėdėti ekspertų komisijose ir tuos pačius projektus teikti.

Gremėzdiška sistema

Raimundas BALZA, Šiaulių miesto Kultūros tarybos pirmininkas, Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius:

— Dabartinės ekspertų komisijos, skirstančios kultūros programų pinigus, — gremėzdiškas darinys, jose aiškiai per daug žmonių. Idealiausias būdas: pinigų negali skirstyti žmonės, kurie patys teikia projektus. Nemanau, kad neatsirastų žmonių, kurie metus ar dvejus pasiaukotų komisijos darbui, bet patys neteiktų projektų.

Yra kitas būdas, kurį naudoja solidūs fondai: tiesiog samdomi nepriklausomi, nesuinteresuoti ekspertai. Tuos kultūros projektus įvertinti gali ir dešimt žmonių, nereikia keturiasdešimties. Suprantama, toje ekspertų komisijoje turėtų dirbti žmonės už atlygį. Gal toks variantas būtų pigesnis ir, aiškiai, skaidresnis.

Jeigu Savivaldybė skirtų lėšų įstaigoms, kurios tiesiogiai jai yra pavaldžios, galbūt nebereikėtų net projektų rašyti.

Dvigubas žaidimas ir spaudimas

Sigita MILVIDIENĖ, Šiaulių kultūros centro Etnokultūros skyriaus vedėja, prieš porą metų savanoriškai atsistatydinusi iš ekspertų komisijos, kad nebūtų painiojami interesai skirstyti ir gauti pinigus:

— Apsisprendžiau nebedirbti ekspertų komisijoje dėl etikos. Nebenorėjau dalyvauti dvigubame žaidime. Dirbdama ekspertų komisijoje jaučiau tam tikrą spaudimą, nuolatinius priekaištus: kodėl vienam ar kitam projektui neskirta pinigų, kodėl skirta per mažai. Labai sunku nešališkai žiūrėti į savo ir kolegų darbą.

Žinau, kad ne visi projektus rašo patys, todėl tenka svarstyti puikiai parašytus projektus, kurie iš tikrųjų prastai įgyvendinami. Šiauliuose mes vieni kitus gerai pažįstame ir žinome, kas ką gali, kas ko vertas.