Prisikėlimo aikštė padovanojo lobį

Prisikėlimo aikštė padovanojo lobį

Pri­si­kė­li­mo aikš­tė pa­do­va­no­jo lo­bį

Penk­ta­die­nį Šiau­lių Pri­si­kė­li­mo aikš­tė už­mi­nė mįs­lę: ras­tas, spė­ja­ma, XVII am­žiaus mo­ne­tų lo­bis. Mo­ne­tos ap­tik­tos iš­kas­to­se že­mė­se. Ke­le­tas jų gu­lė­jo pa­vie­nės, ki­tos iš­li­ko au­di­nio lie­ka­no­se. Iš pir­mo žvilgs­nio skai­čiuo­ja­ma, kad lo­by­je – per 100 mo­ne­tų, grei­čiau­siai – Li­vo­ni­jos Kris­ti­nos (1632–1654) ši­lin­gai.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Mo­ne­tų būk­lė blo­ga

Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus ar­cheo­lo­gė Vir­gi­ni­ja Os­ta­šen­ko­vie­nė ro­do į dė­žu­tes su­dė­tas mo­ne­tas ir vil­no­nio au­di­nio lie­ka­nas.

Ra­di­nys penk­ta­die­nį prieš­piet bu­vo ap­tik­tas iš­kas­to­se že­mė­se. Iš ku­rios tiks­liai aikš­tės vie­tos jos bu­vo su­stum­tos, neaiš­ku.

Mu­zie­ji­nin­kai, ga­vę in­for­ma­ci­ją apie ke­lias iš­by­rė­ju­sias mo­ne­tas, nu­vy­kę ra­do ir su­rin­ko ne tik pa­vie­nes, bet ir su­suk­tas į vil­no­nį au­di­nį.

Mo­ne­tos – su­si­spau­du­sios kaip kumš­tis, ant kai ku­rių net ma­ty­ti įsi­rė­žęs au­di­nys.

V. Os­ta­šen­ko­vie­nei va­kar į pa­gal­bą at­sku­bė­jo mu­zie­jaus nu­miz­ma­ti­kos spe­cia­lis­tas An­ta­nas Jan­kū­nas.

Mu­zie­ji­nin­kas mau­na­si pirš­ti­nes ir įdė­miai ima ap­žiū­ri­nė­ti mo­ne­tas. „Ar jos vi­sos vie­no­dos?“ – tei­rau­ja­si. V. Os­ta­šen­ko­vie­nė paaiš­ki­na, kad mo­ne­tų būk­lė la­bai blo­ga, jos su­ke­pu­sios, su­li­pu­sios, tad kol kas neaiš­kus ir jų skai­čius. Fak­tas, kad mo­ne­tų bus per šim­tą.

A. Jan­kū­nas ban­do pa­ža­lia­vu­sio­se, su­ki­bu­sio­se mo­ne­to­se įžiū­rė­ti bent ko­kį įra­šą ar ženk­lą. Abu mu­zie­jaus dar­buo­to­jai su­ta­ria, kad vie­no­je iš mo­ne­tų ga­li­ma iš­skai­ty­ti, jog tai – Kris­ti­nos ši­lin­gas. Kris­ti­na bu­vo XVII am­žiaus Šve­di­jos ka­ra­lie­nė.

Pir­mi­niu A. Jan­kū­no įver­ti­ni­mu, grei­čiau­siai ra­di­nys ir bus Kris­ti­nos lai­kų ši­lin­gai. Po iš­sa­maus ty­ri­mo paaiš­kės, ar tarp jų yra ir ki­tų mo­ne­tų.

„Bū­tų leng­viau, jei ma­ty­tų­si, kas yra mo­ne­tos vi­du­ry­je: Vy­tis, ere­lis ar ka­rū­na“, – sa­ko A. Jan­kū­nas. Vie­no­je iš mo­ne­tų ga­li­ma įžiū­rė­ti rai­des, jų trum­pi­nys ga­li reikš­ti „Die­vo ma­lo­nę“ ir nu­ro­dy­ti val­do­vą.

„Ką ga­li­me at­mes­ti, kad čia tik­rai nė­ra rub­liai, jie di­des­ni“, – sa­ko nu­miz­ma­ti­kos spe­cia­lis­tas.

Ras­ti pi­ni­gai nu­kal­ti iš va­rio, grei­čiau­siai, Ry­gos ka­lyk­lo­je.

Šių die­nų vie­no ši­lin­go ver­tė – 1–2 eu­rai. Šios smul­kios mo­ne­tos daž­nos, tad lo­bio ver­tė grei­čiau­siai bū­tų apie 200 eu­rų.

Pa­sak A. Jan­kū­no, šie ši­lin­gai bu­vo pla­čiai pa­skli­dę, jų ga­lė­jo bū­ti nu­kal­din­ta 1,2 mi­li­jar­do vie­ne­tų.

Pa­sak V. Os­ta­šen­ko­vie­nės, da­bar lau­kia di­de­lis ir il­gas dar­bas: mo­ne­tas pir­miau­sia rei­kės at­skir­ti, nu­va­ly­ti, su­skai­čiuo­ti, nu­sta­ty­ti no­mi­na­lą, iš­sau­go­ti vil­no­nį au­di­nį. Šiuos dar­bus pla­nuo­ja­ma pa­ti­kė­ti res­tau­ra­to­riams Vil­niu­je.

Ra­di­niai taps eks­po­na­tais

„Toks kie­kis mo­ne­tų man – pir­mas ra­di­nys. Vi­sus nu­ste­bi­no. Ar­cheo­lo­gi­jo­je taip bū­na: ten, kur ti­kie­si, ga­li nie­ko ne­ras­ti, o ras­ti ten, kur ne­tu­rė­tų bū­ti“, – sa­ko V. Os­ta­šen­ko­vie­nė.

Pu­sę me­tų, vyks­tant dar­bams, vi­si ar­cheo­lo­gų klau­si­nė­da­vo, ar ran­da lo­bį. „Ra­miai pa­si­ža­dė­da­vau, kad kai tik ra­siu, pa­si­da­ly­siu, da­bar da­ly­tis ne­be­si­no­ri“, – juo­kia­si ar­cheo­lo­gė.

At­lik­da­mi Šiau­lių Pri­si­kė­li­mo aikš­tės ty­ri­mus, ar­cheo­lo­gai šie­met ra­do ir per pen­kias­de­šimt pa­vie­nių mo­ne­tų: nuo XVII iki XXI am­žiaus, jos ati­duo­tos pre­ven­ci­niam kon­ser­va­vi­mui.

„Jų būk­lė ir­gi la­bai pra­sta, net ca­ri­nės, ir tos, ge­ro­kai ap­si­ne­šu­sios. Iki šiol se­niau­si bu­vo ras­ti Jo­no Ka­zi­mie­ro ši­lin­gai“, – sa­ko ar­cheo­lo­gė.

V. Os­ta­šen­ko­vie­nė skai­čiuo­ja, kad iš vi­so Pri­si­kė­li­mo aikš­tė­je su­rink­ta per 10 tūks­tan­čių ra­di­nių, jie plau­na­mi, va­lo­mi, skai­čiuo­ja­mi.

Yra ra­di­nių ir Til­žės gat­vė­je. Ap­tik­tos se­no­jo už­sta­ty­mo lie­ka­nos, ke­lių sluoks­nių grin­di­niai. Pa­gal iš­li­ku­sias struk­tū­ras bus ga­li­ma nu­sta­ty­ti bu­vu­sį gat­vės plo­tą.

Atei­ty­je ra­di­niai pa­pil­dys „Auš­ros“ mu­zie­jaus eks­po­zi­ci­ją.

Pri­si­kė­li­mo aikš­tė­je ar­cheo­lo­gi­niai dar­bai baig­ti, da­bar ar­cheo­lo­gai pri­žiū­ri Til­žės gat­vės at­kar­pą nuo Vil­niaus iki Vy­tau­to gat­vės. Ši vie­ta jau to­liau nuo cent­ro, ar­cheo­lo­giš­kai ma­žiau įdo­mi, bet už­sta­ty­mai ke­lio­se vie­to­se taip pat bu­vo už­fik­suo­ti.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Lo­bį su­da­ro smul­kios mo­ne­tos.

Ras­tos mo­ne­tos – pra­stos būk­lės, su­li­pu­sios į krū­vą, tad sun­ku iš kar­to nu­sta­ty­ti, ko­kios jos ir kiek jų yra.

Vil­no­nio au­di­nio lie­ka­nos, jo­se bu­vo mo­ne­tos.

Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus nu­miz­ma­ti­kos spe­cia­lis­tas An­ta­nas Jan­kū­nas ir ar­cheo­lo­gė Vir­gi­ni­ja Os­ta­šen­ko­vie­nė sten­gia­si nu­sta­ty­ti, ko­kios mo­ne­tos su­da­ro lo­bį.

Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus nu­miz­ma­ti­kos spe­cia­lis­tas An­ta­nas Jan­kū­nas ma­no, kad ras­tos mo­ne­tos ga­li bū­ti Kris­ti­nos ši­lin­gai. Neat­me­ta­ma, kad ja­me ga­li bū­ti ir ki­to­kių mo­ne­tų.

Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus ar­cheo­lo­gė Vir­gi­ni­ja Os­ta­šen­ko­vie­nė sa­ko, kad da­bar lau­kia di­de­lis ir il­gas dar­bas: mo­ne­tas pir­miau­sia rei­kės at­skir­ti, nu­va­ly­ti, su­skai­čiuo­ti, nu­sta­ty­ti no­mi­na­lą, taip pat – iš­sau­go­ti vil­no­nį au­di­nį.

Nus­ta­ty­ti, ko­kios ras­tos mo­ne­tos, pri­reiks lai­ko.