Pasityčiojimas iš darbo

Pasityčiojimas iš darbo

Pa­si­ty­čio­ji­mas iš dar­bo

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Dėl ma­žų pie­no su­pir­ki­mo kai­nų Vil­niu­je pro­tes­ta­vę ša­lies ūki­nin­kai ke­lis ar ke­lio­li­ka cen­tų, ku­riuos jiems mo­ka už lit­rą pie­no per­dir­bė­jai, pa­va­di­no pa­si­ty­čio­ji­mu iš dar­bo.

Di­džią­ją da­lį nau­dos, pri­žiū­rė­da­mas ir iš­lai­ky­da­mas gy­vu­lį, su­ku­rian­tis žem­dir­bys gau­na be­ne ma­žiau­sią­ją da­lį pa­ja­mų ly­gi­nant su per­dir­bė­jais ir pre­ky­bi­nin­kais.

Dras­tiš­kai su­ma­ži­nus ža­lia­vi­nio pie­no kai­nas, iš­ti­sos ban­dos pie­nin­gų, lie­tu­vį ga­lė­ju­sių mai­tin­ti kar­vių iš­ke­lia­vo į Len­ki­ją ar­ba į Ute­nos mė­sos kom­bi­na­tą. Kai ku­rie ūki­nin­kai ne­ga­lė­jo su­si­tai­ky­ti su ta min­ti­mi, jog jų dar­bas jiems pa­tiems ne­ša ne pel­ną, o nuo­sto­lius.

Per­dir­bė­jai ir pre­ky­bi­nin­kai jų ne­no­ri pri­siim­ti ar­ba pri­sii­ma tik ma­žą da­le­lę. Nors bū­tent per­dir­bė­jų prie­der­mė ieš­ko­ti nau­jų rin­kų, ga­min­ti il­gai ne­gen­dan­čius pro­duk­tus, o pre­ky­bi­nin­kų – ma­žin­ti pie­no pro­duk­tų kai­nas, kad di­dė­tų var­to­ji­mas.

Žem­dir­bys šio­je si­tua­ci­jo­je nie­ko ne­ga­li ir ne­tu­ri pa­keis­ti. Jis są­ži­nin­gai at­lie­ka sa­vo mi­si­ją – mel­žia kar­ves, ruo­šia joms pa­ša­rus, rū­pi­na­si gy­vu­lių svei­ka­ta. Ne­bent kū­ry­biš­kiau pri­si­tai­ky­ti prie po­ky­čių, koo­pe­ruo­tis, kaip sa­ko že­mės ūkio mi­nist­rė.

Kri­zė pie­ni­nin­kys­tę kre­čia jau dau­giau kaip me­tai. O apie nau­jas rin­kas kol kas tik kal­ba­ma. Per­dir­bė­jai ir pre­ky­bi­nin­kai ei­na leng­viau­siu ke­liu nuo­sto­lius pri­mes­da­mi ūki­nin­kams.

O Lie­tu­vos pir­kė­jai už na­tū­ra­laus pie­no lit­rą pre­ky­bos tink­luo­se mo­ka po 80 cen­tų – tai maž­daug de­šimt kar­tų dau­giau ne­gu per­dir­bė­jai mo­ka ūki­nin­kui.

Dar­bo kai­nos ir ver­tės pro­ble­ma – ak­tua­li ne tik že­mės ūky­je. At­ly­gi­ni­mai Lie­tu­vo­je yra vie­ni iš ma­žiau­sių Eu­ro­pos Są­jun­go­je. Kai­nos, de­ja, ati­tin­ka, o kar­tais ir vir­ši­ja Eu­ro­pos vi­dur­kį.

Ar­tė­jant rin­ki­mams į Sei­mą po­pu­lia­ru­mo siek­da­mos par­ti­jos „iš­mu­šė“ mi­ni­ma­lios al­gos pa­kė­li­mą iki 350 eu­rų. Ta­čiau, su­mo­kė­jęs mo­kes­čius vals­ty­bei ir „Sod­rai“ į ran­kas žmo­gus vis­tiek ne­gau­na nė tri­jų šim­tų eu­rų. Tuo tar­pu Eu­ro­pos sen­bu­vė­se vals­ty­bė­se mi­ni­ma­laus iš­gy­ve­ni­mo ri­ba sie­ja­ma su tūks­tan­čiu eu­rų. Tai­gi, lie­tu­viui nau­da iš to pa­kė­li­mo – ne ka­žin ko­kia.

Kiek pa­pras­čiau kel­ti mi­ni­ma­lius at­ly­gi­ni­mus vals­ty­bi­nia­me sek­to­riu­je. Vals­ty­bė ski­ria rei­kia­mas su­mas pa­di­din­tiems at­ly­gi­ni­mams. Be to, mi­ni­ma­laus at­ly­gi­ni­mo di­di­ni­mas tei­gia­mai at­si­lie­pia ir dau­giau ne­gu mi­ni­mu­mą gau­nan­čių dar­buo­to­jų al­goms.

Tuo tar­pu pri­va­taus vers­lo įmo­nės pa­pil­do­mas su­mas tu­ri iš kaž­kur paim­ti.

O pai­ma ma­žin­da­mi eta­tų ir vers­da­mi li­ku­sius dar­buo­to­jus dirb­ti už du. Be to, mi­ni­ma­laus at­ly­gi­ni­mo kė­li­mas nie­kaip neat­si­lie­pia aukš­tes­nės kva­li­fi­ka­ci­jos dar­buo­to­jų at­ly­gi­ni­mams.

Aukš­tuo­sius moks­lus bai­gę pui­kūs sa­vo pro­fe­si­jos ži­no­vai tu­ri ten­kin­tis gau­da­mi ke­lio­mis de­šim­ti­mis eu­rų dau­giau už va­ly­to­jas ir kiem­sar­gius.

Ar tai ne pa­si­ty­čio­ji­mas iš jų dar­bo ir kom­pe­ten­ci­jos?

Ant­ra ver­tus, to­kio­je pro­vin­ci­jo­je kaip, pa­vyz­džiui, Šiau­lių ap­skri­tis ne­daug ir tė­ra stam­bių, ge­rai be­si­ver­čian­čių įmo­nių. Dau­ge­lis tik ba­lan­suo­ja ties iš­li­ki­mo ri­ba.

Kaip jų biu­dže­tui at­si­lie­pia mi­ni­ma­laus at­ly­gi­ni­mo kė­li­mas? Juk jei­gu šei­ma su­si­de­da iš pen­kių žmo­nių, o tu­ri tik tris už­klo­tus, du šei­mos na­riai tu­rės mie­go­ti neuž­sik­lo­ję.

Ned­rįs­čiau tvir­tin­ti, jog ne­rei­kia kel­ti mi­ni­ma­laus at­ly­gi­ni­mo. At­ly­gi­ni­mai Lie­tu­vo­je – kri­tiš­kai ma­ži. Ta­čiau jie tu­rė­tų pro­por­cin­gai kil­ti ir dau­giau ne­gu mi­ni­mu­mą gau­nan­tiems kva­li­fi­kuo­tiems dar­buo­to­jams. Tik tuo­met bū­tų vyk­do­mas so­cia­li­nis tei­sin­gu­mas. Ant­raip ne­be­lie­ka mo­ty­va­ci­jos nei siek­ti aukš­tų­jų moks­lų, nei stro­piai, at­sa­kin­gai il­gus me­tus vie­nam darb­da­viui dirb­ti.

Pi­gi Lie­tu­va. Pi­gios dar­bo jė­gos kraš­tas. Ta­čiau pra­gy­ve­ni­mo kai­na čia ne ką ski­ria­si nuo ge­ro­vės ša­li­mis va­di­na­mų Eu­ro­pos vals­ty­bių. Tik to­dėl, kad dau­ge­lis šei­mų tu­ri nuo­sa­vą būs­tą ar­ba iš vi­sų jė­gų sten­gia­si jį įsi­gy­ti, žmo­nės čia dar su­du­ria ga­lą su ga­lu.

Jei­gu lie­tu­viai nuo­mo­tų­si būs­tą iki pen­si­jos, kaip da­ro ne­ma­ža da­lis Eu­ro­pos mies­tų gy­ven­to­jų, pu­sė Lie­tu­vos at­si­dur­tų gat­vė­se.

Gelbs­ti ir lie­tu­vio įpro­čiai krapš­ty­tis sa­vo so­de, au­gin­ti dar­žo­vę, vai­sių, gy­vu­lių. De­ja, šie įpro­čiai jau taip pat slops­ta. Gy­ve­ni­mo bū­du ar­tė­ja­me prie Eu­ro­pos. O pra­gy­ve­ni­mo ly­giu – vis la­biau at­si­lie­ka­me. Pa­na­šu, jog ki­taip ir ne­bus.

An­tai Kel­mė­je, kur jau gy­vuo­ja pen­ki di­die­ji pre­ky­bos cent­rai ir pul­kas ma­žų par­duo­tu­vė­lių, dar sta­to­mas nau­jas "Lidl Lie­tu­va" pre­ky­bos cent­ras. Ki­tuo­se mies­tuo­se jau pa­sta­čiu­si par­duo­tu­ves ir įdar­bi­nu­si ke­lis tūks­tan­čius žmo­nių bend­ro­vė gi­ria­si, jog mo­ka la­bai ge­rus at­ly­gi­ni­mus – po 3,33 eu­ro už va­lan­dą.

Ats­kai­čius mo­kes­čius, par­da­vė­jai liks – dau­giau kaip po du eu­rus už va­lan­dą. Par­da­vė­ja, dirb­da­ma slen­kan­čiu gra­fi­ku, gaus apie 400 eu­rų į ran­kas.

To­kiais at­ly­gi­ni­mais lie­tu­vius vi­lio­ja ir da­nų įkur­ti ver­pa­lų fab­ri­kai, vil­nų kar­šyk­los, žu­vies per­dir­bi­mo įmo­nės.

Ar šie in­ves­tuo­to­jai tik­rai yra Lie­tu­vos ge­ra­da­riai? Juk Vo­kie­ti­jo­je to pa­ties "Lidl" pre­ky­bos cent­ro par­da­vė­jos už va­lan­dą dar­bo gau­na bent po 8,5 eu­ro. Da­niš­ki dar­bo įkai­niai – dar bent pu­sant­ro kar­to di­des­ni už vo­kiš­kus.

Tai lie­tu­vai­čiai – šių įmo­nių ge­ra­da­riai, ku­rian­tys sve­tim­ša­liams da­niš­ką, vo­kiš­ką pri­dė­ti­nę ver­tę už men­ką lie­tu­viš­ką at­ly­gi­ni­mą, lei­džian­tį ap­si­gin­ti nuo ba­do.

Ne­pa­gar­bą dar­bui ro­do ir kai ku­rie ne­lanks­tūs įsta­ty­mai. Pa­vyz­džiui, Vo­kie­ti­jo­je be­dar­bio pa­šal­pą gau­nan­tis žmo­gus ga­li tu­rė­ti taip va­di­na­mą mi­ni dar­bą. Šį dar­bą siū­lan­tys darb­da­viai ne­mo­ka už dar­buo­to­ją nei so­cia­li­nio drau­di­mo, nei mo­kes­čių vals­ty­bei. Dar­buo­to­jui siū­lo po­ros ar tri­jų va­lan­dų dar­bą ir mo­ka ati­tin­ka­mai ne­di­de­lį at­ly­gi­ni­mą.

Ta­čiau dar­buo­to­jas ne­pra­ran­da be­dar­bio sta­tu­so. Jis drau­džia­mas, gau­na pa­šal­pą.

Lie­tu­vo­je kad ir ma­žo dar­be­lio už ke­lias­de­šimt eu­rų be­sii­man­tis be­dar­bis iš­brau­kia­mas iš be­dar­bių są­ra­šų, ne­ten­ka so­cia­li­nių ga­ran­ti­jų ir pa­ra­mos. Dar tu­ri su­si­mo­kė­ti už svei­ka­tos drau­di­mą. Ėmę­sis ko­kios veik­los pa­ti­ria tik nuo­sto­lius.

Lai­ki­ną dar­bą pa­gal taip va­di­na­mus kvi­tus jis ga­li dirb­ti tik pas ūki­nin­kus ar­ba miš­ki­nin­kys­tės įmo­nė­se. Tai, be­je, ne kiek­vie­nam yra pa­trauk­lu. Juk kai­muo­se ir mies­te­liuo­se gy­ve­na iš­si­la­vi­nu­sių žmo­nių, ku­rie gau­tų bent po­ros va­lan­dų dar­bą pa­gal sa­vo pro­fe­si­ją ir taip in­teg­ruo­tų­si į dar­bo rin­ką. Šian­die­ni­nė sis­te­ma, de­ja, ne­ska­ti­na, o tik at­pra­ti­na dirb­ti.