O jeigu rytoj karas?

O jeigu rytoj karas?

ASMENIŠKAI

O jeigu rytoj karas?

Loreta KLICNER

loreta@skrastas.lt

Jau žinau, kad jeigu bėgiodama parke pamatai iš tamsos išnyrančius ginkluotus vyrus, tai reiškia karines pratybas. O jeigu prie sodybos pusę dienos stovi tanketė, kurios visi atpažinimo ženklai yra užklijuoti, tai irgi reiškia karines pratybas. O ką reiškia kaukiančios sirenos, vakar pradėjau abejoti.

Ryte atsakingas pareigūnas pranešė, kad tikrins perspėjimo sistemą – kauks sirenos. Valstybės piliečiai ta proga gaus specialius pranešimus į mobiliuosius telefonus.

Iki šiol apie stichines nelaimes sužinodavau pažiūrėjusi pro langą ar dingus elektrai, bet kai karinė technika pradėjo sukinėtis aplinkui namus, suklusau: reikia gauti tą pranešimą! Tik sužinoti gyvybiškai svarbią žinią valstybėje, kuri gyvena karo pasienyje, yra beveik tas pats, kaip sulaukti karo pabėgėlių iš Sirijos.

Jau minėtas pareigūnas paaiškino, kad pačiam reikia tinkamai nustatyti savo telefoną, nes žmogus laisvas – turi sutikti gauti informaciją apie karą ar stichinę nelaimę. O gal jis nenori sulaukti blogų žinių? Prisiminiau pranešimą  apie euro įvedimą – SMS atsiuntė nepasiklausę ir nereikėjo jokių „nustatymų“. Geroji naujiena?

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento tinklalapyje susirandu informaciją, kaip nustatyti telefoną. Pasirenku modelį ir gaunu žinią: „Korinio transliavimo funkcija aktyvuojasi tik „Omnitel“ tinkle“. Bet aš esu kito tinklo vartotojas.

Skambinu nurodytais telefonais. Vyriškis patvirtina: taip, jūsų telefonas netinka, tinklas netinka, bet galima parsisiųsti programėlę „GPIS 112“ iš virtualios krautuvės ir instaliuoti savo telefono aparate. Dar jis kažką paaiškina apie tai, kad  daug telefonų aparatų iš Amerikos, o ten gamintojai įdiegę kažkokį „prezidentinį pranešimą“, bet jo naudoti Lietuvoje negali, nes iš mūsų Prezidentūros yra gavę skundų ir taip toliau, ir taip toliau.

Mandagus vyriškis pasitaikė, paklausiau, o ką daryti kaime tėvams, kurie neturi interneto mobiliajame ir negali parsisiųsti programėlės? „Tai kas turi pasirūpinti tėvais?“ – šūvis man klausimu. Nebesiginčijau: susiradau programėlę, parsisiunčiau, daug sykių teko spausti „Sutinku“, reikalavo net kraujo grupės. Atkakliai turi įrodyti, kad nori sužinoti apie pavojų.

Laukiu 11 val. 52 min. Laukiu ir po 12 val. Nieko, jokios žinios nei apie sirenas, nei kad esu kažkur pasijungusi. Klausiu patikimiausio šaltinio – kolegos, IT profesionalo, kaip jis – ar informuotas? Ne, irgi laukia. Viską atlikęs pagal instrukcijas, bet žinios – jokios. Anksčiau jam bent hieroglifus SMS atsiųsdavo, bet dabar tylu.

Šiauliuose vakar tikrai kaukė sirenos, o kaime kaimynas pjūklu genėjo šakas. Tiek tų žinių.