Netradicinėje vietoje – netradicinio spektaklio eskizas

Netradicinėje vietoje – netradicinio spektaklio eskizas

Netradicinėje vietoje – netradicinio spektaklio eskizas

Vakar Šiaulių universiteto (ŠU) bibliotekoje prasidėjo atviros dirbtuvės, kuriose statomas spektaklio eskizas pagal Pedro Lenz knygą „Čia aš varatarius“. Tai, kad aktoriai prabils šiaulietiškai, jau sulaukė nevienareikšmės reakcijos mieste.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Kita erdvė

Prieš dešimtą valandą ryto koridoriuje rikiuojasi keliolika būsimų aktorių. ŠU Menų fakulteto Teatro katedros dėstytojai režisierius Antanas Gluskinas ir doc. dr. Nomeda Šatkauskienė būsimuosius aktorius po vieną pasikviečia pokalbio.

Dauguma atėjusiųjų – studentai, prisijungė ir moksleivių. „Atėjau darbo metu“, – rankomis skėsteli nenorėjęs būti matomas vyriausias atrankos dalyvis.

Vieni informaciją susirado per socialinį tinklą, kitus paragino draugai. „Sudomino, norėjosi išbandyti save“, – sakė dirbtuvių dalyviai.

ŠU Menų fakulteto Teatro katedros Estrados meno specialybės ketvirtakursė Viktorija Kulbokaitė atėjo kartu su keturiais kurso draugais. Studentė daug klausimų nesulaukė – dėstytojas ją pažįsta.

„Sudomino, kad dirbtuvės vyksta ne Mokomajame teatre, kur nuolat būna mūsų paskaitos, o kitoje erdvėje. Naujos pažintys, nauji žmonės, įdomus projektas, manau, bus į naudą“, – linksmai kalbėjo Viktorija. Dėl šiaulietiško kalbėjimo problemų merginai nekyla, ji – šiaulietė.

Rezultatas – eskizas

A. Gluskinas pirmiausia norėjo susipažinti su kiekvienu atėjusiu, išgirsti lūkesčius.

Pasak režisieriaus, repeticijos vyks demokratiniu pagrindu: niekas neturės pagrindinio vaidmens, visi bus svarbūs.

„Dirbtuvėse dalyvaus visi atėję: kas išgyvens, kas išlaikys. Svarbiausia, kad žmogus būtų kūrybingas, – sakė A. Gluskinas. – Svarbu, kad mokėtų šiaulietiškai. Žinoma, per savaitę galima išmokti perskaityti. Pavyzdžiui, man, vilniečiui, knygos skaitymo pradžia buvo sunki. Kalbėjau su kitais – jiems irgi buvo sunku. Skaitydamas laužai smegenis, tarsi verti iš užsienio kalbos.“

N. Šatkauskienė atkreipė dėmesį, kad visus suintrigavo netradicinė forma, kad tai nebus tradicinis spektaklis scenoje. „Jie dar nežino, ką esame sugalvoję“, – intrigavo docentė.

Vakar dirbtuvių dalyviai iš karto pradėjo repeticiją. Repeticijos vyks kasdien.

Pagrindinis spektaklio veikėjas – ne herojus, o „lūzeris“, buvęs narkomanas, dirbantis pastumdėlio darbą nedideliame provincijos miestelyje. Spektaklis kelia klausimą, kas nutinka jaunam žmogui, suvokus, kad jis nėra ir niekada nebus lyderis. Kaip gyventi paslydus ir sulaukus visuomenės atstūmimo? Ar įmanoma pabėgti nuo savęs?

Spektaklio eskizas bus parodytas spalio 9 dienos vakarą vienoje iš miesto kavinių. Jei pirmasis bandymas pasiteisins, eskizas išsirituliuos iki spektaklio.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

POKALBIS: Prieš pirmąją repeticiją režisierius Antanas Gluskinas (dešinėje) su kiekvienu dalyviu susipažino individualiai.

EMOCIJA: Šiaulių universiteto Estrados meno specialybės ketvirtakursė Viktorija Kulbokaitė mano, kad netradicinis projektas jai bus į naudą.

MOTYVACIJA: Į dirbtuves atėję dalyviai buvo geros nuotaikos.

REŽISIERIUS: Antanas Gluskinas spektaklio „Čia aš varatarius“ eskizą kuria netradicine forma.