Nauji nebereikalingi daiktai

Nauji nebereikalingi daiktai

Nau­ji ne­be­rei­ka­lin­gi daik­tai

Šeš­ta­die­nį Pak­ruo­jy­je ir Lin­ku­vo­je lan­kę­si Vil­niaus tech­no­lo­gi­jų ir di­zai­no ko­le­gi­jos at­sto­vai da­li­jo pa­ta­ri­mus, kaip pri­kel­ti ant­ram gy­ve­ni­mui jau nu­si­dė­vė­ju­sius daik­tus ar ne­be­rei­ka­lin­gas pa­kuo­tes. To­kių at­gai­vin­tų daik­tų eks­po­zi­ci­ją vil­nie­čiai ga­be­na­si sunk­ve­ži­my­je. Ekspoziciją pirmadienį galėjo apžiūrėti ir šiauliečiai.

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

janina@skrastas.lt

Kai vie­na virs­ta ki­ta

Į ke­liau­jan­čios eks­po­zi­ci­jos „Dar­nūs na­mai“ vieš­na­gę pa­kruo­jie­čiai rin­ko­si ir šei­mo­mis. Ga­li­my­bės pa­ma­ty­ti, ką ga­li­ma su­meist­rau­ti iš jau ne­be­rei­ka­lin­gų daik­tų, pri­vi­lio­jo ir ne vie­ną vy­rą.

Ka­ban­čiais va­zo­nų dėk­lais vir­tę nu­da­žy­ti stik­lai­niai ar anks­čiau kai­muo­se nau­do­tas me­ta­li­nis ba­ke­lis van­de­niui – bu­vu­si se­no­vi­nė prau­syk­la. Veid­ro­džių veid­ro­dė­lių pa­grin­du pa­da­ry­tos di­des­nės ir ma­žes­nės įvai­rių for­mų lėkš­tės, net „rum­bė“ – ban­guo­ta skal­bi­mo len­ta, praė­ju­sia­me am­žiu­je dau­ge­ly­je na­mų bu­vu­si da­bar­ti­nių skal­byk­lių ana­lo­gu.

Me­ta­li­nės trin­tu­vės, nu­va­ly­tos nuo rū­džių, ga­li tap­ti sie­ni­niais švies­tu­vais. O se­no­vi­nei sta­li­nei lem­pai ori­gi­na­lu­mo tei­kia me­ta­lo spal­vos gaub­tas – ne­be­rei­ka­lin­gas koš­tu­vas. Pas­ta­ty­ta ši lem­pa ant nak­ti­niu sta­le­liu pa­vers­to (pri­tvir­ti­nus ko­jas) ta­ryb­me­čio lai­kų la­ga­mi­no iš pre­suo­to kar­to­no. Lem­pą nu­kė­lus, šia­me la­ga­mi­ne ga­li­ma su­si­dė­ti smul­kius mie­ga­ma­ja­me lai­ko­mus daik­tus ar mėgs­ta­mas skai­ty­ti lo­vo­je kny­gas, žur­na­lus. Ki­tas to­kio la­ga­mi­no pri­tai­ky­mo va­rian­tas – ant sie­nos pa­ka­bin­ta ne­di­de­lė už­da­ro­ma spin­te­lė su vi­du­je įtai­sy­ta len­ty­na.

„Dar­nių na­mų“ eks­po­zi­ci­jos lan­ky­to­jai iš­mė­gi­no minkš­ta­suo­lius iš me­di­nių pa­le­čių (pa­dėk­lų sun­kias­vo­riams daik­tams). Ant jų, su­tvir­tin­tų med­varž­čiais, už­ten­ka su­dė­ti pa­gal­vė­les, skir­tas sė­dė­ti ar at­si­rem­ti, ar au­di­niu ap­vilk­tus rei­kia­mo dy­džio po­ro­lo­nus. To­kie minkš­ta­suo­liai ga­li bū­ti leng­vai per­stu­mia­mi iš vie­tos į vie­tą. Te­rei­kia apa­čio­je pri­tvir­tin­ti ra­tu­kus, ku­rių di­de­lis pa­si­rin­ki­mas yra sta­ty­bi­nių me­džia­gų par­duo­tu­vė­se.

Pers­kai­ty­ti bliz­gaus po­pie­riaus žur­na­lai ne vie­nuo­se na­muo­se švys­te­li­mi į at­lie­kų dė­žes. Bū­si­mie­ji di­zai­ne­riai iš jų pa­da­rė žur­na­li­nį sta­le­lį: kie­tai su­suk­tus žur­na­lus su­tvir­ti­no vie­ną su ki­tu, apa­čio­je su­mon­ta­vo ra­tu­kus, o stal­vir­šiu pa­si­rin­ko per­ma­to­mą or­ga­ni­nį stik­lą. Iš to­kių pat, tik vie­nas ant ki­to su­krau­tų, su­tvir­tin­tų žur­na­lų, at­si­ra­do ir prie sta­le­lio de­ran­tis pu­fas su minkš­ta vir­šu­ti­ne da­li­mi.

Mo­te­ris su­do­mi­no pa­ts pa­pras­čiau­sias eks­po­na­tas: plast­ma­si­nė dė­žė, už­dė­jus pa­minkš­ti­ni­mą, virs­ta lau­ko kė­du­te. Dė­žių, ku­rio­se lai­ko­ma da­lis ko­lek­ty­vi­nių so­dų der­liaus, rū­siuo­se tu­rin­čios pa­kruo­jie­tės imp­ro­vi­zuo­tą kė­du­tę nu­si­fo­tog­ra­fuo­da­vo, juo­kau­da­mos, kad da­bar ir va­sa­ros se­zo­nu ši ta­ra jau bus pa­nau­do­ja­ma.

Eks­po­zi­ci­jo­je vei­kė ir in­te­rak­ty­vi dirb­tu­vė­lė – kom­piu­te­rio ek­ra­ne vi­si no­rin­tys ga­lė­jo pa­ma­ty­ti, kaip pa­da­ry­tas vie­nas ar ki­tas eks­po­na­tas, ko­kios prie­mo­nės nau­do­tos. O jos – esan­čios kiek­vie­nuo­se na­muo­se: med­varž­čiai, at­suk­tu­vai, rep­lės, įvai­rūs kli­jai.

Na­gin­gam meist­rui dar­bai neužt­ruks

Ko­le­gi­jos at­sto­vai pa­sa­ko­jo, kad ap­lin­ko­sau­gos idė­jas sklei­džian­tys „Dar­nūs na­mai“ bu­vo su­kur­ti apy­tik­riai per pu­sant­ro mė­ne­sio. Už­tru­ko, kol pa­ruo­šė in­for­ma­ci­ją, su­ra­do at­nau­jin­ti skir­tus daik­tus.

Bū­si­mų­jų di­zai­ne­rių nuo­mo­ne, per­tvar­ky­ti daik­tai ga­li ne tik su­tau­py­ti pi­ni­gų (ne­rei­kia pirk­ti nau­jų), ma­žin­ti ap­lin­kos tar­šą, bet ir tap­ti šiuo me­tu ma­din­go­mis in­dust­ri­nio sti­liaus in­ter­je­ro de­ta­lė­mis. Taip, kaip iš siū­lų ri­čių su­konst­ruo­tas ša­ko­tas švies­tu­vas, sta­to­mas kam­pe ir pa­tal­pą ap­švie­čian­tis nuo grin­dų iki lu­bų. Ar­ba ei­lė įvai­raus me­ta­lo ar­ba­ti­nu­kų, ta­pu­sių ka­ban­čiais švies­tu­vais.

Eks­po­zi­ci­ją ap­lan­kę meist­rau­ti mo­kan­tys pa­kruo­jie­čiai tei­gė, kad na­gin­gam meist­rui tiek daug lai­ko ne­rei­kės. Il­giau už­truks tik pa­si­da­ry­ti neįp­ras­tų švies­tu­vų, nes rei­kės iš­ma­ny­ti, kaip su­mon­tuo­ti elekt­ri­nę da­lį. Taip pat – kruopš­čiai nu­da­žy­ti dir­bi­nius: no­rint, kad jie bū­tų ne tik funk­cio­na­lūs, bet ir ge­rai at­ro­dy­tų, neuž­teks nu­tep­ti da­žais vie­ną kar­tą.

Už­tat iš bui­ti­nės tech­ni­kos pa­kuo­čių at­lie­kų su­si­mon­tuo­ti len­ty­nė­les ga­ra­žuo­se, dirb­tu­vė­se ar san­dė­liu­kuo­se varž­tams, smul­kiems įran­kiams pa­to­giai lai­ky­ti – gal die­nos dar­bas.

Pas­ta­rą­ją stu­den­tų idė­ją pa­kruo­jie­čiai ypač gy­rė. Nes ne vie­nas in­ter­ne­te jau bu­vo anks­čiau ma­tęs, kaip ki­tai pa­skir­čiai pa­nau­do­ja­mi pa­dėk­lai (pa­le­tės), ki­ti me­di­niai daik­tai. O štai len­ty­nė­lės iš pa­kuo­čių meist­rau­to­jams bu­vo nau­jie­na.

Au­to­rės nuo­tr.

La­ga­mi­nas – nak­ti­nis sta­le­lis, lem­pos gaub­tas – koš­tu­vas.

Se­nos me­di­nės du­rys pa­pil­dy­tos veid­ro­džiais ir dra­bu­žių ka­byk­lo­mis.

Švies­tu­vai – iš ar­ba­ti­nu­kų, siū­lų ri­čių.

Su­do­mi­nu­sius eks­po­na­tus lan­ky­to­jai fo­tog­ra­fa­vo, ke­tin­da­mi idė­jas pri­tai­ky­ti sa­vo na­muo­se.

Ge­ro pa­kruo­jie­čių įver­ti­ni­mo su­lau­kė len­ty­nė­lės iš pa­kuo­čių at­lie­kų.