Naujausios
TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI
Motina priversta vaikus iškeisti į darbą
Daugiavaikė motina norėtų anksčiau išeiti į pensiją, kad galėtų gražiai išauklėti paauglius vaikus, gal ir užsitarnauti valstybinę daugiavaikės motinos pensiją. Tačiau privalo dirbti, mat išankstinę pensiją ji gautų ne visą, o dalinę. Arba turi rinktis šalpos pensiją.
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
Augina vaikus ir dirba
Julija pagimdė ir su vyru užaugino aštuonis vaikus — penkis sūnus ir tris dukras. Stengdamasi, kad šeimai nieko netrūktų, šiek tiek pabūdavo su mažyliais namuose ir skubėdavo į darbą. Jos darbo stažas — dvidešimt septyneri metai. Kaip ir dažnoje daugiavaikėje šeimoje, vyresni vaikai paglobodavo jaunesniuosius. Padėjo vyras.
Trys vaikai jau paliko namus ir gyvena savarankiškai.
Julija dirba ir galėtų dirbti toliau. Tačiau neramu tampa dėl penkių namuose augančių vaikų, kurių dirbdama ištisomis dienomis nemato. Jauniausiai dukrai — dešimt, berniukams — dvylika, penkiolika, šešiolika ir septyniolika metų.
Pats maištingiausias amžius.
Nors, kaimynai apibūdina, pavyzdingoje šeimoje augantys vaikai yra darbštūs ir gerai mokosi, Julijai neramu, kad paaugliai sūnūs neišklystų iš doros kelio.
Norėdama sužinoti, ar ji, kaip daugiavaikė motina, galėtų išeiti į pensiją anksčiau, moteris kreipėsi į „Sodrą“. Bet nusivylė sužinojusi, kad daugiavaikėms motinoms jokios išimtys netaikomos.
Nebedirbs — gaus tiktai dalinę pensiją.
Vaikai nori visko, todėl Julija nusprendė dirbti. Sulaukusi senatvės pensijos, galės kreiptis dėl valstybinės pensijos, kuri skiriama daugiavaikėms motinoms, gražiai išauklėjusioms vaikus.
Julija baiminasi vienintelio: kad ir dirbti, ir nepriekaištingai išauklėti didelį būrį vaikų ji gali nebespėti.
Išankstinė pensija — mažesnė
Pasak Birutės Markaitienės, „Sodros“ Šiaulių skyriaus Pensijų skyriaus vedėjo pavaduotojos, motinos, kurios pagimdė ir išaugino iki aštuonių metų penkis ir daugiau vaikų, turi teisę kreiptis dėl išankstinės pensijos, jeigu yra likę ne daugiau kaip penkeri metai iki senatvės pensijos amžiaus.
Kitos sąlygos: buvo dvylika mėnesių iki kreipimosi registruota bedarbė, negauna jokių kitų išmokų, nedirba ir turi ne mažesnį kaip 15 metų pensijų draudimo stažą.
Išankstinė pensija visais atvejais būtų mažesnė, nei sulaukus pensinio amžiaus, o išėjus į išankstinę pensiją, senatvės pensija taip pat bus mažinama.
Penkis ir daugiau vaikų auginančios motinos galėtų gauti šalpos pensiją, kuri skiriama penkeri metai iki senatvės pensijos. Išėjus į išankstinę pensiją, šalpos pensija nemokama. Šalpos pensija yra 375 litai.
Šeima perleidžiama per filtrą
II laipsnio valstybinę pensiją gali gauti motinos sukakusios senatvės pensijos amžiaus, pagimdžiusios, išauginusios iki 8 metų ir gerai išauklėjusios 7 ir daugiau vaikų. I laipsnio valstybinė pensija skiriama už ypatingus nuopelnus.
Pagrindinis kriterijus valstybinei pensijai gauti — vaikai turi būti gerai išauklėti, o daugiavaikės motinos elgesys — atitikti visuomenės pripažintas elgesio normas.
Vida Rimšienė, Šiaulių savivaldybės Socialinės paramos skyriaus Socialinių išmokų poskyrio vedėja, neslėpė: specialistams tenka gerokai paplušėti, kol surenkami visi reikalingi dokumentai. Šeima perleidžiama per tam tikrą filtrą.
Daugiavaikės šeimos vaikai privalo pateikti charakteristikas, kurias paprastai rašo darbdaviai arba mokymo įstaigos. Problemų kyla vaikams, kurie nedirba. Tuomet sunku surasti, kas parašytų jiems charakteristiką.
Socialiniai darbuotojai kreipiasi į Vidaus reikalų departamentą dėl šeimos narių teistumo, kilus įtarimų — į Vaikų teisių apsaugos tarnybą. Tikrinamos šeimos buities sąlygos.
„Rizikos yra. Neseniai dėl valstybinės pensijos kreipėsi motina, kurios visi vaikai globojami, o pati niekada neturėjusi gyvenamosios vietos“, — sakė V.Rimšienė.
Valstybinės pensijos dydis šiuo metu yra dviejų valstybinių pensijų bazių dydžio — 400 litų.
Dokumentus reikia pateikti savivaldybei, kurioje motina deklaravusi gyvenamąją vietą. Po to surengti dokumentai persiunčiami Lietuvos Respublikos I ir II laipsnių valstybinių pensijų skyrimo komisijai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, kuri sprendžia klausimą dėl pensijos skyrimo.
Šiauliuose nuo 2005 metų valstybinės daugiavaikių motinų pensijos skirtos per 40 motinų (kai kurios iš jų jau yra mirusios).
Pagrindinis kriterijus valstybinei pensijai gauti — vaikai turi būti gerai išauklėti, o daugiavaikės motinos elgesys — atitikti visuomenės pripažintas elgesio normas.