Mosėdyje aplinka tvarkoma ir pagal grafiką

Mosėdyje aplinka tvarkoma ir pagal grafiką

SAVAITĖS DISKUSIJA „Ar tikrai esame tvarkingi?“

Mosėdyje aplinka tvarkoma ir pagal grafiką

Žemaitijos miestelis Mosėdis praėjusiais metais pelnė Lietuvos gražiausios kaimo gyvenamosios vietovės vardą. Akmenys, takeliai, išpuoselėtos vejos, žydintys skverai, skulptūros — seniūnija šiemet gavo tik trečdalį lėšų aplinkai tvarkyti, bet miestelio grožis nenukentėjo.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Uždegė vienas žmogus

Mosėdis — miestelis Skuodo rajone, prie Bartuvos upės, pusiaukelėje tarp Skuodo ir Salantų, Salantų regioniniame parke. Jame yra respublikinis Unikalių akmenų muziejus, Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia, Mosėdžio gimnazija, paštas, vaistinė — tokios enciklopedinės žinios apie Mosėdį pateikiamos internete.

Kas kita Mosėdį pamatyti patiems. Praėjusį savaitgalį, apsilankę šiame nedideliame Žemaitijos miestelyje, nusprendėme, kad jis primena Latvijos kurortą Venspilį. Stropiai nušienautos žaliosios zonos, žydintys skverai, švarios gatvės, jaukumu dvelkiančios, viena už kitą gražesnės sodybos. Įspūdis toks, tarsi vartytum unikalių nuotraukų albumą.

Auklėja gyventojus

Kaip sunkmečiu pavyksta tvarkytis, klausėme Mosėdžio seniūnės Audronės Pitrėnienės.

Seniūnė sako, kad rašyti apie Mosėdį pirmiausia reikia pradėti nuo akmenų muziejaus įkūrėjo gydytojo Vaclovo Intos. Todėl, kad visa, kas šiandien yra sukurta Mosėdyje, seniūnės žodžiais, yra jo įdirbis.

„Būtent V. Inta uždegė gyventojus tvarkyti savo aplinką ir namus. Nebūtų Intos, nebūtų tokio Mosėdžio, koks jis šiandien yra“, — “Šiaulių kraštui“ sakė seniūnė. O jai tereikėję “įlipti į tą vežimą ir važiuoti kartu su visais“.

Vis dėlto vien važiuoti tame vežime ir dairytis į šalis neužtenka. Dauguma gyventojų noriai tvarkosi patys, bet yra šeimų, kurioms reikia padėti.

„Nuvažiuoji į tokias sodybas ir sakai: žmonės geriausieji, reiktų mums žolę apie namus nusipjauti. Jeigu šeimininkas vis tiek nejuda, tada siunti žmogų iš seniūnijos, kuris tą sodybos dalį, kuri labiausiai bado akis, ima ir nupjauna“, — pasakojo seniūnė.

Seniūnės patirtis rodo, kad žmonės likusią sodybos dalį dažniausiai susitvarko patys, tereikia pradėti. Beje, seniūnija padeda aplinką susitvarkyti ir seniems, ligotiems žmonėms, kurie patys to daryti nebepajėgia.

Kaip ir kitur, renkamos gražiausios seniūnijos sodybos. Šiemet apie 100 gražiausiai tvarkomų sodybų šeimininkų buvo pakvieti į Mosėdyje specialiai jiems surengtą fiestą „Sau ir visiems“. Seniūnė pastebėjo, kad ražiausios sodybos paskatina tvarkytis ir kaimynus: kasmet jų randasi vis daugiau. Nuspręsta kitais metais surengti pasidalijimo augalais ir sodybų formavimo idėjomis mugę.

Penkis rytus kėlė į darbą

Šiais metais Mosėdžio seniūnija aplinkai tvarkyti gavo tiktai trečdalį praėjusių metų biudžeto. Tenka skaičiuoti kiekvieną centą, sukant galvą, kaip juos racionaliai panaudoti.

„Pavyzdžiui, šiukšlės. Jų vežimas kainuoja labai brangiai. Bet nevežti negalime, nes tai yra Mosėdis“, — kalbėdama seniūnė pabrėžė miestelio vardą.

Kad sutaupytų, iš poilsiaviečių, kapinių ir kitų bendrųjų erdvių šiukšlės surenkamos kelis kartus per mėnesį ir sandėliuojamos senoje priekaboje, o išvežamos vienu ypu, kai priekaba prisipildo.

Pavasarį seniūnija kreipėsi į vienos gražiausių sodybų šeimininkę, kuri padovanojo gėlių daigų. Kitus daigus pirko labai anksti pavasarį, kai jie dar buvo mažučiai ir pigūs.

Nuo liepos 1 dienos Savivaldybė patvirtino grafiką, pagal kurį visi bedarbiai, gaunantys pašalpas, privalo padirbėti seniūnijoje. Aplinką tvarko ir dirbantys viešuosius darbus.

Seniūnė džiaugėsi: visoje seniūijoje nėra nė vieno, kuris neitų ir nedirbtų nustatyto dienų skaičiaus. Bedarbiai šluoja, ravi, griebia, pjauna — ir miestelyje, ir aplinkinėse gyvenvietėse.

Tiesa, kai kurie iš pradžių stengėsi išsisukti.

„Pirmą mėnesį vienas žmogus bandė nedirbti. Penkis rytus aš stovėjau prie jo lovos ir sakiau: “Prani, būk gers, ek dėrbtė, — žemaitiškai pasakojo seniūnė. — Paskutinį rytą jis persižegnojo ir sako: Viešpatie, ar vėl tu čia? Bet jis tą padarė: ateina ir dirba. Sako, aš nebnuoru, kad tu kuožną rytą mane žadintum.“

Dabar žmonės Tarybos sprendimą priima kaip įstatymą.

Energinga seniūnė įsitikinusi: ne pinigų kiekis lemia aplinkos grožį. Svarbiausia yra noras gyventi gražiai.

Citata: „Pirmą mėnesį vienas žmogus bandė nedirbti. Penkis rytus aš stovėjau prie jo lovos ir sakiau: “Prani, būk gers, ek dėrbtė.“

AKMENYS: Mosėdžio veidas — akmenys.

DĖMESYS: Visą sunkmečio vasarą Mosėdyje žydėjo gėlės ir buvo šienaujami žalieji plotai.

GATVĖ: Kapų gatvė.

KŪRYBA: Vaizdas privačių gyvenamųjų namų kvartale.

AMBICIJOS: Mosėdžio seniūnė Audronė Pitrėnienė įsitikinusi: ne pinigų kiekis lemia aplinkos grožį. Svarbiausia yra noras gyventi gražiai.

Aurelijaus PITRĖNO, Jono TAMULIO nuotr.