Mėnesio kulinarė: pagrindiniai patiekalai – pagal lietuviškas tradicijas

Mėnesio kulinarė: pagrindiniai patiekalai – pagal lietuviškas tradicijas

Mė­ne­sio ku­li­na­rė: pa­grin­di­niai pa­tie­ka­lai – pa­gal lie­tu­viš­kas tra­di­ci­jas

Šiau­lių kraš­to“ rub­ri­kos „Die­nos re­cep­tas“ gruo­džio mė­ne­sio nu­ga­lė­to­ja skai­ty­to­jai iš­rin­ko Pak­ruo­jo Juo­zo Paukš­te­lio vie­šo­sios bib­lio­te­kos bu­hal­te­rę An­ge­lę La­du­kie­nę. Sėk­mę lė­męs ma­ri­nuo­tos ka­lė­di­nės sil­kės re­cep­tas pa­kruo­jie­tės šei­mo­je mė­gia­mas jau ke­lio­li­ka me­tų.

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

janina@skrastas.lt

„Šiau­lių kraš­tas“ nu­ga­lė­to­jai pa­do­va­no­jo Da­vid Perl­mut­ter ir Kris­tin Lo­berg kny­gą „Pla­nas svei­kam gy­ve­ni­mui“.

„Bus pa­ska­ta su­siim­ti ir pra­dė­ti keis­ti mi­ty­bą svei­kes­ne – pir­miau­siai dėl sa­vęs. Bend­ra­dar­bės jau anks­čiau ra­gi­no pri­si­dė­ti prie be­si­rū­pi­nan­čių­jų sa­vi­mi kom­pa­ni­jos, bet ne­pri­si­ruoš­da­vau“, – juo­kė­si A. La­du­kie­nė.

Gruo­džio ku­li­na­rės ti­tu­lą at­ne­šu­sį pa­tie­ka­lą po­nia An­ge­lė me­tų šven­tėms ga­mi­na tik taip – iš anks­to ir sa­vo, ir duk­ros šei­mai. O duk­ra pa­vai­ši­na ki­tus ir siun­čia ma­mai ži­nu­tes, kad „ta­vo sil­kė ne­rea­li – drau­gės alps­ta“.

A. La­du­kie­nė sa­kė, kad duk­ra ir paskatino bal­sa­vi­mą už jos re­cep­tą in­ter­ne­ti­nia­me „Šiau­lių kraš­to“ pus­la­py­je www.skras­tas.lt.

Šį re­cep­tą A. La­du­kie­nė ra­do vie­na­me žur­na­le, nu­si­ra­šė į už­ra­šų kny­ge­lę. Ten jis ir te­bė­ra sau­go­mas.

Po­nia An­ge­lė do­mi­si ir iš­ban­do įvai­riau­sius re­cep­tus. Daž­niau­siai eks­pe­ri­men­tuo­ja, ruoš­da­ma miš­rai­nes – su rie­šu­tais, įvai­rio­mis dar­žo­vė­mis, kai pa­kei­tus pro­duk­tų kie­kius, iš­gau­na­mas kitoks sko­nis. Pag­rin­di­nius pa­tie­ka­lus ga­mi­na pa­gal lie­tu­viš­kos vir­tu­vės tra­di­ci­jas.

„Na­cio­na­li­nė vir­tu­vė mū­sų na­muo­se mė­gia­miau­sia: juk iš mė­sos, bul­vių, dar­žo­vių ga­li­ma pa­da­ry­ti įvai­rių ska­nių val­gių“, – sa­ko A. La­du­kie­nė.

Vir­tu­vė jai, ki­lu­siai iš Ro­za­li­mo apy­lin­kių, nuo ma­žų die­nų ža­di­no smal­su­mą: jau vai­kys­tė­je su­kio­da­vo­si ap­link ma­mą, sta­ti­nė­je kros­ny­je kep­da­vu­sią py­ra­gus, sau­sai­nius, mė­siš­kus pa­tie­ka­lus. Paū­gė­ju­si ėmė tal­ki­nin­kau­ti.

„Pag­rin­di­nis šei­mi­nin­ka­vi­mas pra­si­dė­jo iš­te­kė­jus. Vir­tu­vė bu­vo vie­ta kū­ry­bai. Ir ant kas­die­nio, ir ant šven­ti­nio sta­lo pri­pa­ži­nau tik tai, kas ga­min­ta na­muo­se. Vi­są lai­ką gy­ve­na­me ūkiš­kai, jau dau­gy­bę me­tų pri­siau­gin­da­vo­me paukš­čių, sa­vo dar­žo­vių, so­do vai­sių. Vy­ras iš sta­ti­nės su­konst­ra­vo rū­kyk­lą – jo­je iš­rū­ky­ta viš­tie­na, eše­riai sko­niu to­li len­kė pirk­tus par­duo­tu­vė­se“, – pri­si­mi­nė ku­li­na­rė.

Po­lin­kį šei­mi­nin­kau­ti pa­vel­dė­jo ir An­ge­lės duk­ra, la­biau­siai pa­mė­gu­si ga­min­ti sal­du­my­nus. Kai šven­tėms ruoš­da­ma­si A. La­du­kie­nė už­si­mi­nė – gal sal­dė­sių nu­si­pirk­ti, duk­ra už­pro­tes­ta­vo. Ir iš­ke­pė dvie­jų rū­šių tor­tus.

***

Gruo­džio ku­li­na­rė A. La­du­kie­nė me­tų pra­džio­je siū­lo pa­ra­gau­ti grei­tai pa­ga­mi­na­mo de­ser­to, va­di­na­mo „Įsi­my­lė­jė­liu“.

Jam rei­kės: 3-5 ba­na­nų, 2 šaukš­tų cuk­raus, 2 šaukš­tų ka­ka­vos mil­te­lių, 200 gra­mų rie­bios grie­ti­nė­lės.

Į grie­ti­nė­lę su­be­ria­mas cuk­rus ir ka­ka­va, ge­rai iš­pla­ka­ma. Ba­na­nai nu­lu­pa­mi, su­pjaus­to­mi grie­ži­nė­liais, su­de­da­mi į in­dą ir už­pi­la­mi grie­ti­nė­le su prie­dais.

Ska­naus!

Au­to­rės nuo­tr.

Gruo­džio mė­ne­sio „Die­nos re­cep­to“ rub­ri­kos nu­ga­lė­to­ja An­ge­lė La­du­kie­nė ma­no, kad lai­mė­to­ji kny­ga taps pa­ska­ta keis­ti mi­ty­bą.