Litų neliko ir turguje

Litų neliko ir turguje

Litų neliko ir turguje

Šiandien paskutinė diena, kai Lietuvoje galima atsiskaityti lietuviška valiuta – litais. Vakar, turgaus dieną, Šiaulių centriniame turguje retas pirkėjas atsiskaitė litais. Dauguma jau nuo praėjusio savaitgalio ir turguje moka eurais. Vyresniems prekiautojams dar sunku priprasti prie smulkių centų. Žmonės bijosi ir padirbtų eurų.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Reikia pinigų tikrinimo aparato

„Jeigu duoda litais, imu litais. Bet jau mažai litų besiūlo“, – sakė Algis, turguje prekiaujantis kombinuotaisiais pašarais. Iškart po Naujųjų dar atsiskaitydavo už jo prekes daugiausia litais. Pats litus išleido pirkdamas iš tiekėjų prekes.

Algis vakar piniginėje dar turėjo 30 litų, visi kiti – eurai. „Jeigu nespėsiu išleisti litų – nunešiu į banką ir iškeis. Kokia čia problema?“ – sakė prekiautojas.

Nuo padirbtų eurų banknotų vyras turi "ginklą" – pinigų tikrinimo aparatą. „Reikia turėti tokį daiktą šiais laikais“, – įsitikinęs prekiautojas.

Ūkininkai litų beveik nebeturi

Ūkininkas iš Gruzdžių Gintas Balčiūnas, auginantis bulves ir jomis prekiaujantis, sako, kad litais atsiskaito vos vienas kitas. Pavyzdžiui, antradienį jis gavo už bulves vos 20 litų, visi kiti atsiskaitė eurais. Vakar ūkininkas negavo už parduotas bulves nė vieno lito.

„Jokių problemų nebėra su euru. Seni žmonės į turgų seniai eurus neša. Jaunesni dar randa užslėptų litų ir atneša išleisti turguje“, – juokėsi ūkininkas.

G. Balčiūnas bando tikrinti, ar eurai tikri, tik pačiupinėdamas banknotus.

Ūkininkas bulvių kainą pakėlė trimis lietuviškais centais, kad suma taptų apvali.

Ūkininko Vytauto Radžiaus bulvės turguje dar įkainotos ir litais, ir eurais, tačiau daugelis pirkėjų taip pat atsiskaito tik eurais.

Ūkininkė Vita Radžiuvienė sako nepastebėjusi, kad dėl euro įvedimo būtų sumenkusi prekyba bulvėmis.

„Pirkimas mažėja kas metai, bet ne dėl euro, o dėl to, kad mažėja valgytojų, daug žmonių emigruoja iš Lietuvos. O savaitgaliais prekybos centruose dar būna akcijos bulvėms“, – sako ūkininkė.

Eurus suskaičiuoti sunkiau 

Savo pagamintais obuolių sūriais prekiaujanti šiaulietė Bronislava sako, kad už litus niekas iš jos sūrių neperka. Praėjusį šeštadienį atsiskaitė tik eurais. Vakar, kai kalbinome, ji sūrį pardavė eurais.

„Mažai popierinių eurų duoda, daugiausia tik metalinius. Kiek sudėtinga mažus centukus atskirti“, – sako Bronislava.

Medumi prekiaujantis bitininkas Vytautas Žaliauskas iš Račių kaimo juokauja, kad parduotų dar savo surinktą medų ir už litus, bet visi tik eurus siūlo.

„Jau kokios penkios dienos, kai litų niekas nebeduoda. Nors man malonesnis litas – lietuviškas pinigas. Pagyvenusiam žmogui euro centus gana sunku suskaičiuoti – maži, skaičiai prastai matosi“, – tikino bitininkas.

V. Žaliauskas ant prekystalio pasidėjęs „valiutų konvertavimo“ sąskaitą, kur tiksliai surašyta, kiek jis prašo už medų eurais, o kiek litais.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

TIKRINIMAS: Šiaulietis Algis, turguje prekiaujantis kombinuotaisiais pašarais, sako, kad turi banknotų tikrinimo aparatą, todėl apgavysčių nesibaimina.

EURAI: Ūkininkas iš Gruzdžių Gintas Balčiūnas, prekiaujantis paties užaugintomis bulvėmis, sako, kad litais atsiskaito vos vienas kitas pirkėjas.

PREKYBA: Savo pagamintais obuolių sūriais tik turgaus dienomis prekiaujanti šiaulietė Bronislava sako, kad litais niekas iš jos sūrių neperka.

MEDUS: Medumi prekiaujantis bitininkas Vytautas Žaliauskas parduotų savo surinktą medų ir litais, bet kad visi tik eurais siūlo.

KONVERTACIJA: Bitininkas prie medaus pasidėjęs ir valiutų konvertavimo lentelę – kiek medus kainuoja litais ir kiek eurais.