Laureatai piešiniuose atskleidė objektų dvasią

Laureatai piešiniuose atskleidė objektų dvasią

Laureatai piešiniuose atskleidė objektų dvasią

„Šiaulių krašto“ redakcijoje apdovanoti aštuoni kultūros priedo “Atolankos“ dokumentinio piešinio konkurso laureatai ir jų mokytojai. Didelio susidomėjimo sulaukęs kūrybingumą, meilę savo šaknims skatinantis konkursas bus rengiamas ir kitąmet.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Nugalėtojams — dovanos

Į apdovanojimų popietę, vykusią „Šiaulių krašto“ redakcijoje, buvo pakviesti laureatai ir jų mokytojai.

Susitikime dalyvavo konkurso idėjos sumanytojas, „Šiaulių krašto“ vyriausiasis redaktorius Vladas Vertelis, “Atolankų“ redaktorius sudarytojas Vytautas Kirkutis, konkurso komisijos narės Šiaulių dailės mokyklos direktorė Irena Šliuželienė, pavaduotoja Eglė Bičkienė.

Laureatams įteiktos „Šiaulių krašto“ padėkos ir Šiaulių “Aušros“ muziejaus dovanos — albumai “Šiaulių katedra“, “Gerardas Bagdonavičius. Tapyba/Grafika/Dizainas/Fotografija“, o mokytojams — “Šiaulių krašto“ puodeliai ir knyga “Gero apetito!“. Svečiams surengta ekskursija po redakciją.

„Jūsų dalyvavimas konkurse — labai graži misija, — sakė V. Vertelis. — Kartu įamžiname jau išėjusią, išeinančią, esamą ir būsimą Lietuvą. Svarbu, kad fiksuojami ne tik objektai, bet ir dvasia: istorinė, patriotinė, žmogiškoji.“

Rinko perliukus

Pažvelgti į paveldo objektus ir juos įprasminti, fiksuoti būdais, leidžiančiais atsiskleisti saviraiškai, — toks buvo paskelbto konkurso sumanymas.

Kūrybingumą ugdantis konkursas sudomino 54 autorius. Jie atsiuntė apie 100 darbų.

Jauniausiam konkurso dalyviui — 7-eri, vyriausiajai — 73 metai. Pateikti darbai labai skirtingi, atlikti įvairia technika. Piešinius siuntė ir pradedantieji, ir jau ragavę meno kūrėjai.

„Buvo darbų perliukų, kuriais labai džiaugiamės. Iš perliukų buvo itin sunku atrinkti pačius geriausius“, — sakė I. Šliuželienė.

Pagrindiniai kriterijai buvo objekto atpažįstamumas, tikslumas, įdėtas jausmas. Atsižvelgta, ar darbą autorius atliko pats nuo pradžios iki pabaigos (nesinaudojo šablonu).

Darbe tvyranti autoriaus energija, mąstymas, nuotaika profesionalams padėjo galutinai nuspręsti, kurie darbai patys vertingiausi.

Popierius tvirtesnis už mūrą

Pasak Šiaulių dailės mokyklos mokytojo dailininko Arūno Vasiliausko, šis konkursas — didžiulė šventė: „Stebiuosi, kaip išaugusi mokinių kūryba, kuri yra gyvenimo pažinimo, bendravimo būdas.“

S. Daukanto gimnazijos mokytojai Elidai Ignatavičienei dokumentinio piešinio tema asocijavosi su dailininku Gerardu Bagdonavičiumi. Jos mokinė Daiva Rubašiūtė įamžino dailininko namą, esantį netoli gimnazijos.

„Dėl apleisto G. Bagdonavičiaus namo labai skauda. Kaip ir dėl Šiaulių katedros, kuriai nebėra vietos“, — sakė mokytoja.

Kuršėnų mano mokyklos mokytoja Dalia Jokubauskienė su moksleiviais pleneruose piešia ne tik gamtą, bet ir objektus. Kai kurie Gruzdžių dvaro statiniai, piešti prieš keletą metų, beliko jaunųjų dailininkų piešiniuose.

„Popierius kartais būna tvirtesnė medžiaga, nei mūras“, — į paradoksą dėmesį atkreipė V. Kirkutis.

I. Šliuželienė pacitavo A. Vasiliausko mintį, išsakytą mokiniams: „Einate į mokyklą kasdien. Ar galite pasakyti, kaip atrodo jūsų mokyklos durų rankena? Bet jei bent kartą tą rankeną nupiešite, visą gyvenimą žinosite, kaip ji atrodo“.

Pasak I. Šliuželienės, prisilietus pieštuku prie palikimo, savasties, objekto vertė išauga.

Kūrybingumą skatinančios „Atolankos“ kitais metais vėl organizuos konkursų. Metų pradžioje literatai bus kviečiami į Vieno eilėraščio konkursą, pavasarį dailininkai — į Dokumentinio piešinio konkursą.

LAUREATĖS: Dokumentinio piešinio laureatės (iš kairės): Rūta Stulpinaitė, Gabija Tamulionytė, Evelina Čeplinskytė, Danutė Grigienė, Liucija Kuchalskytė ir Daiva Rubašiūtė. Į apdovanojimus neatvyko Ingrida Beniušytė ir Rimantė Mikovičiūtė.

SUSIDOMĖJIMAS: Dokumentinio piešinio laureatės ir mokytojai domėjosi vieni kitų kūryba. 

 

APDOVANOJIMAS: Laureatei Danutei Grigienei prizus teikia „Šiaulių krašto“ vyriausiasis redaktorius Vladas Vertelis.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

ĮVERTINIMAS: Šiaulių dailės mokyklos direktorei Irenai Šliuželienei (kairėje) ir pavaduotojai Eglei Bičkienei laureatus teko išrinkti įvertinus apie šimtą piešinių. 

 

Danutė Grigienė (73 metai). Naisiai.

Gabija Tamulionytė (11 metų). Seni pastatai. 2011, guašas. — Radviliškio dailės mokykla (mokytoja Dalia Morkienė).

Evelina Čeplinskytė (14 metų). Burbų kapavietės fragmentas Kuršėnų senosiose kapinėse. Kuršėnų meno mokykla (mokytoja Dalia Jokubauskienė). 

 

Daiva Rubašiūtė (18 metų). Gerardo Bagdonavičiaus namas Šiauliuose. Šiaulių S. Daukanto gimnazija (mokytoja Elida Ignatavičienė).

Rūta Stulpinaitė (15 metų). Užvenčio malūnas. Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazija. Dailės studija „Vyturys“ (mokytoja Kornelija Norbutienė).

Rimantė Mikovičiūtė (13 metų). Vaiguvos bažnyčia ir Varpo gatvė Kelmės rajone. Vaiguvos Vlado Šimkaus vidurinė mokykla, dailės studija „Vaivorykštė“ (mokytoja Kornelija Norbutienė). 

 

Liucija Kuchalskytė (16 metų). Plenero Šakynoje piešinys. Šiaulių dailės mokykla (mokytojas Arūnas Vasiliauskas). 

 

Ingrida Beniušytė. Pakruojo dvaras. Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijos 4 klasės mokinė. 

Jono TAMULIO nuotr.