
Naujausios
KOMENTARAS
Krislas ir rąstas
(Partijų karas. Dėl žmogaus? Ar dėl valdžios?)
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Artėjant Seimo rinkimams intensyvėja karas tarp partijų. Daugėja mūšių ir partizaninio karo apraiškų. Kas suremia ietis viešoje erdvėje. Kas ant oponentų „geležinkelio bėgių“ slapčia padeda rinkimų progai laikytą bombą. Kas kasasi po nepatogios partijos pamatais ir ką nors iškasa.
Be valdžios spėjusi nuskursti opozicija griebiasi visokiausių metodų, kad tik patektų į elito traukinį. Sužinojo, kad Premjero dukra rajoninio lygio miestelyje kepa bandeles, ima rėkti: jai per pigiai išnuomotos patalpos. Ta pati dukra laimėtų konkursą dirbti valstybės tarnyboje – klyksmas apie korupciją būtų dar stipresnis.
Yra tokia patarlė: „Juokiasi puodas, kad katilas juodas“.
Juk dar ne taip seniai žiniasklaida triūbijo, jog tautos patriarcho marti taip pat labai pigiai nuomojasi patalpas. Ne rajono miestelyje, o pačioje sostinėje. Ir ne bandelių kepyklėlei, o privačiai mokyklai.
O europarlamentaro ir partijos lyderio postus iš senelio lyg kokį nekilnojamąjį turtą tiesiog paveldėjęs jos vyras viešoje erdvėje tikina, jog būtent konservatoriai yra „vilties balsas korupcijos skandalų įaudrintai Lietuvai“. Esą jis sukūręs naują vilties, o ne atlyginimų planą Lietuvai. Tas planas sugrąžinsiąs mūsų vaikus ir anūkus iš užsienio.
Įvairios religijos taip pat siūlo žmonėms viltį. Tikėjimą, kad prisikels po paskutiniojo Dievo teismo arba reinkarnuosis kitam geresniam gyvenimui. Ar tai nepanašu į konservatorių siūlomą tautos gelbėjimo planą?
Ar žmogus patikės tuo, ko nemato? Juolab jog tai, ką jau matė, nerodo didelės konservatorių meilės žmogui. Jų valia tautai liepta veržtis diržus tiek, kad iki šiol nebegalime jų atsileisti. Jų rankomis nurėžtos jau ir taip Europoje pačios mažiausios pensijos po 40–50 metų dirbusiems ir valstybei mokesčius mokėjusiems senukams. O iš kai kurių jų valdymo laikais dirbusių pensininkų be gėdos ir sąžinės graužaties išplėšta net po pusę pensijos.
Ir visa tai daryta ciniškai, lyg figos lapeliu nuogą vietą prisidengiant krize, neatsiklausiant žmonių nuomonės, kartais atrodydavo, net su pasimėgavimu, tarsi nekenčiant visos tautos. Tai iš kokio šaltinio čia dabar ištryško meilė, mojuojanti žydra viltimi? Ir kur jau ten dėl vilties, o ne dėl didesnio atlyginimo iš užsienių grįš mūsų vaikai ir anūkai?
Į kitų partijų korupcijos ir interesų painiojimo skandalus su nuostaba žiūrėję liberalai išsijuosę komentavo ir pirštais badė politinius oponentus, kol vieną dieną paties aršiausio komentatoriaus jų lyderio būste STT neaptiko pustrečio šimto tūkstančių eurų.
Žiniasklaida nesužinojo, kokioje vietoje tuos pinigėlius rado. Švarko kišenėje? Seifuke? O gal ant vonios krašto, kaip jau yra buvę? Gal ant klozeto dangčio?
Už tiek pinigų eilinė darbo bitė privačioje bendrovėje turėtų plušėti kokį 40 metų – visą darbingąjį savo gyvenimo laikotarpį. O čia šmikšt šmakšt – ir yra viso gyvenimo uždarbis per vieną dieną.
Kai tokie reikaliukai iškilo viešumon, liberalai aptilo. Liko vilties partijai konservatoriams pritariamuoju balsu, kai šie, liaudiškai sakant, ieško priekabių prie šiandien valdančiųjų socialdemokratų.
Kol socialdemokratai senjorams kas ketvirtį grąžino po kelias dešimtis eurų konservatorių nurėžtų pensijų, opozicija stovėjo šalia jų „bėgimo tako“ ir mojuodami rankomis šaukė: „Greičiau, greičiau!“
O kai šitą skolą grąžino ir į pensininkų sąskaitas pervedė po trečdalį konservatorių valdymo laikais nurėžtų dirbančiųjų pensininkų pensijų, opozicija meta kozirį – prieš rinkimus valdantieji pataikauja rinkėjams.
Darbo partija stengiasi įgyvendinti savo rinkimų pažadus ir vis klibina koalicijos partnerius, kad keltų minimalų atlyginimą. Opozicija ją kaltina populizmu.
O rinkėjui nelabai ir svarbu, kaip kuris politikas savo priešus vadina ir kuo juos kaltina. Vistiek smagu, kai valdžia nors kelis mėnesius prieš rinkimus į žmogų meilesnį žvilgsnį meta, seną kitų padarytą skolą grąžina.
Juk būta atvejų, kai tam tikrų partijų atstovai net tais šventais priešrinkiminiais mėnesiais iš žmonių tyčiojosi, kaimiečiams patarė „išsirankioti utėles“, nes buvo labai užtikrinti, kad ir vėl laimės.
Keisčiausia, jog valdantieji kartais elgiasi taip, tarsi prisibijotų opozicijos. Gal iš mandagumo? Iš diplomatijos? Nenorėjimo kelti konfliktų? O gal tikrai iš baimės? Juk ir tarp jų šventųjų nėra...
Nereikia toli ieškoti. Puikiai iliustruoja savų įdarbinimas ministerijose, savivaldybėse, seniūnijose, biudžeto lėšomis penimos artimų žmonių valdomos savivaldybių įmonės...
Jeigu socdemai tikrai tokie geraširdžiai, kodėl anksčiau negrąžino nusavintos pensijų dalies ir dirbusiems pensininkams? Juk keliasdešimt tūkstančių senukų taip ir numirė, per prievartą „paskolinę“ valstybei ir neatgavę skolos. Ar ne todėl, kad už tėvus ir senelius jiems buvo brangesni teisėjai ir valdininkai?
Yra ir kitų socialdemokratų sprendimų, kurie nutolę nuo socialdemokratiškų idėjų. Kad ir pastarosiomis dienomis Seimo patvirtintas naujasis socialinis modelis. Teorijos apie jo modernumą, lankstumą, būtinybę – tai tik pudra. O praktiškai – tai dar vienas dirbančio žmogaus smaugimo įrankis. Ypač skurdžiuose regionuose, kur net minimalios algos kėlimas niekaip neatsiliepia darbuotojų gerovei, nes „kūrybingi“ verslininkai darbuotojams palieka ne visą etatą, kad tik nereikėtų kelti algos. O žmogelis visus metus dirbdamas diena iš dienos, neužsidirba ne tik minimalios algos, bet ir metų darbo stažo.
Naujasis socialinis modelis įgalins darbdavį dar didesniam išnaudojimui, o darbuotojui nenumato jokio apsigynimo mechanizmo. Tik ar tas modelis neatsirūgs patiems jo laimintojams? Ar neteks kurti papildomų kontorų ir kontorėlių, kad visi bendrapartiečiai galėtų perbėgti iš bendrovių ir sulįsti į biudžetines įstaigas?
Įsisiūbuojanti rinkimų kova bus arši. Kaip tame Biblijos pasakojime politikai kito akyse pastebės ir krislą, o savojoje nematys ir rąsto. Per paskutinius kelis mėnesius dar ne vienas tyrą vaidinantis politikas kris. Kompromato paieškos tik stiprės.
O kas lieka rinkėjui? Vėl rinktis iš kelių blogybių mažiausią? Nes didvyrių valdžioje nėra.