Jie ir mes, o gal mes ir jie?

Jie ir mes, o gal mes ir jie?

Jie ir mes, o gal mes ir jie?

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Kovo 11–osios minėjime Šiaulių meras rėžė kalbą: „Esu sužavėtas ir tariu didelį, nuoširdų ačiū, kad JŪS taip gausiai atėjote švęsti MUMS labai svarbios šventės“. Žmonės traukė pečiais. Jie atėjo visai ne į mero, o į tautos išsilaisvinimo šventę. Žmonės nešventė jokios JŲ šventės.

Kaip atsitiko, kad merui išsprūdo šis riktas? Ką jis reiškia? Ogi nieko daugiau, kaip atsiskyrimą, išsikėlimą virš kitų šiauliečių.

Gal šįkart merui Kovo 11-osios proga nebuvo, kas parašo sveikinimo kalbos, o pats, kaip mokėjo, taip ir sudėjo.

O gal čia joks ne riktas, gal meras norėjo padėkoti, kad žmonės vis dėlto atėjo į šventę, kurią savivaldybė su savo įstaigomis rengia tiesiog dėl „paukščiuko“? Argi ne daugelį metų tas pats per tą patį: vaikučių eilėraštukai, vėliavos pakėlimas, orkestro keli maršiukai ir kelios tuščios valdžios viršūnėlių sveikinimo kalbos?

Dabartinis Šiaulių meras – žmogus jau daugelį metų minantis savivaldybės koridorių kilimus. Gal todėl jis susitapatino su savo postais, su pasidalijimu į jūs ir mes, eilinius ir generolus, skurdukus ir elitą.

Tačiau net kojų per keturis darbo mėnesius dorai nespėjęs sušilti naujasis Šiaulių savivaldybės administracijos direktorius taip pat ne iš varguolio pirkios spirtas. Susitikime su miestiečiais dėl ketinamo miesto centre steigti iš įkalinimo įstaigų grįžusių žmonių centro jis su „eiliniais“ buvo dar griežtesnis, nei meras. Gyventojams, prašantiems, kad būtų sprendžiami jų reikalai, direktorius šovė: „Ar jūs suprantate, kad gaišinate mūsų brangų laiką?!“.

Taip, jų laikas tikrai brangus. Brangiai kainuoja mokesčių mokėtojams.

Akys dirbantiesiems raibsta nuo sumų, kuriomis išaugs ir taip jau vieni didžiausių mieste, lyginant su bendru uždarbio vidurkiu, savivaldybininkų atlyginimai.

Štai nuo kovo, o kai kam nuo liepos Šiaulių miesto savivaldybės administracijoje atlyginimai didinami kas ketvirtam valstybės tarnautojui. Tam bus skirta apie 170 tūkstančių litų valstybės ir Savivaldybės lėšų, mūsų visų lėšų.

Savivaldybės tinklalapyje viešinama, jog skyrių vedėjų vidutinis atlyginimas pernai IV ketvirtį sudarė 5371 tūkstantį litų, o per metus padidėjo 1763 litais. Jiems tiek padidėjo, kiek dalies miestiečių atlyginimas tik toks ir tėra.

Jiems reikia. Jie daug ir sunkiai dirba. Savivaldybėse algos didinamos po atlikto metinio valstybės karjeros tarnautojų veiklos vertinimo. Paklauskite kokio šiauliečio gatvėje, ar jis žino bent kai kurių „skyrvedžių“ pavardes, jau net neapsunkinant klausimu, ar žmonės žino, ką jie apskritai nuveikė miestui. Jie taip sunkiai dirba, o Šiauliai – ketvirtasis Lietuvos miestas, prarandantis didmiesčio vardą, o didmiesčio veido taip ir neįgijęs.

Kažkoks Bermudų trikampis, pradanginęs realybės jausmą ir valdžios ryšį su žmonėmis. Bet sovietmečiu pramirkęs valdžios lovio kvapas niekur nedingo.