Išdegė žolė, bet baimė liko

Išdegė žolė, bet baimė liko

Išdegė žolė, bet baimė liko

Į redakciją kreipėsi Medvalakio kaimo (Šiaulių rajonas) gyventoja Liudvila Radvilavičienė, kad jos psichiškai neįgalūs kaimynai broliai degina seną žolę ir kelia pavojų. Gaisrinę per savaitę teko kviesti net penkis kartus.

Recepto, kaip padėti šiems žmonėms, kad jie nekeltų pavojaus kaimynams ir sau, niekas neieško. Brolius globojanti sesuo, kaimynų žodžiais, lanko tik sykį per savaitę.

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

„Ugnis gali pasiimti viską“

„Siaubas. Įgrįso iki gyvo kaulo. Kas bus, kai sudegsime? Ugnis baisiau už vagį, ji pasiims viską, nieko nepaliks“.

Liudvila pasakojo, kad anądien broliai padegė žolę prie savo namų. Užsidegė dalis karklyno, apsvilo du kaštonai. Kitą kartą kaimynai degino seną šieną.

Sunerimo ne tik L. Radvilavičienė, bet ir netoliese įsikūrę sodininkai.

„Kai užkūrė seną šieną, vėjas pūtė į mūsų pusę. Kai atvažiavo brolių globėja — jų sesuo Genovaitė Jasnauskienė, nuėjau pasikalbėti, bet globėja nesileido į kalbas, atseit, manęs tai neturėtų jaudinti“.

Moteris stebėjosi, kad apie kelis kartus degintą žolę žino ir Kuršėnų kaimiškoji seniūnija, ir Socialinės paramos skyrius, bet niekas nieko nedaro.

Kai „Šiaulių kraštas“ lankėsi Medvalakyje, abu broliai darbavosi darže. Susišnekėti su jais nepavyko. Netoli jų daržo juodavo išdegusi pieva.

Broliai turi globėjus

Šiaulių rajono Socialinės paramos skyriaus vedėja Irena Simanauskienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad broliams globa buvo paskirta dar 1999 metais. Vieną iš jų globoja sesuo Genovaitė Jasnauskienė, kitą — jos sutuoktinis Antanas Jasnauskas. I. Simanauskienė negalėjo pasakyti, ar globėjai gauna kokį atlygį.

Vedėjos žiniomis, šie asmenys greitai turėtų būti apgyvendinti pensione, nors anksčiau jo buvo atsisakę. Broliai dabar yra eilės priekyje.

Atvažiuoja per retai

Kuršėnų kaimiškosios seniūnijos seniūnė Edita Mileikienė patikslino, kad neįgaliųjų rūpintojas ir globėja gauna atlyginimą: G. Jasnauskienė — 900 litų, A. Jasnauskas — 360 per mėnesį.

„Vijoliuose gyvenanti sesuo atvažiuoja kartą per savaitę. Bet ką tai reiškia, jeigu ji yra tiesiogiai atsakinga už brolių globą? Juk artimi giminės. Šuns ar katino nepalieki vieno, o čia neįgalūs žmonės. Aš su jais, pavyzdžiui, negaliu susišnekėti, bet sesers jie klauso“.

„Reikės išdeginti pievą“

Globėjai Jasnauskai gyvena name Vijoliuose — už maždaug dvidešimties kilometrų nuo brolių kaimo. Kieme traktorių remontavęs jų sūnus Saulius pasiguodė, kad ligoniai — ne tik dėdės. Namuose serga devyniasdešimtmetė močiutė, sunkia liga susirgo ir tėvas, jam pačiam reikia pagalbos. Neįgalumą turi ir pati G. Jasnauskienė. Saulius kalbėjo, kad dažnai ir pats būna Medvalakyje.

G. Jasnauskienė, pamačiusi mus: „Kas jus čia iškvietė? Aa, Radvilavičienė. Tegul pati savęs žiūri. Pieva buvo nešienauta, dėl to padegta. Ir seną šieną sudegino. Aš tik užsiminiau, kad reikės išdeginti pievą. Nieko aš neliepiau.“

Globėja griežtai neigia, kad pas brolius nuvažiuoja tik kartą per savaitę. „Pagalvokite, iš kur jie gautų duonos. Juk jokia duona dabar savaitę neišsilaiko“.

G. Jasnauskienės teigimu, broliai galėtų apsigyventi ir Vijoliuose — vietos pakaktų. Bet jie niekur nenori išvažiuoti iš savo namų. „Nenori jie ir į pensioną“.

Pagalbos per mažai

Socialinės paramos skyriaus duomenimis, dabar Šiaulių rajone pensiono laukia per 20 žmonių, turinčių psichikos negalią. O kur dar kiti neįgalieji?

I. Simanauskienės teigimu, laukti pensiono tenka po kelerius metus, kai kas jo ir nebesulaukia. „Paslaugos tokiems neįgaliesiems brangios, todėl labai mažos kvotos apgyvendinti pensione. Pernai rajonui buvo skirtos tik keturios vietos“.

PLOTAS: Liudvila Radvilavičienė rodo, kokį pievos plotą išdegino jos kaimynai. Ugnis pasiekė ir krūmus.

SODYBA: Teigiama, kad broliai nenori palikti tėvų sodybos ir persikelti kitur.

ATSAKOMYBĖ: Editos Mileikienės, Kuršėnų kaimiškosios seniūnijos seniūnės, teigimu, Genovaitė Jasnauskienė yra oficiali savo brolių globėja ir turi jausti atsakomybę už juos.

Jono TAMULIO nuotr.