
Naujausios
Iš pajūrio grįžo su laimėjimais
Palangoje vykusiame XIX Lietuvos pučiamųjų orkestrų čempionate sėkmingai pasirodė Šiaulių miesto kolektyvai. Tarptautinės muzikos ekspertų komisijos sprendimu prizines vietas iškovojo Dainų progimnazijos varinių pučiamųjų instrumentų orkestras „Dainai“ ir „Romuvos“ gimnazijos fanfarinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Romuva“.
Lukas ALUZAS
Pelnė ne vieną apdovanojimą
„Dainai“ B kategorijoje įvertinti I vieta, taip pat pelnė reprezentatyviausio orkestro apdovanojimą. Orkestras įvertintas ir už geriausiai atliktą privalomąjį kūrinį – Kazio Daugėlos „Ave vita“.
Kolektyvo programa – su ryškiu lietuvišku atspalviu: be šio kūrinio, „Dainai“ atliko to paties kompozitoriaus „Šventinį saliutą“, Rimanto Giedraičio aranžuotą liaudies dainą „Barė mane...“ ir Gilberto Tinnerio „Music for celebration“.
Orkestro vadovas ir dirigentas Anatolijus Kavaliauskis su auklėtiniais čempionate dalyvauja aštuntus metus. Todėl sako, kad dalyvavimas leidžia pasitikrinti, ar teisinga kryptimi jis moko orkestro muzikantus groti pasirinktu instrumentu. „Muzikantai ne tik parodo savo gebejimus, bet ir išgirsta grojančius bendraamžius. Tai juos skatina dar daugiau tobulėti, domėtis, kaip geriau, gražiau groti muzikos instrumentu“, – tikina vadovas.
A. Kavaliauskis čempionato B kategorijoje įvertintas ir kaip geriausias dirigentas.
Daug darbo atsipirko
Čempionato B kategorijoje III vietą iškovojo orkestras „Romuva“. Kolektyvas taip pat pelnė apdovanojimą už reprezentatyvumą.
„Romuva“ atliko pučiamųjų orkestrams Lietuvoje nebūdingą programą: be privalomojo kūrinio „Ave vita“, kolektyvas atliko Tado Žukausko šiuolaikinės akademinės muzikos kompoziciją „Liūdnojo karaliaus sugrįžimas“ ir grupės „Queen“ geriausių dainų popuri.
Orkestras čempionate – ne naujokas, dalyvauja trečiąkart. Romualdas Žukauskas pasakoja, kad „Romuva“ šiam čempionatui ruošėsi nuo pat rugsėjo. „Tikrai daug darbo, laiko ir pastangų į tai visi įdėjo“, – įsitikinęs vadovas. Tai įrodo čempionato atrankos komisijos sprendimas vasarį orkestrą perkelti iš A kategorijos į aukštesnę B.
Orkestrai Šiauliuose dar gyvi?
Paklaustas apie pučiamųjų orkestrų tradiciją Šiauliuose R. Žukauskas palygina ją su praeitimi: „Tais blogais tarybiniais laikais, Šiauliuose buvo penkių vidurinių mokyklų, muzikos mokyklos, konservatorijos ir, žinoma, profesionalų pučiamųjų orkestrai. O dabar, tais gerais laikais... Paskaičiuokim ir padarykim išvadas patys.“
A. Kavaliauskis pastebi, kad pučiamųjų orkestrų tradicijos tendencija Šiauliuose tokia pat kaip ir visoje šalyje. „Trūksta orkestrų vadovų, kurie norėtų ir galėtų sudominti jaunimą savo energija ir noru sukurti orkestrą“, – sako „Dainų“ vadovas.
Jis priduria, kad trūksta ir kokybiškesnių pučiamųjų instrumentų, kuriais jaunimas galėtų groti ir pasirodyti dar geriau. Sunku parengti ir orkestro repertuarą – dažnai grojama tai, kas sukaupta per ilgametę veiklą, o naujus kūrinius įsigyti nėra taip paprasta.
Varžėsi beveik 1000 muzikantų
XIX Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionate dalyvavo 32 orkestrai – iš viso daugiau nei 900 muzikantų iš Lietuvos ir Latvijos. Kolektyvai varžėsi priskirtose pajėgumo kategorijose – A, B C arba D.
Kaip ir pernai, šiųmetis čempionatas surengtas Palangoje. Iki 2017-ųjų konkursas buvo rengiamas Panevėžyje. Nuo 2001-ųjų Atvirąjį Lietuvos pučiamųjų orkestrų čempionatą rengia Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų asociacija.
Čempionate nuo jo pradžios be „Dainų“ ir „Romuvos“ Šiaulių miestui atstovavo ir Dainų muzikos mokyklos, Šiaulių universiteto ir Šiaulių pučiamųjų orkestrai.
Čempionato tikslas – skatinti bei populiarinti orkestrų įvairovę ir naujų pučiamųjų instrumentų orkestrų kūrimąsi visoje Lietuvoje, pristatyti Europos ir pasaulio orkestrinės muzikos kompozitorių kūrybą, žymiausius kolektyvus ir atlikėjus bei užtikrinti pučiamųjų orkestrų dalyvavimo Dainų šventėse tradicijas.
Vytenio JUREVIČIAUS nuotr.
„Romuvos“ vadovui Romualdui Žukauskui (kairėje) III vietos diplomą įteikia vienas iš čempionato organizatorių Remigijus Vilys (dešinėje).
„Dainų“ vadovas Anatolijus Kavaliauskis džiaugėsi ne tik pirmąja vieta, bet ir geriausio B kategorijos dirigento titulu.
Arno GAIDŽIŪNO nuotr.
„Romuvos“ muzikantų pastangos nenuėjo veltui – po atrankos orkestras perkeltas į aukštesnę kategoriją.
A. Kavaliausko archyvo nuotr.
„Dainai“ orkestrų čempionato B kategorijoje pelnė pirmą vietą.