
Naujausios
Į kapines reikėtų vežtis savo vandens
Stojus sausrai, Šiaulių Ginkūnų kapinėse trūksta vandens, o senosiose (Ežero gatvės) kapinėse palaidotų žmonių artimieji vandenį priversti tempti iš Talkšos ežero. Tėvo dieną kapinėse vandens visai nebuvo.
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
Vandenį tempė iš ežero
Vakar rytą senosiose kapinėse žmonių buvo nedaug. Kapų žemė išdžiūvusi ir suskeldėjusi, gėlės ant dažno kapo buvo pageltusios ir apvytusios.
Nors vakar vandens prie kapinių pastatytoje cisternoje buvo, šiaulietė Paulina nuo savo artimųjų kapo nurovė gėles, o kapo žemę išpureno ir paliko, kol bus supiltas betoninis antkapis.
Gėlių nebesodins, nes jų laistymas pareikalauja itin daug jėgų. Vienintelė vandens cisterna stovi toli, prie kapinių vartų, be to, joje ne visada būna vandens.
Paulina sakė, jog per Motinos dieną daugybė žmonių su gėlėmis specialiai atvyko pagerbti mirusių motinų, bet cisternoje nebuvo nė lašelio. Keiksnodami tokią tvarką, žmonės vandenį tempė iš ežero.
„Viskas džiūsta, o vandens tai būna, tai nebūna. Verčiau uždengsiu antkapiu. Nebėra sveikatos“, — sakė garbaus amžiaus šiaulietė.
Kiti kapinėse sutikti žmonės sakė, kad vandens dažniausiai pakanka, nes šios senos kapinės lankomos rečiau.
Patartina vežtis savo vandens
Adelė Petrauskienė, laikinoji Ginkūnų kapinių priežiūros viršininkė, paklausta, kodėl žmonės skundžiasi, jog vandens trūksta arba visai nebūna, tikino, jog vanduo į kapines vežamas kiekvieną dieną.
Praėjusį savaitgalį Ginkūnų kapinėse vandens pritrūko, nes kapus laistė labai daug žmonių, prie statinių sustodavo eilės.
Skirtingai nei K. Donelaičio kapinėse, Ginkūnų kapinėse vandentiekio nėra — vanduo tiekiamas cisternomis. Dvidešimtyje cisternų telpa po 6 kubus vandens. Bendrovės „Šiaulių apželdinimas“ darbininkai iš Talkšos ežero veža dviem pamainomis, per dieną sunaudojama daugiau kaip 300 kubų vandens.
Logika — kam vežti?
A. Petrauskienė pripažino, jog praėjusį savaitgalį, per Tėvo dieną, vanduo į Ginkūnų kapines apskritai nebuvo vežtas. Prižiūrėtojos nuomone, dėl to kalti patys mirusiųjų artimieji, kurie savo automobiliais užblokuoja įvažiavimą į kapines.
„Žmonių susirenka kaip per atlaidus, — sakė A. Petraitienė. — Nebegalima net prie vartų privažiuoti. Todėl Tėvo dieną specialiai nevežėme, nes koks skirtumas: jei būtų vežę, vis tiek nebūtų atvežę.“
Laikinoji kapinių priežiūros viršininkė sakė, jog žmonės nepaiso draudžiamųjų ženklų, o „policija visą dieną nestovės.“
Jos teigimu, dėl didelio automobilių srauto vandens nebuvimas Ginkūnų kapinėse per didžiąsias šventes — įprastas dalykas.
Neradę vandens, žmonės esą supyksta ir nulaužia statinių čiaupus. Kol statinė sutvarkoma, tam tikra kapinių dalis lieka be vandens.
citat: Specialiai nevežėme, nes koks skirtumas: jei būtų vežę, vis tiek nebūtų atvežę.
SPRENDIMAS: Šiaulietė Paulina Ežero gatvės kapinėse nurovė nuo kapo sudžiūvusias gėles, o naujų nebesodins.
ALTERNATYVA: Per didžiąsias šventes į Šiaulių Ginkūnų kapines patartina vežtis savo vandens.
GALVOSŪKIS: Adelė Petraitienė, laikinoji Ginkūnų kapinių priežiūros viršininkė, nežino, ką daryti su automobiliais, kurie per šventes užtveria vandens įvežimą į kapines.
Jono TAMULIO nuotr.