Gandro iškeldinimas — sudėtinga operacija

Gandro iškeldinimas —  sudėtinga operacija

SKAITYTOJAI KREIPIASI

Gandro iškeldinimas — sudėtinga operacija

Privačiame sklype, ant begriūvančios tuopos, suneštas gandralizdis ne vienerius buvo tapęs namo šeimininkės rūpesčiu: medį nukirsti nedraudžiama, tačiau prieš tai „kaimyno“ būstą reikia saugiai perkelti. Tai žmonėms mažiausiai kainuotų iki 600 litų. Jiems kreipusis į redakciją paaiškėjo, kad yra ir kita išeitis.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Medis prašosi pjūklo

Šiauliuose, Žemosios gatvės 22 namo kieme, ant sklypo ribos auganti tuopa sutręšusi taip, kad, pastuksenus į medžio kamieną, jis skamba.

Namo šeimininkė Viliūnė Švėgždienė baiminasi, kad griūvantis per 10 metrų aukščio medis ne tik padarys žalos kieme stovintiems dviems mediniams namams arba čia pat esantiems metaliniams garažams — gali nukentėti ir žmonės. O griūti jis gali bet kuriuo momentu — pučiant stipresniam vėjui medis juda. Kad išvengtų bėdos, žmonės jau nupjovė vieną sunkią šaką.

Dėl pavojingo medžio moteris kreipėsi į Šiaulių savivaldybės Aplinkos skyrių.

„Leidimą medžiui kirsti duoda, bet pirma reikia perkelti gandralizdį. Tvarkytis turime savo jėgomis: statyti betoninę atramą, ant jos — 1-1,2 metro platformą, samdyti kranus ir kelti. Ir išlaidos — mūsų“, — sakė V. Švėgždienė. Ji mano, be 500-600 litų neišsivers.

Gandrui žmonių problemos nė motais. Nors jo lizdas yra ant pačios tuopos viršūnės, paukštis jau parskridęs ir ieško poros.

„Į tuopą prieš šešerius metus trenkė žaibas ir ji nudžiūvo. Bet šakos buvo stiprios ir ant žemesnės gandras susinešė lizdą. Vėliau persikraustė aukščiau“, — pasakojo šeimininkė.

Nacionalinis paukštis įkainotas

Jeigu kiemo šeimininkai medį nurėžtų nepaisydami gandro, jiems gresia bauda. Tai moteris sužinojo Šiaulių regiono Aplinkos apsaugos departamente.

Algimantas Lacis, šio departamento Gyvosios gamtos inspekcijos viršininkas, patvirtino: „Jeigu nuvers nelegaliai, kažkas parašys, pradėsime tyrimą, surašysime protokolą. Baltasis gandras, pagal tarptautinius susitarimus, yra saugomas kaip Lietuvos nacionalinis paukštis ir neteisėtas lizdo nuvertimas piliečiams užtraukia 1000-2000 litų baudą“.

Ir tai dar ne viskas. Prie baudos skačiuojama ir gamtai padaryta žala — už sunaikintą lizdavietę taikomas dvigubas tos rūšies paukščio indeksuotas tarifas. Gandro tarifas — 584 litų, taigi dar tektų mokėti 1168 litus.

A. Lacis sutinka, kad gandro perkraustymas yra nepigus ir žmogus gali neturėti pinigų. Tačiau kitoks ir šis atvejis — medis patręšęs, ant jo yra sunkus lizdas (senas gali sverti ir 200 kilogramų), tad gali įvykti nelaimingas atsitikimas. Jo manymu, kai gresia pavojus, padėti gali Savivaldybei pavaldi bendrovė „Šiaulių apželdinimas“ — tik jai reikia Savivaldybės parėdymo. Ir užtektų perkelti trečdalį lizdo, kol jame nėra kiaušinių.

Galimybių paieškos

Vidas Klepšys, UAB „Šiaulių apželdinimas“ direktorius sako galįs padėti, gandralizdžių yra tekę iškelti. Tik abejoja, ar Savivaldybė duos tokį parėdymą.

„Jie neturi pinigų avariniams medžiams nupjauti. Bus sunki kalba. Kiek kainuotų, nežinau, reikia žiūrėti vietoje, kiek pražaisime“, — sakė V. Klepšys.

Palmira Lukošienė, Savivaldybės aplinkos skyriaus vyr. specialistė, teigė, kad gandralizdis — nebe jos darbas, ji tik žmonėms paaiškino, ką daryti. Ar atsiras pinigų lizdui perkelti, reikia klausti Miesto infrastruktūros skyriaus.

P. Lukošienė sutinka, kad tai yra neeilinis atvejis ir pasitikslino, ar namai privatūs? „Jei stogas griūva, paprastai gaspadorius rūpinasi. Taip jau yra“, — mano ji.

Gandru pasirūpins

Išgirdęs šią istoriją, Vytautas Jankauskas, Savivaldybės miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojas, sukluso: Savivaldybė tokiems tikslams pinigų nenumatė. Tačiau situacijos rimtumą jis supranta.

„A. Lacis ne į tą pusę nukreipė. Gandrai priklauso gamtosaugininkams ir jie perkelinėja. Reikia, kad žmonės parašytų prašymą Savivaldybės administracijos direktoriui ir toliau sutvarkysiu — arba per gamtosaugą arba per mūsų skyrių“, — pažadėjo V. Jankauskas.

FAKTAS: Kiemo šeimininkė Viliūnė Švėgždienė rodo į seno medžio apačią.

KAMIENAS: Tuopa taip sutręšusi, kad vos laikosi.

LIZDAS: Gandras lizdą susikorovė pačioje sutręšuios tuopos višūnėje.

Jono TAMULIO nuotr.

IŠNAŠA: „