
Naujausios
Bulvių skutimo pradžiamokslis
Regina MUSNECKIENĖ
„Tamsta, juk rašytoja“, – tiesiog gatvėje užkalbina su ramentais einantis žmogus.
Nespėju pasakyti, kad jokia aš rašytoja. O žmogelis emocingai, mojuodamas ramentu, jau rėžia nesėkmių virtine tapusią savo gyvenimo istoriją.
Darbo birža pasiuntė bedarbę jo žmoną mokytis virtuvės darbininkės specialybės. Kelis mėnesius važinėjo į Šiaulius, skuto bulves ir plovė indus valgykloje. Išsimokiusi negavo darbo. Turi grąžinti darbo biržai pinigus už mokslą. Ne tik už mokslą, bet dar ir už keliones! Iš 50 eurų neįgalumo pašalpos po 17 eurų jau pradėjo atskaityti.
Nuo kitų metų turės grąžinti ir darbo biržos mokėtą stipendiją, kol moteriškė mokėsi skusti bulves ir plauti indus. Vyras sako, jog tuos pinigus atskaičiuos iš jo neįgalumo pašalpos, nes žmona tiek pajamų neturi.
„Už tūkstantį eurų galima pabaigti ir aukštuosius mokslus, – visus, pradedant Premjeru ir baigiant meru, keikia vyras. – Ar tris vaikus išauginusi mano žmona nemokėjo skusti bulvių ir plauti indų? Dar ir kitus gali pamokyti!“
Gyvas nevykusios valstybės socialinės politikos pavyzdys tiesiog gatvėje. O tokių istorijų – ne viena. Darbo biržos mokytis pasiųsti žmonės neva atlieka praktiką, o iš tiesų nemokamai dirba verslininkams. Kai praktika baigiasi ir už darbą reikia mokėti atlyginimą, verslininkai jų jau nebepriima. Tuo ir baigiasi bedarbių mokslo nauda. Tada prasideda nuostoliai, nes neįsidarbinusi į indų plovėjas ar bulvių skutėjas išsimokiusi moteriškė turi grąžinti pinigus už mokslą.
Kam nauda? Verslininkas kelis mėnesius turėjo nemokamą darbininkę. Darbo biržos specialistai šalia apmokytos bedarbės pasidėjo paukščiuką. O bedarbė turėjo skusti bulves ir dar pati už tai, kad galėjo skusti, susimokėti.
Praėjusį šeštadienį aštuoni Seimo socialdemokratai išstojo iš partijos, nes jaunieji kolegos juos būtų pašalinę už tai, kad tęsia darbą koalicijoje su „valstiečiais“. Ambicingas jaunimas nepritaria koalicijai. O atsargūs partijos tėvai ir seneliai sako, jog nevalia valstybėje kelti chaosą – privalo toliau vykdyti savo programą, orientuotą į socialinę politiką, giria pirmąsyk gyvenime patvirtintą socialiai orientuotą biudžetą.
Sakytum, jie teisūs. Nesutarimai partijoje – tai kartų konfliktas. Kažkas panašaus į Ivano Turgenevo romaną „Tėvai ir vaikai“. Gyvenimo mėtyti ir vėtyti tėvai dėl savo patirties – per daug atsargūs. Nusiplikę karšta kopūstų sriuba pučia eidami ir pro kopūstų lauką.
Dar nė karto nenudegę vaikai tikisi visą pasaulį pasikloti sau po kojų. Jei valdžia, tai būtinai visa, o ne pora ministrų portfelių.
Į tuos nedidelius kivirčus galėtum numoti ranka lyg į kokį šeimyninį konfliktą. Bet į kairę dažniausiai linkstanti Lietuva su socialdemokratais sieja daug savo gyvenimo vilčių. Kurie jas atsakingiau pildys? Jaunieji ar senieji?
Jeigu tikėtume liaudies patarle: „Senas arklys vagos negadina“, atrodytų, jog nesiblaškydama pasirinktu keliu eidama vyresnioji karta lyg ir patikimesnė. Tik kodėl socialinė politika jiems labiau parūpo dabar? Ne vieną kadenciją socialdemokratai buvo valdžioje. Šį tą darė, kad žmonės gyventų geriau.
Bet vis prisimenu, kaip prie Kelmės pieninės vartų juos keikė žemdirbiai, nes labiau už pieno gamintojus palaikė pieno perdirbėjus. Kaip piktinosi smulkieji verslininkai – mažų parduotuvėlių savininkai, nes į rajono centrą įsileido net kelis didžiuosius prekybos tinklus ir beveik neliko tų mažų parduotuvėlių.
Nesocialdemokratiškas elgesys ir šiandien, kai Kelmę valdantys socialdemokratai siekė parduoti sklypą Kelmės centre, kur dėvėtais drabužiais prekiauja smulkieji verslininkai.
Kažkodėl lietuviškiems socialdemokratams vis pritrūkdavo sodresnės socialdemokratiškos spalvos. Gal dabar, šalia "žaliųjų ir valstiečių" tikrosios socdemų spalvos labiau išryškėjo? O gal, surėmus pečius, lengviau atsilaikyti prieš visokias suinteresuotas grupes?
Juk skeptikai ne kartą buvusį Premjerą Algirdą Butkevičių kaltino „minkštumu“. Esą leidosi, kad jį ir Lietuvą tuo metu valdžiusią jo partiją nuolat „maudytų“ Prezidentė, dabar leidžiasi, kad už nosies vedžiotų „valstiečiai“.
O gal „minkštumą“ galima pavadinti ir kitaip? Pavyzdžiui, išmintimi, ar aukšta politine kultūra, kuri Lietuvoje dar labai sunkiai skinasi kelią.
Pastaruoju metu vis drąsiau propaguojama partijų atsinaujinimo idėja – pagirtina. Negerai, kai tie patys partijos nariai po dvidešimt metų sėdi Seime, patekę ten pagal partijų sąrašus.
Tačiau ir atsinaujinimui reikia išminties. Politikas nėra tas pats, kas gražuolė, kurią renkame dėl dantų baltumo, plaukų vešlumo ir krūtų standumo.
Geriausias derinys jauno drąsa ir „labiau patyrusio“ išmintis bei patirtis. Kitaip ir Seimas taptų panašus į darbo biržą, kuri siunčia mokytis skusti bulvių tris vaikus išauginusią ir bulvienę kone kasdien jiems virusią motiną.
Antra vertus, socialdemokratams būtų pravartu kartkartėmis atsiversti savo partijos idėjų pradžiamokslį. Jis turėtų rodyti kelią lyg švyturys, kai bangos pradeda nešti ne ten, kur tikslas, o ten, kur palankiau ir naudingiau.