Briuselio kopūstai

ASMENIŠKAI

Briuselio kopūstai

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Europos Parlamentas (EP) baigė savo kadenciją. Birželį bus renkami nauji europarlamentarai. Lietuva vietoj 13 turės išrinkti 12 parlamentarų. Vienas mums nubrauktas dėl to, kad ES plėtėsi, ir reikia vietos šalių naujokių atstovams.

Prieš penkerius ir daugiau metų mažai kam Lietuvoje buvo įdomūs Briuselis ar Strasbūras. Pastarojo iš viso beveik nebuvo mūsų sąmonės apyvartoje. O Briuselis buvo žinomas nebent tik daržininkams, auginantiems 'Briuselio' kopūstus. O dabar? Ar daug žinome, kas vyksta ES sostinėje, be kurios valios nė neapskaityto pieno puodelio neišgersi?

Vienoje radijo laidoje svarstyta, ką lietuviai žino apie savo pasiuntinių darbus EP. Visi skambinę vieningai tvirtino: informacijos apie EP ir apie Lietuvos atstovus beveik nėra. O jeigu jos yra, tai ji atsitiktinė.

Kai kurie europarlamentarai skundžiasi, kad mūsų verslininkai, specialistai beveik nesilanko Briuselyje ar Strasbūre, neseka ten vykstančių diskusijų, neužsiima lobizmu. O iš to išlošia tik mūsų valdininkai. Kai tokia nežinia, informacijos vakuumas, kiekvienam galima atkirsti — „tokia Briuselio direktyva“. Nors nei direktyva, nei ką. Toks mūsų valdininkų ir išrinktųjų į EP aljansas mus paverčia pusiau neatakusiais kačiukais.

Kai kurie politologai lietuvių nesidomėjimą įvykiais Briuselyje aiškina tuo, jog EP daug rutinos, kai kurie klausimai svarstomi ilgai, ir visi užmiršta, nuo ko pradėjo. Ir iš tikrųjų daugelį EP sprendimų galima būtų pavadinti dvimečiais kopūstais, o paaiškinti, kuo jie gali būti naudingi ir Lietuvai nėra kam.

Briuselio nepamiršta tik tie, kurie ten nukeliauja už Europos Sąjungos informacinio centro pinigus. Keliauja žurnalistai, moksleiviai, studentai, nors neseniai vienas mūsų europarlamentaras pareiškė, kad EP turi pabuvoti visi — net ir valytojos.

Mūsų atstovai skundžiasi, kad į juos beveik nekreipia dėmesio seimūnai. Pastarieji teigia atvirkščiai — ponios ir ponai iš Briuselio ignoruoja Seimą.

Tad ar verta stebėtis, kad daugiau nei pusė šalies gyventojų nežada dalyvauti EP rinkimuose, o labai daug žmonių net nežino, kada jie vyks?