Aštuonios dešimtys vardadienių

Aštuonios dešimtys vardadienių

REDAKCIJOS VIEŠNIA

Aštuonios dešimtys vardadienių

Nuo tos dienos, kai šiaulietė Vlada Jovaišienė buvo pasveikinta su pirmuoju savo vardadieniu, praėjo daugiau kaip aštuoniasdešimt metų. Tiek pat metų moteris švenčia vardo dieną, kuriai skiria daugiau dėmesio negu gimtadieniui.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Pirmasis vardadienis — aštuonių mėnesių

Šiaulietė Vlada Jovaišienė užsuko į redakciją, nešina unikalia vaikystės nuotrauka. Joje ji įamžinta daugiau kaip prieš aštuoniasdešimt metų, per pirmąjį savo vardadienį.

Tradiciją švęsti vardadienį Vladai įskiepijo šviesios atminties tėvai.

Šią dieną varduvininkui būdavo skiriamas ypatingas dėmesys: artimieji nupindavo vainikus ir slapta prikaldavo prie šventės kaltininko durų.

Netrūko sveikinimų ir linkėjimų, o stalas būdavo nukraunamas vaišėmis — specialiai namiškių iškepti tortai, pyragai, lašinukai, saldainiai, sausainiai, limonadas, gira iš duonos su razinomis ir — jokio alkoholio.

Moteris sako, jog 20-ojo amžiaus trečiajame dešimtmetyje apskritai nebuvo mados gerti — žmonės mokėjo linksmintis ir be to.

Vlados motina vaikystėje skatino mokytis ruošti vaišes, patardavo, kaip pagerbti varduvininką.

Natūralu, kad savo pirmojo vardadienio Vlada neprisimena — tebuvo aštuonių mėnesių. Gražiai surengtą šventę šiaulietei mena relikvinė nuotrauka, daryta 1929-aisiais, birželio 27-ąją, per Vladines.

Joje mažylė užfiksuota vaikiškoje lovytėje, apipintoje vainikais, pasipuošusių sveikintojų — kaimynų vaikų apsuptyje. Priešais mažąją varduvininkę stovi balta staltiese užklotas stalelis, papuoštas gėlėmis, ant jo padėtos vaišės.

„Nors tebuvau aštuonių mėnesių, iki šiol atsimenu tą jausmą: kodėl mano lovytę per tvorą kelia į sodą?“ — pasakojo Vlada.

Iš nuotraukoje užfiksuotų šventės dalyvių Vlada atsimena tiktai dviejų vardus: Dangerutės ir Danutės. Abi jau mirusios.

„Gimtadienių nebereikia“

Vlada gimė Jurbarko rajone, Eržvilko miestelyje. Tėvų pamokos nenuėjo veltui, o artimų žmonių dėmesio apgaubtos vardadienių tradicijos paliko ne vien šviesių prisiminimų, bet ir padėjo išsaugoti nuolatinių bičiulių ratą.

„Birželio mėnesį pateka saulė, o mes dar šokam kieme“, — šiaulietė su nostalgija prisimena šviesias jaunystės vardadienių naktis. — O kai mama telegrama pasveikino su trisdešimtuoju gimtadieniu, labai išgyvenau: Dieve, kokia sena! Užtat geriau švęsti vardadienį, nes niekas neprimena, jog dar vienais metais pasenai“, — juokiasi.

Prieš dvejus metus visiems draugams pasakė: „Mano gimtadienių nebereikia“. Bet sveikintojų vis tiek nepavyko išvengti.

Vlada vardo dieną šventė net tada, kai susilaužė ranką. Tai atsitiko prieš kelerius metus. Manė, šįkart nešvęs, bet atėjo kaimynas, nusivežė į turgų, pripirko produktų, kaimynės paruošė vaišes ir šventė įvyko.

Kad nereikėtų tuščiai sėdėti prie stalo, Vlada sugalvoja visokių užduočių, mėgsta svečiams paburti kortomis, nors pati burtais netiki. Kartą vardo dienos proga bičiuliai jai suorganizavo plaukiojimą laivu Rėkyvos ežere. „Ot tada tai buvo linksma“, — šypsosi Vlada.

Mokytoja, darželio vedėja, kultūros namų direktore, žurnaliste dirbusi Vlada nejaučia metų naštos, aktyviai domisi gyvenimu. Užaugino tris vaikus. Jos vyras, anuometinio Šiaulių pedagoginio instituto docentas, jos bendravardis Vladas Jovaišas, mirė prieš šešerius metus.

Po vyro mirties, gelbėdamasi nuo vienatvės ir depresijos, Vlada pradėjo lankyti III amžiaus universitetą, yra klubo „Artis“ narė. Mėgsta teatrą, gal todėl, juokiasi, kad trijų mėnesių, kaime vykstant vaidinimui buvo “paskolinta“ scenai.

Vardadienis Vladai — ne vienintelė iš tėvų namų atsinešta ir branginama tradicija. Moteris įsitikinusi: jeigu tėvai jų nepuoselėja, nepuoselės ir vaikai.

„Geriau švęsti vardadienį, nes niekas neprimena, jog dar vienais metais pasenai“.

TRADICIJOS: Šiaulietei Vladai Jovaišienei iš tėvų namų atsinešta vardo dienos tradicija tokia pat svarbi kaip Velykos ar Kalėdos.

Jono TAMULIO nuotr.

RELIKVIJA: Unikaliai nuotraukai, kurioje šiaulietė Vlada Jovaišienė (centre) išpuoštoje lovytėje kaimynų vaikų sveikinama su pirmuoju vardadieniu, šiemet sukanka aštuoniasdešimt metų.

Asmenio albumo nuotr.