Arkliai turės būti paženklinti

Arkliai turės būti paženklinti

PRAVARTU ŽINOTI

Arkliai turės būti paženklinti

Pranas Navickas iš Šakynos (Šiaulių rajonas) ir kiti skaitytojai skambina į redakciją ir klausia apie naują arklių registravimo bei ženklinimo tvarką. Kokia ji?

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Reikalauja Europos Komisija

Žemės ūkio ministro įsakymu, arklių, atsivestų po 2009 metų birželio 30 dienos, savininkai įpareigojami registruoti arklius Ūkinių gyvūnų registre, juos ženklinti ir išsiimti jų pasus. To reikalauja Europos Komisija.

Pirmiausia dėl arklio registravimo savininkas turėtų kreiptis į specialiai apmokytą veterinarijos specialistą, turintį Maisto ir veterinarijos tarnybos dokumentą, leidžiantį užsiimti tokia veikla.

Dėl veislinių arklių reikia kreiptis ne į pavienį veterinarijos gydytoją, bet į veislininkystės įstaigą.

Šie specialistai ir turės paženklinti arklius specialia elektronine tapatybės nustatymo priemone, trumpai vadinama atsakikliu. Jis bus inplantuotas į gyvulio kaklą. Arklį įregistravus ir paženklinus, bus galima gauti jo pasą. Pasai egzistuoja ir dabar, tačiau elektroninių ženklinimo priemonių Lietuvoje nebuvo.

Kol kas dar nėra žinoma, kiek ši paslauga kainuos. Iki šiol arklio paso kaina buvo 55 litai.

Kitur arkliai yra maistas

„Šiaulių kraštas“ teiravosi Žemės ūkio ministerijoje, koks šio ženklinimo tikslas. Aleksandra Voicechovska, Gyvulininkystės ir veterinarijos skyriaus vyriausioji specialistė, paaiškino, kad pagrindinis tikslas — atsekamumo maisto grandinėje galimybė.

Arkliai eksportuojami į šalis, kuriose arkliena valgoma. Šis atsakiklis padės apibrėžti ir dokumentuoti kiekvieno maisto produkto pagaminimo istoriją, vartotojui žinoti, iš kur atsirado produktas, padės garantuoti jo saugumą ir kokybę. Atsekamumas reikalingas ir pašarų grandinėje, įvairių ligų atvejais.

Atsakikliai padės sutvarkyti ir arklių apskaitą, iš dalies tai bus priemonė nuo vagysčių.